Alexander Bublik vazhdoi fillimin e tij mbresëlënës në 2021 të Shtunën, pasi ai mundi Radu Albot 2-6, 6-3, 6-4 në Singapore Tennis Open.

Bublik kërkoi 87 përqind të pikëve të tij të shërbimit në vendim (20/23) dhe goditi 12 aset për të arritur në finalen e tij të dytë të vitit. Kazakistani, i cili u tërhoq nga finalja e muajit të kaluar në Antalya Open me një dëmtim në kyçin e djathtë, tani zotëron një rekord 9-3 në 2021.

Pasi lëshoi ​​setin e parë në më pak se 30 minuta, Bublik kërkoi pushime të hershme në setet e dyta dhe të treta duke i hequr kohë kundërshtarit të tij me kthime të fuqishme dhe afrime të rregullta neto. Pasardhësi i katërt u rrit në besim gjatë gjithë ndeshjes në shërbim dhe arriti në finalen e katërt të ATP Tour (0-3) pas 90 minutash.

[WATCH LIVE 3]

Fitorja e Bublik garanton një titull për herë të parë në ATP Tour në Singapor. Më parë gjatë ditës, Alexei Popyrin i Australisë prishi titlistin me 18 turne të nivelit të turneut Marin Cilic me 7-6 (5), 7-6 (2) për të arritur ndeshjen e tij të parë të kampionatit ATP Tour.

Duke garuar në gjysmëfinalen e tij të parë të nivelit të turneut, 21-vjeçari u mblodh nga 1-4 poshtë në setin e parë dhe mbajti nervat e tij në dy barazime për të eliminuar ish-numrin 3 të Botës në vetëm nën dy orë. Popyrin zbarkoi 15 ace në rrugën e fitores së tij të shtatë në nëntë ndeshje këtë sezon.

“Ndihet e mahnitshme [to be in my first ATP Tour final]. Unë kam sakrifikuar shumë, ”tha Popyrin. “Unë kam punuar aq shumë tërë jetën time që të jem në një finale të ATP Tour dhe tani më në fund jam në një. Ndihet e mahnitshme. Të gjitha sakrificat që kemi unë dhe familja ime [made are] më në fund duke u shlyer. “

Alexei Popyrin do të përballet me Alexander Bublik për titullin Open Tennis Singapore të Dielën.

Cilic po përpiqej të largonte një fitore nga trofeu i tij i 19-të në nivelin e turneut. Kampioni i 2014 US Open zotëron tetë kurora ATP Tour në fusha të forta shtëpie.

Bublik dhe Popyrin do të takohen për herë të parë në nivelin e turneut në finalen e së Dielës. Në takimin e tyre të vetëm të mëparshëm në ATP Challenger Tour në 2018, Popyrin u mblodh nga një ulje për të mposhtur Bublik 5-7, 6-3, 6-3 në Astana.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu