Nga Richard Pagliaro

Ka qenë një sezon i lindjes dhe rilindjes që ndryshon jetën Samantha Stosur.

Vendlindja 36-vjeçare në Brisbane u bë prind për herë të parë kur partneri i saj Liz Astling lindi një vajzë të bukur, Genevieve, në 16 qershor.

Kirgios: Kjo është arsyeja pse Roger Federer është DHI

Stosur festoi një rilindje fituese në Melburn me një triumf 6-4, 6-4 ndaj Destanee Aiava në një përplasje me karta të egra në Aussie në John Cain Arena.

Ishte fitorja e parë Australiane e Open e Stosur në gjashtë vjet dhe këputi një seri tre daljesh të Grand Slam drejt-raundit.

Bërja e një pushimi dy muaj e gjysmë nga loja për kohën familjare për tu përqendruar plotësisht tek foshnja Evie i ka dhënë kohë Stosur edhe për të reflektuar dhe rimbushur.

“Unë luajta 125 në Indian Wells, mendoj se ishte fundi i Shkurtit, ne u kthyem në shtëpi sapo Indian Wells u anulua, dhe, po, nuk goditi një top për dy muaj e gjysmë kur vajza ime ishte i lindur, dhe pastaj filloi të godiste një lloj pak shtatori, “tha Stosur për mediat. “Dy muajt e fundit ishin të plota, e dini, një lloj trajnimi normal paraprak.

“Pra, është një progres i qëndrueshëm dhe i ngadaltë pas shumë, shumë javësh pushim që nuk e kam pasur për një kohë shumë të gjatë. Po, sigurisht që ishte një vit shumë i ndryshëm për mua, por, e dini, edhe një emocionues gjithashtu. “

Duke punuar me trajnerin Rennae Stubbs, Stosur po përpiqet të luajë me forcat e saj duke përdorur shërbimin e saj të goditjes për të vendosur sulmet e para të sulmit. Kur Stosur mund të kontrollojë qendrën e fushës dhe të godasë topin e saj të rëndë përpara në qoshe, ajo ende mund të luajë duke sulmuar tenis bazë pasi tregoi fituese 62 nga 76 pikët e saj në tubime që ishin tetë të shtëna ose më pak.

Vendos nga Getty Images

Duke luajtur barazimin e saj kryesor në Australian Open të 19-të, Stosur nxorri rekordin e saj të karrierës në Melburn në 19-18. Ndoshta do të vijnë më shumë fitime nëse ajo mund të vazhdojë të thjeshtojë sulmin e saj dhe të përpiqet të marrë ofensivën që nga fillimi.

Gruaja që mundi Serena Williams për të fituar kampionatin 2011 US Open u desh të përballej me një humbje të madhe në rikthimin e saj.

Jo vetëm që Stosur po e harkonte atë varg gjashtë-vjeçar të Melburnit pa fitore dhe rrëshqitjen e madhe prej tre ndeshjesh, ajo nganjëherë po merrte një goditje në sete praktike kundër kundërshtarëve që ishin shumë më të mprehtë nga më shumë lojë.

Spekulimet në lidhje me thatësirën e vetme të Stosur në Melburn shkojnë nga sipërfaqja duke qenë se ajo i rrëmbeu kohën e duhur për të ngritur avantazhin e saj deri tek besimi se ajo i bëri aq shumë presion vetes për të shkëlqyer para turmës së shtëpisë, duke qenë joproduktive.

Express Tenisi

Durimi, këmbëngulja dhe mjaft e mundshme perspektiva e fituar nga prindëria ndihmuan Stosur të qëndrojë pozitiv dhe të pranojë që të gjithë duhet ta pranojmë humbjen si pjesë e procesit të rritjes.

“Duke luajtur tenis konkurrues, nuk është e lehtë, e dini, të dilni në fushë dhe të luani ato ndeshjet e para ndonjëherë,” tha Stosur. “Kjo është mënyra se si përfundova duke e parë javën e kaluar ishte një lloj të shfryja me rrjetë dhe ta bëja atë.

“Po, shiko, ka pasur me siguri disa periudha të parasezonit kur fillon të luash përsëri pikë pas një kohe kaq të gjatë. Ishte e vështirë kundër të gjitha vajzave që sapo luajtën Franceze dhe US Open dhe të gjitha ato. E dini, nuk ishte gjithmonë një ndjenjë e mirë duke humbur set pas set, por e dija që, në rregull, unë kam ende një muaj për të luajtur derisa të ketë vërtet rëndësi.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu