Murray: Lojtarët e rinj nuk janë afër tejkalimit të Big 3

E Novak Gjokoviçit fshij e Daniil Medvedev në finalen e Australian Open përforcoi një fakt themelor, thotë Andy Murray.

Ish-nr 1 i botës thotë se titulli i nëntë i Gjokoviç AO tregon se lojtarët më të rinj “nuk janë veçanërisht afër” për të kapërcyer Big 3.

Më shumë: Djokovic Rolls në Titullin e Nëntë të AO

Në fakt, Murray pohon sikur Djokovic të mos ishte default nga US Open 2020 për goditje aksidentale të një gruaje në fyt, ai do të kishte fituar përsëri Flushing Meadows përsëri.

“Unë pashë para finales Medvedev tha diçka përgjatë vijave të Novak që kishte një presion të madh mbi të, e cila është e vërtetë, por ata djem kanë qenë në krye të lojës,” tha Murray. “Ata kanë qenë duke u marrë me presion të madh në tërë karrierën e tyre dhe ata dinë si të merren me të dhe të performojnë në nivelin e tyre më të mirë kur është e rëndësishme.

“Djemtë më të rinj, për mua, ata nuk kanë treguar se janë veçanërisht të afërt. Padyshim që ajo që ndodhi në US Open, (Dominic) Thiem bëri atë që duhej të bënte për të fituar ngjarjen, por, nëse Novak nuk do të kishte vendosi një top në fytin e gjyqtarit të linjës, do të ishte i njëjti rezultat mendoj. “

Dy herë kampioni olimpik i medaljes së artë Murray bën kthimin e tij në ATP Tour sot kur ai merr përsipër Egor Gerasimov në hapjen e tij të Montpellier.

Murray fillimisht u dha me një kartë të egër në Australian Open, por nuk ishte në gjendje të udhëtonte poshtë pasi kontraktoi Coronavirus. Murray thotë se seancat e fundit të praktikës i tregojnë atij se ai ende mund të konkurrojë me elitën nëse mund të qëndrojë i shëndetshëm dhe të luajë vazhdimisht.

Express Tenisi

“Unë luaj në praktikë me shumë lojtarë më të mirë dhe e di se si dal përballë tyre. Nëse do të tymosej kur po praktikoja, nuk do të vazhdoja ta kaloja atë,” tha Murray. “Por unë e di nivelin në të cilin po luaj. Me kusht që të mund të qëndroj i aftë për një periudhë kohe dhe të bëj praktikë dhe ndeshje të mira, nuk e shoh pse nuk duhet të jem në gjendje të konkurroj me lojtarët më të mirë.

“Padyshim që të luash Rafas, Novaks, Rogers, Medvedevs, Thiem, është e vështirë. Do të kishte qenë rasti kur do të renditesha në krye të lojës. Unë ende ndihem sikur mund të garoj për ngjarje të mëdha. Uroj të ishte në gjendje ta tregonte atë në Australi. Unë isha gati ta bëja atë. Pa diskutim “.

Kredi fotografike: @Cincy Tennis

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu