Ndërsa sezoni 2021 ATP Tour mund të jetë akoma në fazat e tij të hapjes, shumë prej talenteve më të mirë 21 vjeç e poshtë kanë tashmë synimet e tyre se ku dëshirojnë ta përfundojnë vitin. Një lojtar i tillë është Tomas Machac 20-vjeçar nga Republika Çeke, i cili është i etur për të përfunduar fushatën e tij në 2021 në Next Gen ATP Finale në Milano.

“Do të ishte perfekte nëse do të mund të kualifikohesha në finalet e gjeneratës tjetër të ATP, por për momentin është larg,” tha Machac për ATPTour.com. “Unë do të bëj çmos për t’u kualifikuar atje.”

Machac e ka filluar vitin në një formë premtuese. Në fillim të këtij muaji, Çeku u kualifikua në barazimin kryesor të Australian Open pa lëshuar një set në Doha. Përmes tre ndeshjeve, Machac humbi vetëm 14 ndeshje për të konfirmuar vendin e tij në kampionatin kryesor të vitit për herë të parë.

“Kualifikimi ishte shumë i mirë. Unë po luaja tenisin tim më të mirë, kështu që mezi pres të luaj mirë në shortin kryesor, ”tha Machac. “Unë do të përpiqem më të mirën dhe do të shohim.”

Lindur në Beroun, një qytet më pak se 20 milje në jugperëndim të Pragës, Machac arriti në dy finalet e tij të para ATP Challenger Tour në Koblenz (v. Van de Zandschulp) dhe Bratislava (l. Te Marterer) vitin e kaluar. Sidoqoftë, performanca e tij më e dukshme e vitit 2020 erdhi në Roland Garros.

Pas tërheqjes së lojtarëve të shumtë për shkak të COVID-19, Machac bëri debutimin e tij në Grand Slam debutimin e barazimit kualifikues dhe kërkoi vendin e tij në barazimin kryesor me tre fitore në radhë. Në ndeshjen e tij të parë të nivelit të turneut, Çeku shtyu pasardhësin e 27-të Taylor Fritz në pesë sete në një betejë tre orëshe, 39 minutëshe.

“Në Roland Garros, unë isha vërtet nervoz në çdo ndeshje,” tha Machac. “Unë me të vërtetë dëshiroja të shkoja në shortin kryesor në Roland Garros. Ishte hera e parë në një Grand Slam, kështu që ishte vërtet e vështirë të luaja çdo ndeshje dhe çdo pikë. Ishte një përvojë vërtet e mirë në Roland Garros dhe do të më ndihmojë shumë për Australinë. ”

Tomas Machac bëri debutimin e tij në Grand Slam në Roland Garros në vitin 2020.

Një fitore e parë në Grand Slam në Melburn do t’i jepte Çekut një shtytje në përpjekjen e tij për t’u kualifikuar në finalet e ATP të Gjeneralit. Machac ka shikuar secilin nga tre edicionet e kaluara të ngjarjes, të cilat kanë paraqitur yjet e Top 10, Daniil Medvedev dhe Stefanos Tsitsipas.

“Po kapja ndeshjet [as often] siç munda, ”tha Machac. “Shtë një turne vërtet i mirë. Po e pres me padurim. Isshtë ndryshe nga ngjarjet e tjera, është me të vërtetë mirë dhe do të doja të luaja turneun. ”

Duke u rritur, Machac idolizoi si Roger Federer ashtu edhe Rafael Nadal. Në pamundësi për të zgjedhur anët në ndeshjet e tyre, ai kënaqej duke parë betejat e tyre me shpresën për të dëshmuar ‘ndeshjen e përsosur’. Përkundër lidhjes së tij me dy lojtarët më të suksesshëm në historinë e Grand Slam, Machac beson se loja e tij tregon një ngjashmëri më të madhe me anëtarin e mbetur të Big 3: Novak Djokovic.

“Unë nuk luaj si Federer ose Nadal. Unë mendoj se stili im është pak i Djokovic, ”tha Machac. “Unë kam një prapavijë vërtet të mirë, një avantazh të mirë dhe po shërbej në rregull, shumë mirë. Unë luaj mirë [on my] kthehu. ”

Frymëzimet sportive të Machac nuk janë të kufizuara në fushën e tenisit. Drejtuesi i djathtë 6’0 “, i drejtuar nga dy herë kampioni i dyfishtë i Roland Garros Daniel Vacek, është gjithashtu i frymëzuar nga legjenda e basketbollit Michael Jordan.

Machac, i cili pëlqen të luajë basketboll në kohën e tij të lirë në shtëpi, fitoi një vlerësim më të madh për gjashtë herë kampionin e NBA pasi shikoi dokumentarin e Netflix ‘The Last Dance’ vitin e kaluar.

”Më pëlqen shumë. Me pelqen basketbolli. Kur isha më i ri, nuk e shikoja basketbollin aq shumë sa tani. Unë pashë serialin Netflix dhe pas serialit, isha adhuruesi më i mirë i tij ”, tha Machac. “Më parë, më pëlqente shumë, por pas serialit isha një fans i madh. Unë do të doja të bëja gjithçka që ai bëri. Ai është vërtet i mirë. Një legjend.”

Për shkak të pandemisë COVID-19, Machac ka pasur më shumë kohë për të parë televizion në javët e fundit ndërsa përgatitej për debutimin e tij në Australian Open në karantinë. Krahas regjimit të tij të trajnimit në hotel, kampioni i Koblenz ka mbushur orët e tij të lira me lojëra dhe drama të Netflix ‘Lupine’ dhe ‘You’.

“Zgjohem pak më vonë se zakonisht. Filloj të punoj për një orë në biçikletë, disa ushtrime, disa punë palestër. Pas kësaj, bëj një dush, drekoj dhe shoh një seri ose luaj disa lojëra. ” tha Machac. “Kam sjellë një Playstation, kështu që nganjëherë kaloj kohë në Playstation. Pas kësaj, unë kam pak shtrirje, një praktikë e dytë dhe përpiqem të bëj volejboll pas murit. Në mbrëmje, unë shikoj një seri dhe flas me të dashurën time. ”

Orët e kaluara të Machac para televizionit mund ta kenë larguar atë nga jeta karantinë, por ato nuk kanë ndikuar në fokusin e tij. Çeku është i etur të luajë me ‘stabilitet të madh’ gjatë gjithë vitit 2021 në nivelin Challenger dhe të kualifikohet për sa më shumë tërheqje kryesore të Grand Slam.

Me gjashtë fitore në sete të drejta në po aq ndeshje, 20-vjeçari zotëron një rekord prej 100 përqind në përplasjet kualifikuese të Grand Slam. Nëse ai mund ta ruajë atë nivel, ai do të ketë një shans të madh për të fituar pikët e FedEx ATP Rankings që do t’i duhen për të siguruar kualifikimin për Milan.

Asnjë nga tre edicionet e mëparshme të Next Gen ATP Finale nuk ka paraqitur një lojtar Çek. Machac mund të jetë njeriu që do të ndryshojë atë statistikë në 2021.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu