Në një sezon të pengesave, Benoit Paire festoi humbjen e tij më të madhe sot: Ai humbi vargun e humbjeve.

Paire mundi kampionin e Mynihut Nikolloz Basilashvili 6-4, 7-5 për të fituar hapjen e hapjes së tij të Mutua Madrid Open dhe të shkëpusë një seri humbjesh prej shtatë ndeshjesh.

I brohoritur nga disa tifozë francezë që shpërthejnë brirët e mbështetjes dhe tundnin peshqirët në festë, Paire pompoi 14 asa dhe shpëtoi tetë nga 11 pikët e pushimit duke postuar fitoren e tij të parë që kur ai mundi Nicolas Jarry në Cordoba shkurtin e kaluar.

Paire u prek aq shumë nga përgjigjja e tifozëve, ai nxori telefonin e tij inteligjent dhe mori video nga e gjithë përvoja që më vonë e quajti “një nga kujtimet më të mira të karrierës sime”.

Francezi me mjekër tha se liria nga humbja filloi gjithçka në mendjen e tij.

“Më e rëndësishmja për mua ishte koka. Kur mendërisht jam gati të luaj dhe të përqendrohem në tenis, është krejtësisht ndryshe”, tha Paire. “Kur ju luani para njerëzve, gjëja ndryshon shumë. Kjo është arsyeja pse sot ishte si një Kupë Davis për mua në Madrid, kështu që mua më pëlqen shumë të luaj me këtë turmë.

“Kjo është e vetmja gjë që unë do të kujtoj, sepse loja ime nuk ishte ndeshja ime më e mirë, por me siguri ishte një moment i pabesueshëm. Unë kam shumë mbështetje nga turma franceze. Për mua, për mendjen, kur je në Madrid dhe ju luani si me shumë francezë si kjo, sinqerisht për mua ishte një nga kujtimet më të mira të karrierës time, sepse të gjithë francezët, ata e dinë që unë nuk jam në formën time më të mirë, nuk po luaj tenisin tim më të mirë Mendërisht nuk është e lehtë për mua në këtë kohë. Por kur njerëzit po vijnë dhe shikojnë ndeshjen, ata më mbështesin dhe kjo është ajo që më pëlqen “.

Paire u përmirësua në 2-10 në sezon, por nuk do të ketë shumë kohë për të shijuar fitoren e tij ndërsa ai merr kampionin e Monte-Carlo dhe finalistin e Barcelonës Stefanos Tsitsipas tjetër.

Express Tenisi

Paire i rangut të 35-të, i cili u nis nga ekipi olimpik francez muajin e kaluar për sjellje të keqe, tha se është rifreskuar. Pas këputjes së serisë së tij të humbjeve, Paire është përgatitur të fillojë një seri fituese.

“Dhe kundër Stefanos, unë e luajta atë në Acapulco. Unë nuk isha në gjendje të luaja si normal në Acapulco,” tha Paire. “Unë nuk isha i gatshëm mendërisht.

“Kështu që do të jetë një ndeshje e mirë. Ndihem shumë më mirë tani pas pushimeve. Mendërisht jam shumë i freskët, kështu që do të jetë një ndeshje e vështirë, me siguri, por mendoj se kam disa mundësi për të fituar këtë ndeshje.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu