Që nga fillimet e tij në Florida të Jugut në 1985, Miami Open i prezantuar nga Itau ka qenë një vitrinë për kampionët më të mëdhenj të sportit. Rolli i nderit i turneut lexon si një udhëzues i kujt është kush më i mirë i tenisit për burra, nga Pete Sampras dhe Andre Agassi te Roger Federer dhe Novak Djokovic.

Përpara edicionit të 36-të të ngjarjes ATP Masters 1000, ATPTour.com shikon prapa te kampionët më të mëdhenj në historinë e Miamit.

Shumica e titujve teke të Miami-t të Hapura

Lojtar Tituj Vitet e Fituara
T1. Novak Djokovic 6 2007, 2011-12, 2014-16
T1. Andre Agassi 6 1990, 1995-96, 2001-03
2. Roger Federer 4 2005-06, 2017, 2019
3. Pete Sampras 3 1993-94, 2000
T4. Andy Murray 2 2009, 2013
T4. Andy Roddick 2 2004, 2010
T4. Ivan Lendl 2 1986, 1989

Ivan LendlTitujt (2): 1986, 1989

Dy nga titujt e Ivan Lendl me 94 tituj ATP Tour erdhën në këtë ngjarje. Ish-bota Nr.1 ​​ishte kampioni i dytë që u kurorëzua në Florida Jugore, duke fituar edicionin e vitit 1986 të mbajtur në Boca Raton para se ngjarja të transferohej në shtëpinë e saj afatgjatë në Key Biscayne.

I madhi Çeko-Amerikan fitoi një finale të kontestuar ngushtë kundër Mats Wilander për të kërkuar titullin 1986, duke fituar 3-6, 6-1, 7-6 (5), 6-4. Lendl gjithashtu kaloi në finalen e vitit 1989 pa humbur një set, por mori një kalim në ndeshjen e kampionatit kur kundërshtari i tij Thomas Muster u dëmtua nga një shofer i dehur pas gjysmë-finale.

Andy RoddickTitujt (2): 2004, 2010

Ish-numri botëror 1 Roddick grumbulloi 32 tituj ATP Tour gjatë karrierës së tij, duke përfshirë dy në Key Biscayne. Amerikani pretendoi titullin e tij të parë në 2004 me një fitore ndaj Guillermo Coria, i cili u tërhoq në finale. Gjashtë vjet më vonë, Roddick fitoi përsëri në Miami për të ngritur trofeun e tij të pestë dhe të fundit ATP Masters 1000, dhe të parin e tij që nga viti 2006. Ai gjuajti 13 ace dhe nuk u përball me një pikë pushimi në finale për të fituar 7-5, 6-4 kundër Tomas Berdych.

Andy Murray Titujt (2): 2009, 2013

Nuk është për t’u habitur që Andy Murray gjithmonë është dukur si në shtëpi në gjykatat e Crandon Park. Britaniku kishte një shtëpi në Miami, vetëm 10 minuta larg stadiumit, për gati një dekadë. Ai mbajti dy nga 14 titujt e tij ATP Masters 1000 në shtëpinë e tij jashtë shtëpisë dhe arriti në finale në dy raste të tjera (2012, 2015).

Në vitin 2009, Murray u vendos si një kërcënim për ‘Big Big’ të ri me një fitore 6-2, 7-5 kundër Novak Djokovic në finale. Fitorja i dha atij gjithashtu hakmarrje, pasi pësoi një humbje 6-1, 6-0 ndaj Serbit në Miami dy vjet më parë. Dy ditë para kësaj ditëlindje të 31-të, Murray rrëzoi David Ferrer me 2-6, 6-4, 7-6 (1) për të fituar titullin 2013.

Andre Agassi

Pete Sampras Titujt (3): 1993-94, 2000

Në vitin 1994, kampioni mbrojtës i Miamit, Sampras u shtri në dyshemenë e dhomës së zhveshjes disa çaste para ndeshjes së kampionatit, duke vuajtur për shkak të një sëmundjeje në stomak. Në një gjest të shkëlqyeshëm të sportivitetit, kundërshtari i tij Andre Agassi pranoi ta shtynte ndeshjen me një orë për t’i lënë kohë të rikuperohej. Sampras u rikthye famshëm, duke gjetur formën e tij ndërsa ndeshja vazhdoi për të mundur Agassi 5-7, 6-3, 6-3.

‘Pistol Pete’ fitoi titullin e tij të tretë në ngjarjen ATP Masters 1000 në një moment tjetër të paharrueshëm. Stili i tij i përplasjes së karrierës në fund të karrierës kundër baselinerit Gustavo Kuerten në 2000 mbahet mend si një nga përplasjet më të mira të kampionatit që është luajtur ndonjëherë në turne. Amerikanit i duhej një barazim i setit të katërt për të mposhtur Kuerten në një klasik të menjëhershëm, 6-1, 6-7 (2), 7-6 (5), 7-6 (8).

Roger Federer Titujt (4): 2005-06, 2017, 2019

I madhi zviceran triumfoi kundër Rafael Nadal në atë që konsiderohet gjerësisht si një nga finalet më të mëdha ATP Tour të të gjitha kohërave për të kërkuar titullin e tij të parë në Miami në 2005. Federer u kthye nga dy sete poshtë për të fituar një epike me pesë përcaktues 2-6 , 6-7 (4), 7-6 (5), 6-3, 6-1 kundër Spanjollit në rritje.

Ai do të vazhdonte të fitonte në Miami edhe tri herë të tjera, dhe u bë kampioni më i vjetër i turneut me fitoren e tij në 2019. Atë vit, ai ishte gjithashtu lojtari i parë që triumfoi në Miami Open të paraqitur nga shtëpia e re e Itau në Miami Gardens, the Hard Stadium Rock.

Roger Federer

Andre AgassiTitujt (6): 1990, 1995-96, 2001-03

Për dekada, Andre Agassi mbretëroi si mbreti i padiskutueshëm në Key Biscayne. Një produkt i Akademisë së Tenisit Nick Bollettieri në Florida, legjenda e lindur në Las Vegas ishte e drejtë në shtëpi në Miami ku fitoi gjashtë trofe dhe arriti në finale dy herë të tjera. Në kulmin e rivalitetit të tij me Pete Sampras, ai erdhi fitimtar në një nga finalet klasike të turneut, duke fituar edicionin e 1995 me një fitore 3-6, 6-2, 7-6 (3).

Ish-numri 1 i Botës grumbulloi serinë më të gjatë të fitoreve në historinë e turneut: Ai fitoi 19 ndeshje radhazi nga 2001-04, një periudhë gjatë së cilës ai e ngriti trofeun tre herë. Ashtë një rekord që qëndron deri më sot.

Novak Djokovic Titujt (6): 2007, 2011-12, 2014-16

Ai u bë kampioni më i ri në historinë e Miami në 19 vjeç në 2007, dhe ai kurrë nuk është kthyer prapa. Serbi mban rekordin e përbashkët për shumicën e titujve në teke për burra (gjithashtu Agassi) dhe është vetëm lojtari i dytë që fiton turneun tri herë me radhë (nga 2014-16, gjithashtu Agassi 2001-03).

Në fakt, vetëm një vend ka qenë më i suksesshëm për Djokovic se Crandon Park, pasi kishte ngritur nëntë trofe Australian Open në Melbourne Park. Ai ka dominuar në Miami më shumë se në çdo ngjarje tjetër ATP Masters 1000, duke përfshirë Indian Wells, Romë dhe Paris (5), si dhe Nitto ATP Tour Finale (5).

Novak Djokovic

Bob Bryan / Mike BryanTitujt (6): 2007-08, 2014-15, 2018-19

Ekipet dyshe më të dekoruara në historinë e tenisit, Bob Bryan dhe Mike Bryan janë gjithashtu ekipi më i mirë në Miami me gjashtë tituj në emrin e tyre. Vëllezërit binjakë fituan trofetë Miami në tri raste, dhe u paraqitën në gjashtë finale të tjera. Në kohën kur dolën në pension në vitin 2020, Amerikanët kishin mbledhur një rekord të Open Era me 119 trofe në karrierën 26-sezonale, duke përfshirë të katër Grand Slams, të nëntë ATP Masters 1000, Nitto ATP Finale (katër tituj) dhe një medalje të artë olimpike.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu