Maria Sakkari kishte një fillim të përafërt të vitit 2021. Ajo ishte mbërthyer në dhomën e saj për dy javë karantinë e vështirë në Australi dhe 25-vjeçarja, një fenomen fizik i ngarkuar fort, i njohur për mentalitetin e saj spartan, pranon se përvoja bëri një dëm asaj Kjo bëri që ajo të humbasë atë që ajo e quan “identitetin e saj” në gjykatë.

Express Tenisi

Këtë javë në Miami, ku ajo është tani në gjysmëfinale për herë të parë, ylli grek foli për përvojën dhe shpjegoi pse ajo tani po rrumbullakohet në formën që kërkon.

“Unë mendoj se pas dy javësh në Australi, i ngujuar në dhomë, humba pak nga identiteti im, i cili është duke qenë agresiv, por gjithashtu duke bërë shumë topa dhe duke luajtur ndeshje fizike,” tha ajo të hënën pasi ruajti gjashtë pikë ndeshje për të tronditur Jessica Pegula në raundin e 16-tëve. “Edhe pse pata disa fitore të mira pas kësaj, nuk e ndieja atë.”

Sakkari thotë se ajo ka qenë duke punuar me trajnerin e saj Tom Hill dhe gradualisht duke iu rikthyer lojës së saj bluarëse, ndëshkuese.

“Kështu që pas Dubait kemi kaluar shumë kohë në gjykatë, të them të drejtën,” tha ajo. “Ne vetëm u përpoqëm ta rikthejmë atë [mentality] dhe mbaj pjesën time agresive dhe kthehu përsëri, si mund të them? – loja ime e merzitshme. Kështu e quajmë me Tomin. Ndihet tani që po e rikthej. Mendoj se këto dy javë ishin shumë të vështira për lojën time dhe, e dini, thjesht nuk po e ndieja veten. ”

Sakkari thotë se ajo ka bërë disa ndryshime delikate në mënyrën se si përgatitet, por thotë se loja e saj, në thelb, mbetet e njëjtë.

“Unë jam duke u ngrohur më gjatë, duke u ngrohur pothuajse për një orë para ndeshjes, edhe pse kushtet janë brutale këtu, por kjo më ndihmon,” tha Sakkari. “Unë shikoj video të lojtarëve të mi, të kundërshtarëve që do të luaj pasi, e dini – kështu që ne po provojmë gjëra të ndryshme. Funksionon vërtet mirë. Por nuk është diçka që në drejtim të tenisit po bëj ndryshe nga sa kam bërë më parë. ”

Të gjitha zhvillimet pozitive e kanë ndihmuar Grekun të vazhdojë një vrapim spektakolar kundër Top 5. Sot në Miami ajo shtangu Naomi Osaka për fitoren e katërt radhazi kundër Top 5 lojtarëve.

Sakkari thotë se taktikat e saj kundër Osaka ishin të forta, por ajo nuk po priste t’i thoshte shtypit se çfarë funksionoi aq mirë për të.

“Me gjithë respektin tim, unë nuk do të zbuloj strategjinë, madje as pak,” tha ajo. “E dini, ka shumë respekt nga ana ime në anën e saj. Ajo është një kampione e shkëlqyer dhe mendoj se e di, dua të them, ajo që ka bërë tre vitet e fundit është joreale. ”

Triumfi ishte fitorja e dytë e karrierës së Sakkari ndaj Osaka në pesë prova. Ajo do të vazhdojë të përballet me Bianca Andreescu ose Sara Sorribes Tormo në gjysmëfinale.

“Unë isha super pozitive dhe besoja te vetja para se të hyja në ndeshje,” tha ajo. “Dhe e dija që mund ta bëj, sepse tashmë e bëra një herë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu