Forte Challenger 100 (Nur-Sultan, Kazakistan): Dy vjet më parë, Mackenzie McDonald ishte ulur në shtëpi, në gjendje të ecte. Amerikani kishte pësuar një dëmtim shkatërrues vetëm disa ditë më parë, kur ai shqeu tendinën e djathtë të duarve të majtë në Roland Garros.

Ka qenë një rrugë e gjatë kthimi për ish-Nr 57 të Botës, i cili kishte nevojë për operacion për të riparuar tendinën dhe për të hequr lëngun nga këmba e tij. Të Dielën, McDonald bëri një hap të madh në drejtimin e duhur, duke ngritur trofeun në ngjarjen ATP Challenger Tour në Nur-Sultan. Ndërsa ai vazhdon kërkimin e tij për t’u rikthyer në Top 100 të Renditjeve të FedEx ATP, vendasit në Kaliforni u kthyen në titull në modën dominuese. Ishte kurora e tij e tretë Challenger dhe e para që nga 2018.

Pasi ra nga Top 250 pas dëmtimit të tij, i cili e la atë të paaftë të ecte për muaj të tërë, McDonald parashikohet të rritet në Nr. 118 të Hënën. Ai u kthye në një përpjekje të pamëshirshme të fundjavës, e cila e pa atë të linte gjashtë ndeshje të kombinuara në gjysmëfinale dhe finale. Ai u shënua nga një fitore 6-1, 6-2 ndaj Jurij Rodionov të Dielën.

“Ishte një fitore shumë e lehtë për mua,” tha McDonald. “Ndjeva sikur ai nuk luajti ndeshjen e tij më të mirë dhe unë shërbeva me të vërtetë mirë. Unë isha duke sulmuar dhe nuk i dhashë shumë shanse për t’u futur në të. Niceshtë mirë të mbarosh i fortë kështu. Unë do të vazhdoj dhe do të përpiqem të marr më shumë nga këto “.

McDonald

McDonald ka marrë hapa të mëdha në drejtim të rizbulimit të formës së tij kryesore në muajt e fundit. Në shtator, ai luftoi me Rafael Nadal në raundin e dytë në Roland Garros dhe e ndoqi atë me një paraqitje çerekfinale në ngjarjen ATP 250 në Nur-Sultan. Mbajtur gjithashtu në Qendrën Kombëtare të Tenisit të Kazakistanit, është vendi i njëjtë me ngjarjen Challenger të kësaj jave. Dhe në fillim të këtij muaji, McDonald do të fitonte fitoren e tij më të madhe që nga viti 2019, nr 25 mahnitës i Botës Borna Coric gjatë rrugës për në raundin e katërt Australian.

Kontingjenti amerikan ka filluar një fillim të shpejtë në 2021, me lojtarë nga Shtetet e Bashkuara që mburren me një rekord 4-0 në finalet e Challenger. McDonald bashkohet me yjet e #NextGenATP Sebastian Korda, Brandon Nakashima dhe Jenson Brooksby në rrethin e fituesve.

McDonald do të paraqitet më pas në Sfidat e dytë të Sfidave të Kthimit në Nur-Sulltan. Ai hapet kundër Brayden Schnur të Kanadasë, me garuesin e parë Soonwoo Kwon gjithashtu në çerekun e tij të barazimit. Emil Ruusuvuori, i dyti, i pari, po garon gjithashtu në ngjarjen Challenger 125.

Couacaud
Enzo Couacaud feston titullin në Gran Canaria. Foto: Ngjarjet e Tenisit MEF / Marta Magni Images

Gran Canaria Challenger 1 (Las Palmas, Spanjë): Një tjetër lojtar i dha fund një thatësire tre-vjeçare për titull të Dielën, ndërsa Enzo Couacaud triumfoi në baltën e Gran Canaria. Francezi luftoi me Steven Diez të Kanadasë 7-5 (5), 7-6 (3) në dy orë dhe 32 minuta për të ngritur trofeun e tij të dytë Challenger.

Couacaud, i cili lindi në ishullin Mauritius dhe luan nën flamurin francez, u detyrua të punojë për titullin. Pasi iu deshën tre sete për të mposhtur pasardhësin e dytë Carlos Taberner në ndeshjen e tij të hapjes, ai u detyrua të luftonte me dy pikë ndeshje në çerekfinalet e së Premtes. Dhe të Dielën, ai do të luftonte në ndeshjen e tij më të gjatë të turneut, duke u hakmarrë për një humbje kualifikuese të Roland Garros në vitin 2020 ndaj Diez.

“Mund të kisha humbur në raundin e parë, isha afër humbjes në lagje, por përfundova duke fituar turneun,” tha Couacaud. “Çdo ndeshje është një betejë. Këtë javë, ishte e imja. Herën e fundit që fitova një titull, u lëndova menjëherë, kështu që nuk mund ta shijoja. Do ta marr dita-ditës dhe do të shoh se çfarë do të ndodhë, por kjo më jep shumë siguri “.

Couacaud

Couacaud, i cili më parë pretendoi titullin e tij të parë të ATP Challenger Tour në Cassis, Francë, në 2018, parashikohet të kthehet në Top 200 të Renditjeve të FedEx ATP të Hënën. 25-vjeçari është larguar katër vjet nga operacioni në bërryl, kur mjekët i thanë se ai nuk do të luante kurrë më tenis konkurrues. Tani, ai është edhe një herë kampion i Challenger.

I udhëhequr nga ish-kampioni i dyfishtë Nr. 5 dhe 2013, Nitto ATP në finalet David Marrero, tenisi Challenger u kthye në Ishujt Kanarie për herë të parë që nga viti 2009. El Cortijo Club de Campo po pret turne back-to-back të Challenger, me adoleshentin spanjoll Carlos Alcaraz titulli i ngjarjes së javës tjetër.

Turneu ATP Challenger Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu