Duke vazhduar serinë tonë të Sezonit në Rishikim, ATPTour.com shikon lojtarët që dolën në pension në vitin 2020.

Bob Bryan dhe Mike Bryan (Në pension: 26 Gusht), Nr. 1 i Karrierës

Nga turneu i tyre i parë profesional në 1995 US Open, kur, si 17-vjeçarë, ata u gabuan nga kundërshtarët për fëmijë me top dhe nuk u dhanë fillimisht shënjat e akreditimit, për të fituar 1,108 ndeshje të nivelit të turneut së bashku, Bob Bryan dhe Mike Bryan shenjën e tyre. Binjakët promovuan dyshet si një ndjekje argëtuese, shoqërore që mësonin aftësitë kryesore të jetës, ndërsa demonstronin aftësi të jashtëzakonshme.

Vëllezërit amerikanë ishin ambasadorët e përsosur për dyshe brenda dhe jashtë fushës dhe ata rritën popullaritetin e disiplinës përmes suksesit të tyre të jashtëzakonshëm. Bryan Brothers kapën një rekord të Open Era me 119 trofe si një ekip, përfshirë të katër Grand Slams, të nëntë ATP Masters 1000, Finalet Nitto ATP dhe medaljen e artë të dysheve olimpike për meshkuj. Nr. 1 i fundvitit 10 herë, të njohur për festimin e nënshkrimit të gjoksit, gjithashtu përfunduan karrierën e tyre me rekordet e ekipit të të gjitha kohërave për tituj të Grand Slam (16 nga 30 finale) dhe 1000 kurora të ATP Masters (39 nga 59 finale) )

Fituesit e çmimit të Ekipit të Preferuar të Tifozëve 14 për 14 herë të ATP-së bënë paraqitjen e tyre të fundit ATP Tour në Delray Beach Open nga VITACOST.com në Shkurt. Përkundrazi me vend, Bryans e përfunduan veprimtarinë me një kurorë rekord të gjashtë në dyshe. Binjakët amerikanë përfunduan karrierën e tyre me një rekord ekipi 1,108-359.

“Ne jemi më krenarë për mënyrën se si i jemi përkushtuar plotësisht lojës dhe kemi dhënë përpjekjet tona të plota çdo ditë,” tha Bob Bryan. “Besnikëria jonë ndaj njëri-tjetrit nuk u lëkund kurrë dhe ne po e lëmë tenisin profesional me zero keqardhje. Do të humbasim garën dhe shoqërinë midis lojtarëve. Do të na mungojë gjithashtu emocioni për t’u përgatitur për një ndeshje të madhe dhe për të luajtur tifozët “.

“Ne mendojmë se është koha e duhur për t’u larguar”, tha Mike Bryan. “Ne i kemi dhënë mbi 20 vjet turneut dhe tani po presim me padurim kapitullin tjetër të jetës sonë. Me këtë tha, ne ndihemi shumë të bekuar që kemi qenë në gjendje të luajmë lojën e dysheve për kaq shumë kohë. Ne jemi mirënjohës që kam pasur mundësitë në fillim të vitit për të luajtur dhe për të thënë lamtumirë tifozëve. Fitimi i eventit tonë përfundimtar në Delray Beach dhe arritja e barazimit të Davis Cup në Honolulu janë momente që do t’i kujtojmë dhe do t’i çmojmë përgjithmonë. “

Bob Bryan dhe Mike Bryan kanë fituar të paktën një titull në çdo sezon të ATP Tour që nga viti 2001.

Santiago Giraldo (Në pension: 6 Tetor), Nr. 28 i Lartë në Karrierë

Gjatë karrierës së tij profesionale 16-vjeçare, Santiago Giraldo pretendoi 168 fitore të nivelit të turneut dhe arriti në finalet e ATP Tour në 2011 Vina del Mar (l. Te Robredo) dhe 2014 Barcelona (l. Te Nishikori). Kolumbiani, i cili u ngrit në një karrierë të lartë Nr. 28 në FedEx ATP Rankings në 29 Shtator 2014, gjithashtu kapi 10 trofe ATP Challenger Tour.

Giraldo përfundoi shtatë sezone radhazi brenda Top 100 të Renditjeve të FedEx ATP (2010-16) dhe arriti në raundin e tretë në një Grand Slam në tre raste. Vendasi Pereira u takua me Andy Murray në raundin e tretë në Roland Garros në 2012 dhe bëri paraqitje të raundit të tretë në Wimbledon në 2014 (l. Te Federer) dhe 2015 (l. Te Kudla).

Giraldo fitoi dy Top 10 fitore gjatë karrierës së tij. Në garën e tij më të paharrueshme të ATP Masters 1000, kolumbiani mundi ish-numrin 1 të botës Lleyton Hewitt, Jo-Wilfried Tsonga dhe atëhere Nr. 8 Murray në ndeshje radhazi për të arritur në çerekfinale në 2014 Open Mutua Madrid. Giraldo gjithashtu mposhti kampionin e 2014 Open US dhe atëhere Nr. 10 Marin Cilic gjatë rrugës për në gjysmëfinalet e Gjenevës Open 2015.

“Unë fillova në 15 dhe tani, në pothuajse 33, kam vendosur të them faleminderit dhe të ndaloj në fund të këtij udhëtimi,” tha Giraldo. “Unë bëra më të mirën që munda dhe dhashë gjithçka që kisha. Mbaj mend atë djalë kurioz, unik, eksplorues dhe rebel, i cili u largua nga shtëpia e tij në vetëm 12 vjeç, duke mbajtur vetëm racet dhe ëndrrat e tij, derisa arriti këtu sot. Nuk pendohem për asgjë që bëra. ”

Santiago Giraldo arriti në dy ndeshje të kampionatit ATP Tour gjatë karrierës së tij.

Steve Darcis (Në pension: 15 Janar), Lartë në Karrierë 38

Belgu 5’9 “kapi dy kurora ATP Tour gjatë karrierës së tij profesionale 17-vjeçare. Darcis hyri në Amersfoort 2007 duke kërkuar fitoren e tij të parë në nivelin e turneut, dhe ai ra vetëm një set nga kualifikimi për të fituar tetë fitore radhazi dhe titullin e tij të parë ATP Tour.

Darcis dyfishoi numrin e tij të trofeve me një titull në 2008 Memphis dhe përfundoi si nënkampion në paraqitjen e tij të dytë të drejtpërdrejtë në fund të Amersfoort më vonë gjatë vitit. Lista titulluese për dy herë ATP Tour arriti në raundin e tretë në dy Grand Slams – 2011 Roland Garros dhe 2017 Australian Open – por ai do të mbahet mend më së miri për performancën e tij në raundin e parë në Wimbledon në 2013.

Darcis fitoi fitoren më të madhe të karrierës së tij në Center Court në SW19, ku ai tronditi dy herë kampionin Rafael Nadal në grupe të drejta. Në Nr. 135 në ATP Rankings, Darcis ishte lojtari me renditjen më të ulët në atë kohë për të mposhtur Nadal në një ngjarje Grand Slam. Belgu ishte i njohur për lojën e tij krijuese. Ai përdori dorën e pasme me një dorë për një efekt të madh, veçanërisht fetë e tij.

“Unë bëra një rikthim të suksesshëm në 2019, por pas Wimbledon, përsëri pata probleme me shpatullën time. Mendërisht dhe fizikisht, unë nuk jam më në të mirën time, “tha Darcis në Tetor 2019.” Shumë momente të forta në karrierë do të qëndrojnë me mua përgjithmonë. “

Steve Darcis mundi Rafael Nadal në grupe të drejta në raundin e parë në Wimbledon në 2013.

Lexoni të gjitha tregimet më të mira të vitit 2020Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu