Pamja e dytë: Medvedev bën që historia të ngrihet në numrin 2

Një nga burrat më të gjatë në Top 10 ka rikonfiguruar peizazhin e ATP.

Daniil Medvedev bëri historinë sot duke u ngjitur në numrin 2 të botës.

Më shumë: Masteri i Medvedev në Marsejë Për Titullin e 10-të

Një ditë pasi 25-vjeçari rus kapi titullin e tij të 10-të në karrierë në Marsejë, ai zëvendëson Rafael Nadal si njeriun e renditur në vendin e dytë në ATP Tour.

Shtë një ngritje historike: për herë të parë që nga viti 2005 një njeri me emrin Novak Djokovic, Roger Federer, Andy Murray ose Nadal mban renditjen Nr.2 në botë.

“It’sshtë një arritje vërtet interesante”, tha Medvedev njeriu i parë jashtë Big 4 që mban numrin 2 që nga Lleyton Hewitt. “[That] më bën të lumtur për këtë arritje, por natyrisht posa të prekësh diçka të re dëshiron të shkosh gjithnjë e më lart “.

Ka qenë një vrapim historik për Medvedev, i cili rrëzoi nr. 1 në botë Novak Djokovic, nr. 2 Rafael Nadal dhe nr. 3 Dominic Thiem gjatë rrugës për në kurorën e Finales së ATP 2020 duke u bërë njeriu i parë që fshiu Top 3 në historinë e turneut. Medvedev përfundoi vitin 2020 në një seri fitore prej 10 ndeshjesh dhe filloi 2021 në një lot prej 10 ndeshjesh para se të përkulej para Novak Djokovic në finalen e Australian Open muajin e kaluar.

Rusi 25-vjeçar është numri 2 i pestë në botë që nga 25 korriku 2005 duke u bashkuar me Federer, Murray, Djokovic dhe Nadal.

“Unë jam vërtet i lumtur për numrin 10. Më çon në dy shifra, diçka për të cilën kam ëndërruar kur isha fëmijë,” tha Medvedev. “Unë mendoj se tashmë është një numër i shkëlqyeshëm, por unë do të përpiqem të punoj më shumë dhe të marr ca më shumë …” Më pëlqen shumë të luaj në fusha të forta. Ndihem sikur këtu më përshtatet më shumë loja ime. Unë i di zgjidhjet që duhet të gjej gjatë ndeshjes dhe kjo është ajo që bëra sot. ”

Kredia e fotografisë: Hapur Provence 13 Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu