Tsitsipas: Medvedev duke shërbyer në nivelin e ngjashëm me Isner

Nga Richard Pagliaro

Një brez Daniil Medvedev vazhdon duke shërbyer mjerimin Top 10 kundërshtarët – dhe Stefanos Tsitsipas thotë se shpërndarja e tij dominuese ka arritur lartësi të reja.

Kampioni i ATP Finale Medvedev mundi Tsitsipas për herë të gjashtë në shtatë ndeshje 6-4, 6-2, 7-5, duke u futur në finalen e tij të parë Australian Open.

Gjokoviq: Peaking Për Final

Në një performancë komanduese të shërbimit, Medvedev theu 17 asa – 14 më shumë se kundërshtari i tij – fitoi 88 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë, vulosi pesë mbajtje dashurie dhe shpëtoi dy nga tre pikët e pushimit në një fitore mbresëlënëse dy orë, nëntë minutëshe.

Ishte fitorja e 20-të radhazi e Medvedev dhe fitorja e 12-të radhazi kundrejt Top 10.

Tsitsipas thotë se shërbimi rus 6’6 “është aq imponues sa tani në një nivel John Isner.

“Më lejoni t’ju them se ai është një lojtar që ka zhbllokuar pothuajse gjithçka në lojë,” tha Tsitsipas për mediat në Melburn. “Likeshtë sikur ai po e lexon lojën me të vërtetë mirë. Ai e ka këtë shërbim të mahnitshëm të cilin unë do ta përshkruaja afër shërbimit të John Isner.

“Dhe pastaj ai ka një bazë të mahnitshme që e bën atë jashtëzakonisht të vështirë. Kështu që edhe nëse e ktheni shërbimin, nuk garantoni se do të fitoni pikë. Duhet të punoni vërtet shumë për të. Difficultshtë e vështirë …

“Ai ju mashtron. E dini, ai e luan lojën me të vërtetë zgjuar. Reallyshtë vërtet interesante ta shohësh këtë.”

Medvedev me garën e katërt ka rënë vetëm dy sete në gjashtë fitore në turne duke arritur në finalen e së dielës vs tetë herë kampionin e AO Novak Djokovic.

Medvedev mbështjellë Andrey Rublev, i cili udhëhoqi ATP me pesë tituj në 2020 dhe Tsitsipas për të arritur në finalen e tij të dytë të karrierës.

Gjokoviç me garën më të mirë ka shënuar 100 açet më të mira në turne, ndërsa Medvedev kryeson turneun me 35 pushime shërbimi.

Express Tenisi

Tsitsipas sugjeron që finalet janë një lëvizje e vërtetë.

“Nuk do të çuditesha kur të shihja Daniil të fitonte turneun,” tha Tsitsipas. “Por, ju e dini, është një skenar i çuditshëm. Unë kam luajtur Rafa këtu dy vjet më parë. Unë e gjeta performancën e tij kundër meje atë ditë fenomenale. Isha 100% i sigurt se ai do të fitonte turneun. Dhe unë përfundova duke gabuar.

“Kush e di? Unë nuk e di. Ashtu si Djokovic po luan mirë gjithashtu. Shikoni, unë nuk jam një faqe bastesh. Nuk di çfarë të them. Mund të jetë Medvedev, do të ishte mirë për të, mirë për tenis “

Kredi fotografike: David Gray / Getty

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu