Daniil Medvedev zgjati serinë e tij të fitoreve në 20 ndeshje të Premten, ndërsa ai kaloi në finalen e Australian Open për herë të parë me një fitore dominuese 6-4, 6-2, 7-5 kundër Stefanos Tsitsipas.

Përveç një përpjekje kthimi të setit të tretë të vonë nga Tsitsipas, Medvedev neutralizoi aftësitë sulmuese të kundërshtarit të tij dhe kontestoi shumicën e takimit dy orësh, nëntë minutësh me kushtet e tij brenda Rod Laver Arena. Nr. 4 i Botës fitoi 46 fitues, krahasuar me vetëm 21 gabime të paforcuara dhe fitoi 88 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë (49/56) gjatë rrugës për në fitore.

“Padyshim që nuk ishte e lehtë, sepse ne pamë që ndeshja me Rafa ishte e njëjtë në të njëjtin rezultat pas dy seteve. [In] seti i tretë, Rafa ishte dominues, por nuk arriti të fitonte ndeshjen, kështu që unë u tremba pak dhe i shtrënguar, “tha Medvedev, në një intervistë në gjykatë.” theshtë gjysmë-finalet e një Slam… It nuk ishte e lehtë, por jam i lumtur që arrita ta ndërroj lojën time, veçanërisht në disa momente të ngushta në shërbimin tim dhe jam vërtet i lumtur që jam në finale. ”

Përgjatë serisë së tij të fitoreve në 20 ndeshje, Medvedev ka mundur 12 lojtarët kryesorë. Humbja më e fundit e rusit kundër një kundërshtari Top 10 erdhi në US Open të vitit të kaluar, kur ai ra në kampionin përfundimtar Dominic Thiem në gjysmëfinale. Përkrah Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer, Andy Murray dhe Juan Martin del Potro, Medvedev është lojtari i gjashtë aktiv që shënon një seri fitimesh në nivelin e turneut me 20 ndeshje.

”Nuk kam një përgjigje [to explain my run]. Unë vetëm po punoja shumë gjithë jetën time dhe jam vërtet i lumtur në këtë moment, ”tha Medvedev. “Do të qëndrojë me mua … isshtë një arritje e madhe.”

Me fitoren e tij të gjashtë në shtatë përplasje ATP Head2Head kundër Tsitsipas, Medvedev bashkohet me kampionin e vitit 2005 Marat Safin dhe titistin e vitit 1999 Yevgeny Kafelnikov si vetëm burrin e tretë rus që arrin në finalet e shumta të Grand Slam.

Burrat rusë në finalet e Grand Slam (të gjitha kohërat)

Gradë Lojtar Grand Slam
Finale
1 Marat Safin 4
2 Yevgeny Kafelnikov 3
3 Daniil Medvedev 2

Medvedev ka fituar pesë fitore në sete të drejta gjatë rrugës për në ndeshjen e kampionatit. 25-vjeçari, i cili luftoi me Filip Krajinoviç në pesë grupe në raundin e tretë, do të takojë tetë herë kampionin Djokovic në finalen e së dielës.

Medvedev gjeti sukses gjatë gjithë ndeshjes duke e përqendruar sulmin e tij në këndin e djathtë të Tsitsipas. Rusi provoi lojtarin më të qëndrueshëm në tubimet e prapambetura ndërkufitare dhe ai e ridrejtoi goditjen lart vijës për të rritur numrin e fituesve të tij.

“Ai ishte i lodhur pas ndeshjes me Rafa … Gjatë ndeshjes së sotme, pashë që sa më shpejt që po e lëvizja nëpër fushë, nuk ishte e lehtë për të,” tha Medvedev. “Sapo e pashë atë në setin e parë , kjo u bë strategjia ime menjëherë. ”

Tsitsipas u përpoq të thyejë modelin e tubimeve të zgjatura të prapambetura duke nxituar rrjetën, por Medvedev rregullisht zbriste fitues të qëlluar për të prishur përpjekjet e kundërshtarit të tij. Medvedev u shty për të zbritur vetëm një herë në 11 ndeshjet e tij të hapjes, por Tsitsipas mbrojti mirë dhe përfundimisht nxori gabime nga raketa e Medvedev për të arritur 3-3 në setin e tretë. Tsitsipas filloi të imponohej në tubime dhe ai mori mbështetjen e zëshme nga turma, e cila paraqiti tifozë të shumtë Grekë.

Medvedev shpëtoi nga rreziku në shërbimin e tij në 4-5, 0/30 dhe goditi tre pengesa me kujdes për të ndalur vrullin e Tsitsipas dhe për të shërbyer për ndeshjen. Titulli nëntë herë ATP Tour u zhvendos në rrjetë dhe e detyroi Tsitsipas në një gabim prapa për të kthyer pikën e tij të parë të ndeshjes dhe për të arritur në finalen e tij të dytë të Grand Slam (0-1).

“[When I was scared]Unë thjesht u përpoqa të godas aset dhe fituesit ose të fus topin në fushë, ”tha Medvedev. “Kjo është mënyra e vetme për ta bërë atë … Unë jam i lumtur që arrita të mbaj nervat e mia sepse nuk bëra kaq shumë zgjedhje të këqija, me përjashtim të lojës ku u shkatërrova … Unë jam i lumtur që arrita të mbaj qetësinë time. ”

Stefanos Tsitsipas është një gjysmë-finalist i Grand Slam tre herë.

Tsitsipas po synonte të arrinte në finalen e tij të parë Grand Grand Slam. Kampioni i Nitto ATP Final i vitit 2019 pretendoi dy fitore me pesë sete gjatë rrugës për në gjysmëfinalen e tij të tretë në një kampionat të madh, i cili përfshinte një fitore rikthimi nga dy sete kundër Nadal në çerekfinale

Medvedev do të përpiqet të bëhet lojtari i parë që mundi Djokovic në një finale të Australian Open (8-0) të Dielën. 25-vjeçari zotëron një rekord 3-4 ATP Head2Head kundër Nr. 1 të Botës, i cili përfshin një fitore 6-3, 6-3 në takimin e tyre më të fundit në finalet e Nitto ATP të vitit të kaluar.

“Më pëlqen që nuk kam shumë presion, sepse ai kurrë nuk humbi në tetë herë që ishte këtu në finale,” tha Medvedev. “Heshtë ai që ka të gjithë presionin, duke arritur te Roger dhe Rafa në Grand Slam [leaderboard]. Unë vetëm shpresoj se do të shkoj atje dhe të tregoj tenisin tim më të mirë. Siç e kemi parë, unë mund të mund disa emra të mëdhenj nëse luaj mirë, kështu që kjo është pjesa kryesore. Ai ka më shumë përvojë, por ka më shumë gjëra për të humbur se unë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu