Daniil Medvedev mori dëshirën e tij të Mërkurën për të fituar të paktën një ndeshje këtë javë në Mutua Madrid Open. Rusi i kategorisë së dytë, theu një rresht humbjesh të nivelit të turneut në gjashtë ndeshje në baltë me një fitore të vështirë 4-6, 6-4, 6-2 ndaj Alejandro Davidovich Fokina të Spanjës në dy orë e 13 minuta.

“Unë jam i lumtur me fitoren,” tha Medvedev. “Seti i parë nuk ishte i lehtë dhe mendova se do të ishte aty ku kisha edhe 25 pikë pushimi dhe nuk do të fitoja. Më në fund luajta mjaft mirë dhe bëra mirë në setin e tretë. Unë mendoj se Madridi është pak më i shpejtë se turnet e tjera në baltë, aq më mirë për lojën time ”.

Medvedev, i cili po luante ndeshjen e tij të parë që nga humbja ndaj Roberto Bautista Agut më 31 Mars në Miami Open të paraqitur nga Itau, u përmirësua në një rekord të ndeshjeve 18-3 në 2021 dhe do të sfidojë pasardhësin e Kileanit Nr 16 Cristian Garin, i cili ishte një 6-3, 6-4 fitues ndaj Dominik Koepfer të Gjermanisë.

Vendosja e Shërbimit të Parë Medvedev kundrejt Davidovich Fokina


– Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
– Bëni një zhytje të thellë në këtë ndeshje me Match Insights të mundësuar nga Infosys NIA


Pas një shkëmbimi të pushimeve në mes të setit të parë, Davidovich Fokina arriti hapjen e 53 minutave kur Medvedev goditi me një devijim të gjatë. Medvedev theu epërsinë 3-1 në setin e dytë, para se Davidovich Fokina të kthehej dhe të kryesonte 3-3, 40/15. Nga atje, ishte gjithçka Medvedev, i cili zvogëloi numrin e gabimeve të tij. 25-vjeçari përfundoi takimin e parë të ATP Head2Head me një as, fituesi i tij i 19-të, dhe tani është 5-0 në vendosjen e ndeshjes së caktuar këtë sezon.

[WATCH LIVE 1]

Medvedev përfundoi nënkampionin e Novak Djokovic në finalen e Australian Open dhe vazhdoi të kapte titullin e tij të 10-të ATP Tour në Open 13 në Marsejë (vd. Herbert) në Mars. Ai ka një shans të rritet në Nr. 1 në FedEx ATP Rankings nëse kap titullin në Madrid, arrin të paktën gjysmëfinalet e Internazionali BNL d’Italia dhe rezultate të tjera shkojnë në rrugën e tij.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu