Daniil Medvedev, i cili pa që seria e tij e fitoreve në 20 ndeshje po përfundonte në duart e Novak Djokovic në finalen e Australian Open të Dielën, thotë se përvoja do ta bëjë atë më të fortë në të ardhmen.

“Definitelyshtë padyshim e vështirë”, tha Medvedev, pasi humbi 7-5, 6-2, 6-2 nga Djokovic në Melburn. “Nuk më pëlqen të humbas ndeshjet. [It] nuk ka rëndësi nëse është një raund i parë apo një finale e një Grand Slam … Ndjehem sikur është lloji i ndeshjes që kam fituar gjatë gjithë këtij turneu, [but] ai fitoi sot.

“Mendoj se u afrova më shumë [to winning a major title], sepse gjithmonë them se përvoja është çelësi për mua. Herën tjetër nëse luaj Novak, unë [am] me siguri do të bëj disa gjëra [differently] në gjykatë, mbase edhe ndryshe nga gjykata. [It] nuk do të thotë se do të kem sukses, por kjo është [the] jeta e një lojtari tenisi “.

25-vjeçari, i cili do të rritet në një karrierë të lartë Nr. 3 në FedEx ATP Rankings të hënën, vazhdoi të krahasonte finalen e Melburnit me finalen e US Open 2019, kur ai humbi ndaj Rafael Nadal në pesë grupe. Ai pranoi, “Unë do të thoja [that the] US Open më lëndoi, sepse më në fund e kisha më shumë shanse për ta fituar, sesa pata sot.

“Por të dyja humbjet lënduan. E vetmja gjë që më mban ngrohtë është se gjithmonë përpiqem të bëj më të mirën në fushë. Sot, nuk isha i kënaqur me veten time gjatë ndeshjes. Unë u ndjeva si unë [was] duke bërë më të mirën time, por ajo [was] jo atje. Ndodh. Kjo është gjithashtu jeta. ”

Medvedev

Medvedev, i cili do të ishte ngjitur në numrin 2 të Botës me titullin e tij të parë Grand Slam, beson se Tre të Mëdhenjtë – Djokovic, Nadal dhe Roger Federer – janë “thjesht më të mirë se lojtarët e tjerë të tenisit”.

“Kur ata janë në zonë, dhe nuk jam i ndrojtur ta them, ndihem sikur ata janë vetëm tenistë më të mirë, gjë që tregon [in] fakte dhe numra, sesa ne të tjerët ”, tha ai. “Kur të jemi edhe në zonë, mund të sjellim [a] luftë e madhe [to] ata, ne mund të fitojmë disa ndeshje [and] mbase disa tituj të mëdhenj. Por vetëm se përqindjet janë në anën e tyre. Unë i rendis ato [as the] kundërshtarët më të ashpër të jetës sime.

“Tani jam 25 vjeç. Për të fituar nëntë Australian Opens, duhet të fitoj [one title] çdo vit deri në moshën 34 vjeç. Besoj në vetvete, por nuk mendoj [I’ll be] në gjendje ta bëjë atë. E njëjta gjë me Rafa, 13 Roland Garros [titles]… Ne po flasim për disa cyborg të tenisit në një mënyrë të mirë. Ata janë thjesht të pabesueshëm ”.

Medvedev, i cili ndihmoi Rusinë për të kapur titullin e Kupës ATP para Australian Open, do të garojë në Rotterdam në turneun botëror të tenisit ABN AMRO, një aktivitet i mbyllur ATP 500 që fillon në 1 mars.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu