#NextGenATP Italian Jannik Sinner ishte në rrugën e duhur për një fitore rutinë në Mutua Madrid Open të Martën kur Guido Pella doli në pension për shkak të një ankese në këmbën e djathtë në ndeshjen e nëntë të setit të dytë. Mëkatari 19-vjeçar ishte duke udhëhequr 6-2, 4-4.

“Nuk është e lehtë të luash kundër Guido sepse ai është i majtë,” tha Sinner, i cili arriti të përgatitej në Madrid të Mërkurën javën e kaluar. “Unë kurrë nuk kam luajtur kundër tij më parë, kështu që ju kurrë nuk e dini se çfarë të prisni. Unë po përpiqesha të qëndroja i përqendruar në atë që duhej të bëja. Unë mendoj se ka qenë një ndeshje e parë e mirë padyshim.”

Sinner, i cili kapi titullin e tij të dytë ATP Tour në Great Ocean Road Open (v. Travaglia) në shkurt dhe tani është 19-7 në sezon, fitoi shtatë ndeshje radhazi nga 2-2 në setin e parë në 3-0 në seti i dytë. Ai tjetër do të luajë kualifikuesin Australian Alexei Popyrin, i cili fitoi trofeun e tij të parë në Singapore Tennis Open (vd. Bublik) në shkurt.

Popyrin mundi nënkampionin e BMW Open javën e kaluar Jan-Lennard Struff të Gjermanisë me 6-3, 7-6 (4) në 89 minuta. Popyrin shpëtoi tre pikë të vendosura në setin e dytë në 4-5, Ad-Out dhe nga 5-6, 15/40.

[WATCH LIVE 1]

Kei Nishikori punoi shumë për të kapërcyer Karen Khachanov, duke u kthyer nga humbja e dy pikëve të vendosura në setin e parë. Finalisti i Madridit 2014 nokautoi kundërshtarin e tij rus me 6-7 (6), 6-2, 6-2 për dy orë dhe 18 minuta në Manolo Santana Stadium.

“Po ndjehesha shumë më mirë pas setit të parë,” tha Nishikori. “Unë mendoj se isha pak i ngushtë dhe pak shumë konservator ndoshta. Unë mendoj se mundem [have been] pak me agresive. Kështu që u përpoqa të futem pak më shumë se seti i parë. Pastaj gjithçka filloi të funksiononte mirë ”.

Nishikori, i cili nuk mundi të shndërrojë dy pika të përcaktuara në 6/4 në setin e parë të barazimit, goditi 24 fitues dhe do të sfidojë në radhë gjermanin e pasigurt, Alexander Zverev, kampionin e vitit 2018 Zverev kryeson Nishikori 2-1 në serinë e tyre ATP Head2Head.

Nishikori Shërbimi i Dytë i Kthimit Pikët e Hitit të Fituara


– Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
– Bëni një zhytje të thellë në këtë ndeshje me Match Insights të mundësuar nga Infosys NIA

Khachanov udhëhoqi 4-2 në setin e parë në një pikë të caktuar në 6-5, por pa Nishikori të rikuperohej për të mbajtur dy shanse të pikëve në 6/4 në barazimin. Khachanov përfundoi hapjen e 63 minutave pasi Nishikori goditi me një gol të pasuar në rrjetë.

Nishikori u tërhoq menjëherë për të fituar tre ndeshjet e para të setit të dytë. Ylli japonez pastaj gërmoi thellë në vija të gjata në ndeshjen e katërt të vendosësit për t’u çarë. Ai përfundoi fitoren me një fitues të shpejtë për të thyer shërbimin e Khachanov për të dashur.

Diku tjetër, John Millman i Australisë shpëtoi tre pikë ndeshje për të mposhtur Pubin nr 12 të Polonisë Hubert Hurkacz, Miami Open të muajit të kaluar paraqitur nga Itau titlist, 5-7, 7-6 (7), 6-3 në dy orë dhe 22 minuta. Millman, i cili do të përballet me britanikun Daniel Evans, shpëtoi pikët e ndeshjes në 4/6 dhe 6/7 në setin e dytë të barazimit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu