Të enjten, ATPTour.com diskutoi pesë të parat nga 10 linjat kryesore të historisë për sezonin 2021 ATP Tour. Këto përfshinin ofertën e Novak Djokovic për të bërë histori të FedEx ATP Rankings dhe akuzën e Rafael Nadal për t’u kthyer në numrin 1 të Botës.

Nga ngritja e Jannik Sinner tek kthimi i Roger Federer, zbuloni pesë linjat e mbetura historike për të parë në 2021.

6) Sa Lartë do të Ngjitet Mëkatari?
Pas vrapimit të tij në titullin 2019 Next Gen ATP Final në Milano, Jannik Sinner ngriti lojën e tij në lartësi të reja në vitin 2020. Italiani u rrit nga Nr. 78 në FedEx ATP Rankings në fillim të vitit për të përfunduar sezonin në No. 37. Lojtari më i ri në Top 100 fitoi tre fitore në Top 10 në vitin 2020 dhe u bë lojtari i parë që nga Rafael Nadal në 2005 që arriti në çerekfinalet e Roland Garros në debutimin e tij në turne. Në çerekfinalen e tij në Paris, Sinner e shtyu Nadalin në dy setet e para para se të binte 7-6 (4), 6-4, 6-1.

Nëse triumfi i tij i 2019 Next Gen ATP Final ishte një shenjë e gjërave që do të vijnë në 2020, Sinner tashmë ka sinjalizuar synimin e tij për 2021. 19-vjeçari përfundoi fushatën e tij në vitin 2020 me titullin e tij të parë ATP Tour në Sofia Open. Italiani do të motivohet nga mundësitë për të përfunduar vitin në tokën e shtëpisë, me të dyja finalet e Nitto ATP (Torino) dhe finalet e ATP të gjeneratës tjetër (Milano) që do të mbahen në Itali. Sinner do të hapë fushatën e tij në 2020 në Antalya Open, që do të mbahet nga 7-13 Janar.

Jannik Sinner është i pari italian që fiton një titull të vetëm në ATP Tour në vitin 2020.

7) Kthimi i Roger
Kur Roger Federer kthehet në fushë, 39-vjeçari do të bëjë paraqitjen e tij të parë që nga vrapimi i tij në gjysmëfinalet e Australian Open 2020. Zvicerani, i cili kohët e fundit fitoi çmimin e preferuar të tifozëve ATPTour.com për vitin e 18-të radhazi, do të vazhdojë ofertën e tij për të kapërcyer Jimmy Connors në dy zona kryesore në 2021.

Legjenda amerikane aktualisht zotëron një rekord 109 kurora dhe 1,274 fitore në nivelin e turneut, ndërsa Federer mban 103 tituj dhe 1,242 fitore. Në sezonin e tij të fundit të plotë në ATP Tour në 2019, Federer kapi katër trofe dhe fitoi 53 fitore.

8) Murray shpreson për më shumë magji

Pas dëmtimit dhe pezullimit të ATP Tour për shkak të COVID-19, Andy Murray bëri vetëm katër paraqitje në ATP Tour në vitin 2020. Ish-numri botëror 1 kohët e fundit mori një karton të egër kryesor për Australian Open, i cili do të mbahet nga 8 -21 Shkurt.

Murray do të jetë paraqitja e tij e 14-të në Grand Slam ngjarjen hapëse të vitit. 33-vjeçari ka përfunduar si nënkampion në Melbourne Park në pesë raste dhe është i barabartë me Andre Agassi dhe ish-trajnerin Ivan Lendl në pozitën e pestë në listën e fitoreve të turneut (48). Murray do të shikojë për të shtuar në rinisjen e tij mbresëlënëse në 2021, e cila përfshin 46 tituj dhe 676 fitore në nivelin e turneut.

9) Kush do të jetë Andrey Rublev i vitit 2021?
Andrey Rublev gëzoi një përparim në sezonin 2020, pasi ai fitoi pesë tituj kryesorë në turne dhe 41 fitore në ndeshje. Rusi pretendoi 15 fitore radhazi në nivelin ATP 500 dhe arriti çerekfinalet Grand Slam në US Open dhe Roland Garros për të rezervuar vendin e tij në Nitto ATP Finale për herë të parë. Kush do të ndjekë gjurmët e Rublev dhe do të bëhet ylli i parë i 2021?

Përveç yllit në rritje Sinner, katër nga shumë talentë të rinj që hyjnë në 2021 me pritje të mëdha janë Denis Shapovalov, Felix Auger-Aliassime, Casper Ruud dhe Ugo Humbert. Gjysmëfinalisti i Romës Shapovalov do të synojë të mbështesë fushatën e tij në vitin 2020 dhe të hyjë përsëri në Top 10 në Renditjet e FedEx, ndërsa bashkatdhetari Auger-Aliassime do të vazhdojë ndjekjen e tij të një trofeu të parë ATP Tour. Auger-Aliassime ka përfunduar si nënkampione në gjashtë ngjarje ATP Tour që nga Shkurt 2019.

Casper Ruud bëri histori në vitin 2020 kur u bë lojtari i parë norvegjez që kapi një trofe ATP Tour në Argjentinën e Hapur. Vendësi në Oslo përpiloi 17 fitore duke udhëhequr një turne në vitin 2020 dhe do të jetë një pretendent kryesor në ngjarjet e balta në 2021.

Ugo Humbert do të jetë gjithashtu i sigurt për shtimin e koleksionit të tij të trofeve në 2021. Francezi ishte lojtari më i ri që fitoi kurora të shumta ATP Tour në vitin 2020, pas drejtimit të titullit në Auckland dhe Antwerp. Humbert provoi aftësitë e tij me dy fitore në Top 10 gjatë vitit dhe përfundoi sezonin 2020 me një vrapim në çerekfinalen e tij të parë ATP Masters 1000 në Rolex Paris Masters. Lojtarët e tjerë për të parë përfshijnë Alex de Minaur, Taylor Fritz, Hubert Hurkacz dhe Reilly Opelka.

Felix Auger-Aliassime, Rafael Nadal

Felix Auger-Aliassime udhëtoi në Akademinë Rafa Nadal nga Movistar në Dhjetor për t’u përgatitur për sezonin e ATP Tour 2021.

10) Viti i Ri, Skuadra të reja
Një nga tiparet kryesore të sezonit ATP Tour 2021 do të jetë numri i madh i ndryshimeve në çiftet e dysheve. Shumë nga yjet kryesorë të dysheve do ta fillojnë vitin e ri me një partner të ri, duke përfshirë mbajtësit e Renditjes së Ekipit të Dyfishtë të FedEx ATP të Dyfishtë në fund të vitit 2020, Mate Pavic dhe Bruno Soares dhe kampionët e Finales së ATP-së Nitto Wesley Koolhof dhe Nikola Mektic.

Pavic dhe Mektic do të formojnë një partneritet tërësisht kroat në 2021, Soares do të ribashkohet me Jamie Murray dhe Koolhof do të bashkojë forcat me Lukasz Kubot. Partneritete të tjera të reja përfshijnë Marcelo Melo dhe Jean-Julien Rojer, Ken Skupski dhe Neal Skupski, Edouard Roger-Vasselin dhe Henri Kontinen dhe Raven Klaasen dhe Ben McLachlan.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu