Nikola Mektic dhe Mate Pavic kapën titullin e pestë të ekipit ATP Tour nga gjashtë finale të Dielën në Rolex Monte-Carlo Masters. Kroatët e pasigurtë të dytë fituan një përsëritje të Miami Open të paraqitur në finalen e Itau, duke mundur Britanikët Daniel Evans dhe Neal Skupski me 6-3, 4-6, 10-7 në një orë e 36 minuta.

Mektic dhe Pavic u përmirësuan në një rekord të ndeshjeve 29-3 në sezon, i cili përfshin trofe në Antalya Open (vd. Dodig / Polasek), Murray River Open në Melburn (vd. Chardy / Martin), ABN AMRO World Tennis Tournament në Roterdam (v. Krawietz / Tecau) dhe Miami.

“Incredibleshtë e pabesueshme, ne jemi kaq, aq të lumtur, veçanërisht sepse finalet ishin kaq intensive”, tha Mektic, i cili gjithashtu ngriti kurorën e Monte-Carlo 2019 me Franko Skugor. “Ishte 10/7 për ne, por mund të kishte shkuar sido që të jetë. Ashtë një vend i mrekullueshëm. Ishte e veçantë të fitoje këtu me një tjetër shok kroat [in 2019] herën e parë përreth, dhe kjo është po aq e veçantë “.

Paviq tha, “[Daniel and Neal] janë shumë të vështira. Ata fituan shumë ndeshje. Neal fitoi Acapulco para Miamit gjithashtu. Do të doja t’i shihja ata duke luajtur më shumë së bashku, sepse ata janë një ekip i mirë, por varet nga Dan dhe teke.

“Ne kemi luajtur më shumë se 30 ndeshje dhe kemi luajtur mirë. Ne jemi në arrati. Ishte turneu ynë i parë balta së bashku dhe ndeshjet që kemi luajtur para kësaj jave na dhanë besim. Ishte mirë të merrnim Fitorja e ndeshjes Tie-break dje [against Marcel Granollers and Horacio Zeballos] gjithashtu ”

Paviq, Mektic

Mektic dhe Pavic filluan sa më mirë duke fituar tre ndeshjet e para. Por dyshja britanike u kthye në kthim, me Evans që goditi një fitues të shpejtë për të prishur shërbimin e Pavic në 2-3. Paviç e shfrytëzoi rastin e tij në kthimin e shërbimit në ndeshjen e tetë, duke goditur një fitues të prapambetur pas Evans dhe mbylli hapjen e 31 minutave për ta dashur në ndeshjen tjetër.

Pas një shkëmbimi të hershëm të pushimeve në fillim të setit të dytë, Evans bëri mirë që u rikuperua nga 15/40 për një avantazh 3-2. Britanikët vazhduan të nënshkruajnë setin e dytë kur Paviç goditi një goditje të papërshtatshme për një goditje të gjatë.

Ndërprerja e Match Tie u kthye në favor të Evans dhe Skupski, kur Paviç goditi gabimet e dyfishta prapa më prapa nga 5-4. Por në 5/6, Mektic goditi një fitues të kthimit prapa vijës. Mektic më vonë goditi një breshëri reagimi nga një avantazh i fuqishëm Evans që vinte mbi kokën e Skupskit në pikën e kampionatit. Mektic dhe Pavic fituan titullin në Miami në fillim të këtij muaji me një fitore 6-4, 6-4 ndaj Evans dhe Skupski.

“Bravo përsëri, një javë tjetër e mrekullueshme”, tha Evans. “Ne nuk mund t’ju marrim akoma, por do të vazhdojmë të përpiqemi.” Skupski tha: “Përshëndetje përsëri, duket se po shkon mirë për ju këtë vit.”

Këtë javë, Evans mundi numrin 1 të Botës Novak Djokovic në raundin e tretë në një të vetmuar dhe shkoi në gjysmëfinale në Klubin e Vendit Monte-Carlo. Skupski fitoi Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC me vëllain e tij më të madh, Ken Skupski, muajin e kaluar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu