Shënim i redaktorit: Kjo histori u botua fillimisht në 13 Prill 2020.

Që nga fillimi i serisë në 1990, vetëm gjashtë burra kanë fituar 11 ose më shumë tituj ATP Masters 1000. Një nga ata burra, Rafael Nadal, e ka arritur jashtëzakonisht atë arritje në një ngjarje të vetme.

Spanjolli ka fituar 11 herë Masterin e Rolex Monte-Carlo, duke përputhur ish-numrin 1 të Botës, Pete Sampras, në të gjitha turnet e Masters 1000 me mbretërimin e tij dominues në Principatë.

Që nga debutimi i tij në turne si 16-vjeçar në 2003, kur ai mundi kampionin në fuqi të Roland Garros Albert Costa për të arritur në raundin e tretë, Nadal ka prodhuar vazhdimisht tenisin e tij më të mirë në Klubin e Monte-Carlo Country. Mallorcan, i cili ka fituar 71 nga 76 ndeshjet e tij në këtë ngjarje, fitoi një rekord të Open-Era tetë tituj të njëpasnjëshëm nga 2005 në 2012 dhe një tjetër tre kurora të drejtpërdrejta nga 2016 në 2018.

ATPTour.com shikon pas në secilin prej 11 titullit të Nadal në Monte-Carlo.

2005: Fillon Mbretërimi
Dy vjet pas Costa mahnitëse në debutimin e tij në Monte-Carlo, Nadal kapi trofeun e tij të parë ATP Masters 1000 në Principatë. Pasi u rikuperua nga një set në gjysmëfinale kundër Richard Gasquet, i cili kishte mundur Roger Federer, Nadal u takua me kampionin në mbrojtje Guillermo Coria në ndeshjen e kampionatit.

Coria i dha fund paraqitjes së parë të Nadalit në Monte-Carlo me një fitore në sete të drejta në 2003, por Nadal e kishte përmirësuar lojën e tij që nga ai takim. Spanjolli luftoi për një fitore 6-3, 6-1, 0-6, 7-5 pas tre orësh dhe nëntë minutash për të pretenduar se cili ishte titulli më i madh në karrierën e tij.

2006: Një finale klasike

Pas një përparimi në sezonin 2005, Nadal u kthye në Monte-Carlo vitin e ardhshëm si numri 2 i Botës dhe kampion në fuqi i Roland Garros. Spanjolli kaloi Coria dhe Gaston Gaudio për të rezervuar një përplasje finale kundër numrit 1 të Botës Roger Federer, të cilin ai e kishte mundur në tre nga katër përplasjet e tyre të fundit ATP Head2Head. Nadal mbrojti me sukses një titull ATP Tour për herë të parë në një klasik tre orësh, 50 minutësh, duke triumfuar 6-2, 6-7 (2), 6-3, 7-6 (5).

2007: Hattrick i plotë

Pasi humbi ndaj Federer në finalen e Wimbledon 2006 dhe gjysmë-finalet e Nitto ATP Finale, Nadal fitoi mundësinë për t’u ndeshur edhe njëherë me Zviceranët në sipërfaqen e tij të preferuar në ndeshjen e kampionatit 2007 Monte-Carlo. Nadal, i cili nuk lëshoi ​​një set rrugës për në finale, vazhdoi shfaqjen e tij dominuese kundër Federer me një ndërprerje shërbimi në secilin set për të ngritur trofeun për të tretin vit radhazi.

Rafael Nadal mund Roger Federer në sete të drejta për të kapur titullin e tij të tretë radhazi Masters Rolex Monte-Carlo.

2008: Një Trilogji e Përfunduar

Pas fitoreve të grupeve të drejtpërdrejta kundër Top 5 lojtarëve David Ferrer dhe Nikolay Davydenko, Nadal u takua me Federer në Monte-Carlo Country Club për të tretin vit radhazi me trofeun në linjë.

Nadal rrëmbeu setin e hapjes me një pushim të vonë, por Federer kërcënoi të detyronte një vendimmarrës pasi kaloi në epërsi 4-0 në setin e dytë. Tri herë kampioni në mbrojtje Nadal luftoi përsëri, duke marrë titullin me një ndërprerje tjetër të vonë për të përfunduar një treshe mbresëlënëse të fitoreve të fundit kundër rivalit të tij në Principatë. Nadal dhe Federer nuk janë takuar në Monte-Carlo që nga ajo ditë.

2009: Një kapitull i ri
Duke garuar për herë të parë si numri 1 i Botës në Monte-Carlo, Nadal kaloi në finalen e tij të pestë radhazi në turne pa hequr një set. Në ndeshjen e kampionatit, ai u përball me Novak Djokovic për herë të parë në Monte-Carlo.

Djokovic tashmë kishte mundur Nadalin në secilën prej ngjarjeve të Masters 1000 në Amerikën e Veriut, por Spanjolli kishte fituar secilën nga gjashtë takimet e tyre të mëparshme në baltë, duke humbur një set total. Djokovic dyfishoi këtë shifër duke detyruar një set vendimtar në Monte-Carlo, por Nadal e ngriti lojën e tij për të fituar titullin e tij të pestë në Princesha. Ndeshja shënoi fillimin e një kapitulli të ri në rivalitetin e tyre, me çiftin që u takua në tre raste të tjera në turne.

2010: Rafa e pamëshirshme
Kur Nadal përfundon karrierën e tij, ai mund të shikojë prapa në Rolex Monte-Carlo Masters 2010 si turneu më dominues i karrierës së tij. Spanjolli hyri në veprimtari në një thatësirë ​​trofe 11-mujore, që daton që nga fitorja e tij në 2009 Internazionali BNL d’Italia. Por ai vetëm la 14 ndeshje në pesë ndeshje për të kapur kurorën e tij të gjashtë të njëpasnjëshme Monte-Carlo. Nadal mundi Thiemo de Bakker, Michael Berrer dhe treshen spanjolle të Juan Carlos Ferrero, David Ferrer dhe Fernando Verdasco për të fituar trofeun.

2011: Më i Miri i Spanjës

Për të dytin vit radhazi, finalja e Monte-Carlo u kontestua nga dy Spanjollët më të mirë në FedEx ATP Rankings. Nadal, i cili mbijetoi në një gjysmëfinale në tre sete kundër Andy Murray, u takua në formën e Botës 6 me Ferrer për titullin.

Ferrer kishte rënë vetëm 17 ndeshje për të arritur në finalen e tij të dytë të Masters 1000, por Nadal luftoi përballë njeriut që përfundoi ofertën e tij për një Grand Slam jo-kalendarik tre muaj më parë në Australian Open me një fitore 6-4, 7-5.

Rafael Nadal mund David Ferrer për të fituar titullin e tij të shtatë radhazi Masters Rolex Monte-Carlo.

2012: Fundi i Streak

Pas fitoreve të drejtpërdrejta kundër Stan Wawrinka dhe Gilles Simon, Nadal hyri në finalen e Monte-Carlo 2012 duke kërkuar të përfundonte një seri humbjesh prej shtatë ndeshjesh kundër numrit 1 të Botës Djokovic. Takimi për herë të parë që nga fina e tyre epike pesë-orëshe, 53-minutëshe e Australian Open që në janar, Nadal akuzoi Djokovic 6-3, 6-1 në 79 minuta për të ngritur një titull të tetë radhazi rekord të Open Era në një ngjarje të vetme ATP Tour .

2016: Kthehu në rrethin e fituesve

Katër vjet pasi mori titullin e tij të tetë në Monte-Carlo, Nadal u kthye në veprimtarinë e parë të fushës së baltës Masters 1000 të vitit me synimin për të ngritur titullin e tij të parë në tetë muaj. Spanjolli kaloi 22-vjeçarin Dominic Thiem dhe Stan Wawrinka para se të mblidheshin nga një set për të kapërcyer Andy Murray në gjysmëfinale.

Me mbështetjen e tifozëve francezë në tribuna, kundërshtari i tij i fundit, Gael Monfils, shfaqi aftësinë e tij të jashtëzakonshme për të bërë goditje dhe u mbrojt mirë për ta detyruar Nadalin në një set vendimtar pas më shumë se dy orësh. Por Nadal vazhdoi të besonte në lojën e tij fillestare dhe e veshi kundërshtarin e tij për të fituar trofeun e tij të nëntë Monte-Carlo.

2017: Krijuesi i Historisë

Pas një frike në raundin e parë kundër Kyle Edmund, Nadal kaloi në finalen e tij të 11-të në Monte-Carlo me fitore kundër Alexander Zverev, Diego Schwartzman dhe David Goffin. Për herë të tretë, një shok spanjoll e priti Nadalin në finale. Albert Ramos-Vinolas siguroi fitore me tre sete kundër numrit 1 të Botës Andy Murray, Marin Cilic dhe Lucas Pouille për të arritur ndeshjen e tij të parë të kampionatit Masters 1000.

Ashtu si Verdasco dhe Ferrer para tij, Ramos-Vinolas nuk kishte asnjë përgjigje për ndeshjen e Mallorcan në Court Rainier III. Nadal shërbeu me besim gjatë gjithë takimit 76-minutësh për të fituar 6-1, 6-3 dhe larguar nga Guillermo Vilas me një titull rekord thërrmues të 50-të në nivelin e turneut.

2018: Ekran Dominant

Në vitin 2018, asnjë lojtar nuk fitoi më shumë se pesë ndeshje kundër Nadal në Monte-Carlo. Spanjolli e përshkoi barazimin, duke pretenduar fitore kundër Aljaz Bedene, Karen Khachanov, Thiem dhe Grigor Dimitrov për të arritur në finalen e tij të 12-të në Monte-Carlo Country Club.

Në ndeshjen e kampionatit, Nadal theu Kei Nishikori në katër raste për t’u bërë njeriu i parë në Open Era që fitoi një ngjarje të vetme 11 herë. Ishte hera e pestë që Nadal fitoi turneun pa rënë një set (2008-’10, ’12), i cili zgjati serinë e tij më të mirë në karrierën e fitoreve në baltë në 36. Seritë e Nadal të fituara arritën 50, para se Thiem të mundte Spanjollin në çerekfinalet e Mutua Madrid Open 2018Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu