Bresnik: Monfils mund të fitojë një Grand Slam

Nga Richard Pagliaro

Trajner Gunter Bresnik ka vendosur një qëllim madhor për Gael Monfils.

Francezi akrobatik fillon 2021 duke punuar me ekipin stërvitor të Bresnik dhe Richard Ruckelshausen.

Më shumë: Monfils Hires Bresnik si trajner i ri

59-vjeçari Bresnik, i cili më parë ka qenë trajner i Dominic Thiem, thotë se qëllimi është që Monfils të fitojë titullin e tij të parë Grand Slam.

“Ai mund të fitojë një turne Grand Slam,” Bresnik i tha agjencisë austriake Heute.at.

Rezultatet më të mira të Grand Slam të Monfils të renditura në 11-të janë paraqitjet gjysmëfinale në Roland Garros 2008 dhe 2016 US Open.

Një ish-i ri nr.1 i botës, Monfils arriti një gradë të lartë ATP në karrierë me Nr 6 gjatë një sezoni të shkëlqyer 2016 kur fitoi 44 ndeshje. Rezultati më i mirë i Monfils Australian Open në 15 paraqitje në karrierë ishte përpjekja e tij çerekfinale në 2016.

Akoma, Bresnik e quan Monfils “atletin më të mirë në qarkun e tenisit” dhe thotë se disa tifozë dhe media keqkuptojnë karakterin konkurrues të Monfils.

“Gael është i talentuar, i shpejtë në kokë”, Tha Bresniku. “Nëse e shikoni duke luajtur një lojë kompjuterike, habiteni. Ai i sheh gjërat më herët, si Nick Kyrgios. Ai ka më pak probleme me ritmin e grushtave kundërshtarë.

“Ai shpesh shihet nga të huajt si një klloun, por ai nuk e sheh veten si argëtues. Si klloun nuk bëhesh as numri gjashtë. Ai është një punëtor. Shumë i arsimuar në mënyrë rigoroze nga babai i tij, i cili ishte një futbollist profesionist në Francë. ”

Trajneri veteran, i cili ka punuar gjithashtu me Boris Becker, Henri Leconte dhe Patrick McEnroe, pohon se krijimtaria dhe shfaqja e Monfils janë cilësi unike që nuk duhet të censurohen.

“Ai godet ndryshe. Ai nuk është një David Ferrer që gërmon, lufton dhe kafshon,” tha Bresnik për Monfils. “Ai ndihet rehat kur është krijues. Ju nuk duhet të kufizoni lloje të tilla pa kushte, përndryshe do të dëmtoni shumë. ”

Lëndimi kronik, ndryshimet e trajnerëve dhe pozicionimi në gjykatë kanë qenë çështje për Monfils, i cili ka arritur në raundin e katërt ose më mirë në tre nga gjashtë startimet e tij të Grand Slam – por ai gjithashtu nuk ka arritur të mbijetojë në raundin e dytë në tre nga gjashtë drejtimet e tij të fundit.

Një pengesë më e madhe Grand Slam: Monfils përballet me një ndeshje makthi përballë dy lojtarëve më të mirë në botë.

Nr. 1 në botë Novak Djokovic është 17-0 ndaj Monfils megjithëse francezi elektrik mbajti tre pikë ndeshje përpara se të përkulej ndaj serbit në takimin e tyre të fundit në gjysmëfinalet e vitit 2020 të Dubai.

Nr.2 në botë Rafael Nadal ka mundur Monfils në 14 nga 16 takimet e tyre me fitoret e francezit që vijnë në Doha 2009 dhe 2012.

Express Tenisi

Bresnik nuk do të jetë në Melburn për Australian Open – “Unë nuk bëj karantinë”, tha ai – por ai flet me Monfils çdo ditë.

Monfils dhe ish-mbrojtësi i Bresnikut, kampioni i US Open Thiem, janë të planifikuar për të dalë në ATP Cup në Melburn të enjten, 4 shkurt.

Bresnik dhe Thiem patën një ndarje të ashpër që aktualisht është në sistemin e gjykatës austriake pasi trajneri ka hedhur në gjyq ish-akuzën e tij për shkeljen e kontratës.

“Gjithçka ka të bëjë me paratë,” tha Bresnik. “Unë isha i kënaqur kur gjykatësi tha në seancë që ne duhet ta sqarojmë këtë në një bisedë.

“Për momentin nuk ka asnjë marrëdhënie me Dominic. Por sjellja e tij nuk i shkon për shtat. Unë e njoh atë si një fanatik të drejtësisë. Kontratat e nënshkruara me të rriturit duhet të respektohen. Kjo është mënyra se si është.”

Wolfgang Thiem, babai i Dominic i cili më parë ishte trajner në Akademinë e Bresnikut, e ka quajtur procesin gjyqësor “të trishtuar”. Wolfgang Thiem do të trajtojë djalin e tij në Australian Open pasi trajneri Nicolas Massu kontraktoi Coronavirus dhe nuk e bëri udhëtimin.

“Me të vërtetë më trishton. Unë isha një mik i mirë i Gunter Bresnik, ”tha Wolfgang Thiem. “Tani jemi aq larg që kemi punuar me të, saqë ai na paditi. Situata është e pakëndshme, por historia ka mbaruar për mua. Gjërat kanë ecur përpjetë që nga ndarja ”.

Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu