Moya në Miss Australian Open

Kur Rafael Nadal luan për një moment të rëndësishëm në Melburn, trajner Carlos Moya nuk do të jetë në kutinë e tij të mbështetjes.

Ish-numri botëror 1 Moya, mentori për një kohë të gjatë i Nadal, do të humbasë Australian Open 2021 për shkak të shqetësimeve familjare gjatë pandemisë së Koronavirusit.

Më shumë: Murray Has Coronavirus, Pjesëmarrja e AO e pasigurt

Spanja është goditur rëndë nga pandemia. Ish kampioni i Open French, Moya, njoftoi në Twitter se do të qëndrojë në Spanjë ndërsa Nadal udhëton i pari në Adelaide, Australi për të bërë karantinë dhe për të luajtur një ekspozitë përpara se të kalojë në Melburn për Australian Open.

“Pasi biseduam me Rafën, ne kemi vendosur që nuk do të udhëtoj në Australi me ekipin,” tha Moya. “Unë do të ndjek turneun nga shtëpia dhe do të qëndroj me familjen time, prindërit dhe fëmijët për shkak të situatës delikate që Spanja po jeton me virusin.”

Francisco Roig, Trajneri për një kohë të gjatë i Nadal, do të jetë në kutinë e tij në Melburn kur Spanjolli i renditur në vendin e dytë do të luajë për titullin e tij të 21-të Grand Slam që zgjat rekordin dhe kurorën e tij të parë AO që nga viti 2019.

Australia po lejon rreth 1,200 lojtarë, trajnerë dhe partnerë praktikë në vend për AO, caktuar për 8-21 Shkurt.

Nr 1 i botës Novak Djokovic, kampioni i US Open Dominic Thiem dhe Rafa si dhe Naomi Osaka, Simona Halep dhe Serena Williams janë ndër lojtarët që do të vendosen në karantinë në Adelaide, Australi.

Ata janë planifikuar të luajnë një ekspozitë në Adelaide përpara se të udhëtojnë në Melburn, ku burrat mund të luajnë Kupën ATP përpara se të fillojë AO.

Express Tenisi

Mediat austriake raportojnë se trajneri i Thiem, Nicolas Massu, ka kontraktuar Coronavirus dhe nuk ka hipur në aeroplanin e garave për në Australi.

“Nico do të testohet përsëri pas disa ditësh,” i tha mediave austriake Wolfgang Thiem, babai i Dominic Thiem. “Shpresojmë se ai do të jetë negativ atëherë dhe do të jetë në gjendje të ndjekë shembullin së shpejti.”

Kredi fotografike: Akademia Rafa Nadal

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu