Muguruza: Palestra është Liri

Shkretëtira paraqiti disa sfida të pjerrëta për të Garbine Muguruza.

Duke ardhur në një fitore fizike në tre sete ndaj të tretëve Aryna Sabalenka, Muguruza u takua Maria Sakkari, i cili e përfshiu atë në Abu Dhabi në fillim të këtij viti dhe ishte pa shërbimet e trajnerit Conchita Martinez, i cili po shërben në karantinë e Coronavirus në një hotel në Doha.

Shikoni: Paire pështyn në argjilë në Buenos Aires

Ish-nr. 1 u përgjigj të gjitha çështjeve me avull nëpër nëntë nga 10 ndeshjet e fundit duke mposhtur Sakkari 6-3, 6-1 për të dalë në gjysmëfinalen e saj të dytë të sezonit në Qatar Total Open.

Spanjolla e renditur në vendin e 16-të tregon përmirësimin e aftësisë për të çliruar lojën e saj.

Të qenit më në formë e ka ndihmuar atë të luajë më zgjuar duke ofruar më shumë mundësi, tha Muguruza, i cili u përmirësua në 12-3 në 2021.

“Ne kemi punuar në atë për një kohë të gjatë, ju e dini, si të gjithë,” tha Muguruza. “Por sidomos me lojën time, e dini, përpiquni të jeni agresiv, përpiquni të jeni shumë në formë.

“Unë mendoj se kur je në formë, atëherë trupi yt është i përgatitur të luajë siç dëshiron. Nuk ka rëndësi nëse doni të jeni agresiv, nëse doni të qëndroni mbrapa, nëse doni të vraponi, apo jo çështje. Por të ndjehesh mirë fizikisht të lejon të zgjedhësh se si dëshiron të luash “.

Palestra mund të jetë një faktor kryesor në gjysmëfinalet e së Premtes pasi Muguruza takon ish-numrin tjetër Victoria Azarenka, e cila kapërceu një prapa të ashpër për të mundur Elina Svitolina në çerekfinalen e saj.

Dyshja kanë ndarë katër takime paraprake. Në takimin e tyre të fundit në fushë të ashpër, Muguruza udhëhoqi 6-1, 3-1 në finalen e Monterrey kur Azarenka doli në pension.

Kredia e fotografisë: Katar Gjithsej Hapur Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu