Në Biella, ata kurrë nuk e kanë pasur atë aq mirë. Turneu ATP Challenger ka zbritur në qytetin malor Italian që nga viti 1998, por kjo është hera e parë që një ish Nr. 1 i Botës do të paraqitet.

Andy Murray është vendosur të bëjë debutimin e tij në 2021 javën e ardhshme në Biella Challenger Indoor 1, duke filluar sezonin e tij në rrethinat piktoreske të Italisë veriore. 33-vjeçari arrin në Palasport Biella pasi nuk ka shkelur në një fushë ndeshje që nga tetori, kur ai garoi në ATP Tour në Këln. Mund të jetë një ambient tjetër, por Murray thotë se është gati për sfidën.

“Fizikisht ndihem mjaft mirë”, tha Murray për Sky Sports Italia. “Unë jam shumë mirënjohës që ata më dhanë mundësinë për të luajtur në këtë turne dhe për të garuar. Arsyeja që unë erdha këtu ishte për të luajtur ndeshje. Unë besoj se unë ende kam një tenis vërtet të mirë brenda meje. Unë e di që unë mund të konkurroj në nivelin më të lartë dhe shpresoj se mund ta tregoj këtë javë “.

Shikoni Transmetime Drejtpërdrejtë Nga Biella

Murray, i cili është i pari në Biella, përballet me një provë të vështirë hapjeje kundër Maximilian Marterer të Gjermanisë. Marterer, një ish Nr 45 i Botës në Renditjen e ATP të FedEx, është vetëm tre muaj larg heqjes së trofeut në fushat e forta të Bratislava Challenger. Ai shënoi titullin e tij të parë që nga kthimi nga një pushim i gjatë për shkak të një dëmtimi në gju.

Do të jetë takimi i parë midis Murray dhe Marterer. Ulur në Nr. 124 në FedEx ATP Rankings, Skocezi po vazhdon shtytjen e tij drejt një kthimi në Top 100 në 2021 dhe do të kërkojë ndeshje dhe besim për të hapur vitin e ri në Biella.

Shikoni Vizatimin Biella

Një takim i mundshëm i raundit të dytë kundër Evgeny Karlovskiy të Rusisë ose Gian Marco Moroni të Italisë pret, me Mohamed Safwat, Blaz Rola dhe finalistin e Quimper javën e kaluar Filip Horansky farërat e tjerë në gjysmën e sipërme të shortit. Në pjesën e poshtme, italianët Federico Gaio dhe Lorenzo Giustino janë burrat kryesorë.

Për Murray, kjo do të jetë paraqitja e tij e dytë në ATP Challenger Tour në tre vjet. Në vitin 2019, ai arriti në çerekfinale në Mallorca, Spanjë, në fazat e hershme të rikthimit të tij nga operacioni i hip. Këtë herë, ndërsa ai ndërton ritmin e tij të ndeshjes për të filluar sezonin, Skocezi është planifikuar të garojë në Biella I dhe Biella II, para se të kthehet në ATP Tour në Montpellier.

28-vjeçari Palasport Biella do të presë katër turne Challenger në muajt e ardhshëm, me një ngjarje të nivelit 125 të planifikuar për javën e 15 Shkurtit. E vendosur në Alpet Italiane, rajoni i Piemonte është gjithashtu shtëpia e re e Nitto ATP Finale në 2021, në Torinën afër.

Turneu ATP Challenger 


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu