Kampionët e vitit 2016 Jamie Murray dhe Bruno Soares fluturuan në raundin e tretë në Australian Open pas një fitore të fortë 6-1, 6-2 ndaj Laslo Djere dhe Stefano Travaglia të Premten.

Dyshja së fundmi filloi kapitullin e dytë të partneritetit të tyre të suksesshëm me një vrapim drejt trofeut në Great Ocean Road Open të javës së kaluar. Ishte turneu i tyre i parë si skuadër që prej ndarjes pas 2019 Roland Garros, por Murray dhe Soares u ngritën atje ku u ndalën për të mposhtur në finale Juan Sebastian Cabal dhe Robert Farah.

Farat Nr. 6 kishin nevojë për vetëm 58 minuta për të hequr dorë nga 25 fituesit dhe për të dorëzuar vetëm katër gabime të paforcuara në një paraqitje dominuese kundër Djere dhe Travaglia, të cilët po garonin vetëm në turneun e tyre të dytë së bashku. Murray dhe Soares morën kontrollin e pikëve me shërbim të fortë, duke fituar 84 përqind të pikëve pas dorëzimit të tyre të parë. Ata u përballën me vetëm një pikë pushimi, por Soares mbajti larg kundërshtarët e tyre për të vulosur vendin e tyre në raundin e tretë.

Max Purcell, Luke Saville

Gjithashtu në veprim, kartat e egra Matthew Ebden dhe John-Patrick Smith dërguan valëzime gjatë barazimit të dyfishtë ndërsa ata zhdukën finalistët e vitit 2020 Max Purcell dhe Luke Saville (foto më poshtë), farat e Nr 15, në një derbi të gjithë Australisë. Vitin e kaluar, Purcell dhe Saville e kënaqën Melburnin me vrapimin e tyre të befasishëm në ndeshjen e kampionatit, duke u bërë dyshja e parë me të gjitha Aussie që arriti në atë fazë që nga viti 1998.

Por ata nuk mund ta arrinin atë nivel kundër bashkatdhetarëve të tyre Ebden dhe Smith, të cilët bashkuan për 22 fitues në rrugën e një pritjeje 7-6 (3), 6-4. Kartat e egra e mbajtën afër gjatë një seti të hapur të kontestuar fort, duke kaluar në barazimin. Në setin e dytë, Ebden dhe Smith pretenduan pushimin e vetëm në ndeshje për të parë Purcell dhe Saville në një orë e 32 minuta.

Michael Venus, John Peers

Ishte një ditë banderola për pjesën tjetër të dysheve Australiane, me farë nr. 10, John Peers dhe Michael Venus (foto sipër) dhe letra të egra James Duckworth dhe Marc Polmans që përparuan në raundin e tretë të Premten. Peers dhe Venus kishin nevojë për një orë e nëntë minuta për të mposhtur kartat e egra të Koresë së Jugut Ji Sung Nam dhe Min-Kyu Song 6-4, 6-3. Duckworth dhe Polmans luftuan përmes një hapësire të ngushtë përpara se të kryqëzonin kundër Ricardas Berankis dhe Mikhail Kukushkin 7-6 (3), 6-2.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu