Musetti në Evolucionin e tij nga Rafa Fan te Roger Fan

Disa lojtarë veshin zemrat e tyre në mëngë, ndërsa të tjerët mëngë sportive të mbushura me logo sponsorizues.

Lorenzo Musetti kanalizon ndikimet e tij Big 3 sa herë që shkel në gjykatë.

Thiem: Kaloi 15 vjet duke ndjekur qëllimin e madh

I tha fenomeni italian 19-vjeçar Marca Rafael Nadal është idhulli i tij origjinal i tenisit para se të kalonte në besnikëri Roger Federer.

Mbretërit e Grand Slam kanë ndikuar në mënyra të ndryshme Musetti: ai synon të konkurrojë me intensitetin emocional të Nadal dhe të godasë me dorën e tij me një dorë në stilin krijues të Federer.

“Në fillim idhulli im ishte Nadal, ndoshta për shkak të të majtës dhe sepse si fëmijë ju pëlqen të shihni dikë me gjestualitetin e tyre në fushë, i cili thotë” hajde “… Unë kam shumë respekt për Rafën,” Musetti i tha Marca në një intervistë të gjerë. “Pastaj kalova te Federer sepse identifikohem me dorën e tij me një dorë.

“Gshtë DHI për mua për atë që ka arritur dhe për mënyrën e tij elegante të të luajturit. Ashtë një model si brenda dhe jashtë pista”.

Karta e egër italiane mbështjellë 12 pikë të drejta duke mbyllur një fitore 6-4, 6-3 ndaj 39-vjeçarit Feliciano Lopez në një betejë të Barcelonës së epokave sot. Musetti krijoi një përplasje intriguese të raundit të dytë kundër Felix Auger-Aliassime të pasardhësit të 10-të, duke luajtur turneun e tij të dytë duke punuar me trajnerin Toni Nadal në këndin e tij.

Tenisi italian po feston një rilindje me 10 italianë të renditur në ATP Top 100. Ish gjysmëfinalisti i US Open Matteo Berrettini së bashku me 19-vjeçarët e talentuar Musetti dhe finalistin e Miami Open Jannik Sinner mund ta bëjnë vendin mikpritës të Finalet e ATP 2021 një termocentral për vitet e ardhshme Musetti thotë se Sinner është “një pasqyrë” për të dhe beson se ata të dy po e shtyjnë njëri-tjetrin në nivele të reja.

“Mëkatari është një pasqyrë në të cilën shikoj veten time,” tha Musetti. “Kur bëj një rezultat të mirë, edhe ai. Unë mendoj se jemi stimuluar nga vdekja. Por nuk kemi asnjë rivalitet.

“Ne jemi afër, pa qenë miq, sepse nuk përkojmë në fazën e të rinjve, sepse ai kurrë nuk ka luajtur në junior. Ne flasim rregullisht. Ne kemi luajtur vetëm një herë në Romë dhe ishte një ndeshje fantastike. Shpresoj që të mund të ri-matem atë “.

Kredia e fotove: Miami Open

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu