Tetëqind javë rresht. Kjo është sa kohë që Rafael Nadal jeton brenda Top 10-të të Renditjeve të FedEx ATP. Drejtimi i tij ka zgjatur më shumë se 15 vjet dhe numëron: 5,600 ditë. 134,400 orë. Brezi i Mallorcan tashmë ka zgjatur më shumë sesa Luftërat Napoleonike ose Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta Civile Amerikane së bashku. Kur të ketë mbaruar, shikoni Luftën Tridhjetë Vjetore.

Nadal theu notën e Jimmy Connors prej 789 javësh radhazi në Top 10 në nëntor dhe nuk tregon shenja të heqjes dorë nga një purtekë që është bërë aq e njohur, saqë ai pothuajse mund të akuzohej për qira për hapësirën. Herën e fundit kishte dy shifra më të larta se 10 pas emrit të burrit në renditje, Facebook ishte një vjeç, Twitter dhe Instagram nuk ishin shpikur, askush nuk kishte dëgjuar kurrë për Kim Kardashian dhe Justin Bieber ishte një mes i zhurmshëm për monedha në rrugët e Stratford, Ontario.

Nadal

Nadal së pari hyri në Top 10 në Prill 2005 në moshën 18 vjeç, një muaj para se të merrte titullin e tij të parë Roland Garros. Për pjesën më të madhe të 15 viteve të ardhshme ai ishte Nr. 1 ose Nr. 2, megjithëse kishte disa telefonata të ngushta, veçanërisht kur ai u plagos, kur gati sa nuk doli nga Top 10. Për shembull, në verën e 2015 ai jetoi në mënyrë të rrezikshme në nr. 10 por nuk rrëshqiti më në jug, dhe në dimrin e 2016-17, ai u zhyt në nr. 9, por ishte nr. 1 deri në fund të vitit. Kur i duhej, ai mori mesjetën me rivalët që kërcënuan hapësirën e tij personale të sigurt: Top 10.

Kurdoherë që renditja e tij ka pësuar, ai e ka ngritur lojën e tij. Nadal një herë tha se dyshimi në vetvete ishte një pjesë e rëndësishme e suksesit të tij. “Unë mendoj se është mirë për mua (duke pasur dyshime) sepse atëherë ndihem vigjilent,” i tha ai Jon Wertheim për programin televiziv 60 minuta ne korrik. “Për shkak se tenisi është një sport ku gjërat mund të ndryshojnë shumë shpejt.” Ai ka qenë në Top 10 për atë që duket si përgjithmonë, por bindja e tij se gjërat mund të ndryshojnë shpejt është etos që me gjasë do ta mbajë atë atje për vitet që vijnë.

Natyrisht, çdo diskutim i rekordeve që përfshijnë një anëtar të Tre të Mëdhenjve shtron pyetjen: Ku qëndron Rafa në krahasim me Novak Djokovic dhe Roger Federer? Roger është prapa Connors në librat e rekordeve për drejtimin e tij 734 javë rresht në Top 10 nga tetori 2002-tetor 2016. Ishte gjuri i tij i djathtë, dhe jo konkurrenca, që e rrëzoi atë në një tronditëse – për të – Jo 17 në renditjen atë dimër.

Djokovic kishte një dekadë të gjatë në Top 10, nga 2007-2017 që u ndërpre nga një dëmtim i bërrylit. Ai u fut përsëri në Top 10 në korrik 2018 dhe ka qenë atje që nga ajo kohë. Kjo do të thotë që ai do të duhet të qëndrojë atje deri në vitin 2033, kur ai do të jetë 46 vjeç, për t’iu afruar rekordit të Nadal. Po Fed? Ai u kthye në Top 10 në janar 2017, kështu që ai mund të shkonte atje një vit më shpejt, kur ai do të jetë 51. Askush nuk i pëlqen kurrë të llogarisë si Federer dhe Nole, por keqardhje, ky është një rekord ata nuk do të prishen.

Cili është objektivi tjetër i renditjes për Rafa? Federer ka kaluar më së shumti javë në Top 10 të Renditjeve të ATP të FedEx me 931 javë, ndjekur nga Connors (816), dhe më pas Nadal (800). Djokovic aktualisht është në vendin e gjashtë në 656 javë.

A do të godasë Rafa 1000 javë rresht, që është më shumë se 19 vjet? Spanjolli mund ta arrijë atë objektiv në fund të vitit 2024, kur do të jetë 37 vjeç. 37shtë sigurisht e mundur. Macet vrapuan në Broadway për 18 vjet dhe Nadal ishte një shfaqje shumë më e mirë se kurrë.

Kur u pyet në Rolex Paris Masters vitin e kaluar se si ai ka arritur të qëndrojë në ose pranë majës për kaq shumë kohë, Nadal ishte karakteristikisht i menduar dhe i përulur.

“Unë jam përballur me çështje në lidhje me dëmtimet gjatë pjesëve të ndryshme të karrierës time,” tha ai. “Por unë gjithmonë mbaj pasionin dhe dashurinë për të vazhduar të bëj atë që bëj, që është të luaj tenis. Kështu që jam krenar që edhe pasi kam arritur shumë gjëra, që në disa momente kam qenë në gjendje të vazhdoj të jem i uritur, të vazhdoj dhe të jem mjaft i përulur për të pranuar sfidat, pranoj që në disa momente gjërat nuk ishin duke shkuar në mënyrën që prisja. Gjithmonë kam pasur ndihmë të madhe nga njerëzit përreth meje. Pa ata, kjo do të ishte e pamundur. ”

.videoWrapper {pozicioni: relativ; pjesa e poshtme e mbushjes: 56.25%; / * 16: 9 * / maja e sipërme: 25px; lartësia: 0; } .videoWrapper iframe {pozicioni: absolut; maja: 0; majtas: 0; gjerësia: 100%; lartësia: 100%; }Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu