Rafael Nadal mungoi në një gjysmëfinale të paharrueshme kundër Novak Djokovic të Premten në mbrëmje në Roland Garros. Edhe pse ishte i zhgënjyer që nuk vazhdoi ndjekjen e tij për një titull rekord 21 Grand Slam, kampioni 13 herë e kuptoi se ai thjesht humbi ndaj një lojtari më të mirë atë ditë.

“Ky është sport,” tha Nadal. “Ndonjëherë fiton, ndonjëherë humbet. Jam munduar të jap maksimumin tim. ”

Gjokoviç ishte i paepur. Edhe akoma, Spanjolli kishte një mundësi për të kaluar në epërsi dy-set-me-një. Nr. 1 i Botës kishte humbur një avantazh në mes të gjykatës kur shërbeu për setin e tretë në 5-4, 30/0, dhe në një çast Nadal kishte një pikë të caktuar në 6-5. Nadal pothuajse kurrë nuk i lejon të kalojë ato momente – kështu ai hyri në këtë ndeshje 105-2 në Roland Garros.

Por serbi iu përgjigj sfidës me një goditje të guximshme të rënies së prapambetur, dhe ai fitoi barazimin pasues, në të cilin Nadal mishit një breshëri të lehtë ballore gjatë.

“Unë pata një shans të madh me pikën e përcaktuar, 6-5, shërbimi i dytë [in the third set]. Kjo eshte. Çdo gjë mund të ndodhte në atë moment, ”tha Nadal. “Pastaj bëra një gabim të dyfishtë, [missed an] breshëri e lehtë në barazimin. Por është e vërtetë që [there were] tregon çmendur atje. Lodhja është gjithashtu atje. Këto lloj gabimesh mund të ndodhin.

“Por nëse dëshiron të fitosh, nuk mund t’i bësh këto gabime. Pra, kjo është ajo. Bravo per te. [It was] një luftë e mirë atje. Unë u përpoqa më të mirën time, dhe sot nuk ishte dita ime. ”

Spanjolli vuri në dukje ndryshimin e kushteve ndërsa mbrëmja vazhdonte. Në fillim të ndeshjes, kur ishte më ngrohtë, goditjet e tij me majë ishin duke u lartuar nga balta. Por ndërsa topi filloi të kërcej ngadalë ndërsa kushtet ftoheshin, kjo e bëri më të lehtë goditjen e Gjokoviç. Megjithatë, Nadal refuzoi ta bënte atë një justifikim.

“[It] nuk ka rendesi. Kjo është tenisi, ”tha Nadal. “Lojtari që mësohet më mirë me kushtet është lojtari që meriton të fitojë. Kështu që pa dyshim që ai e meritonte të fitonte. ”

Rafael Nadal

Nadal shtoi se saktësia e gjuajtjeve të tij nuk ishte mjaft e mirë, gjë që e lejoi Gjokoviç të ruante pozicionimin e tij në gjykatë.

“[It] ndoshta nuk ishte dita ime më e mirë atje. Edhe sikur të kisha luftuar, [even if I] bëj shumë përpjekje, pozicionin në goditje [were not] kaq efektive sonte, ”tha Nadal. “Kundër një lojtari si ai që e merr topin herët, ju nuk jeni në gjendje ta hiqni atë nga pozicionet e tij, atëherë është shumë e vështirë.”

Pavarësisht humbjes, Nadal ishte mirënjohës për mbështetjen brenda Court Philippe-Chatrier. Tifozët u përpoqën ta nxisnin që të kthehej në ndeshje dhe ata u lejuan të qëndronin në stadium për tërësinë e tyre, megjithë një shtetrrethim në Francë. Atmosfera ishte elektrike, më e mira që nga shfaqja e pandemisë COVID-19.

“[It was] mahnitëse, mbështetja. Nuk mund t’i falënderoj mjaftueshëm ndjenjat. Unë kam qenë shumë i lodhur në disa momente, por turma më dha ca energji për të vazhduar më tej, ”tha Nadal. “Supershtë super emocionuese për mua të ndiej dashurinë e njerëzve në vendin më të rëndësishëm të karrierës sime të tenisit, pa dyshim. Faleminderit shumë atyre. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu