Nadal mbi ankesat e karantinës: Trego perspektivën

Rafael Nadal simpatizon me lojtarët që shërbejnë karantinë e vështirë në Melburn, por nxit ata që ankohen për kushtet e karantinës të tregojnë “një perspektivë më të gjerë”.

Në një intervistë televizive me Christiane Amanpour e CNN të martën, Nadal tha se është natyrë njerëzore të merret me karantinë, por tha që lojtarët duhet të marrin në konsideratë gjendjen e botës gjatë kësaj pandemie Coronavirus.

Më shumë: Slugger ikonik Hank Aaron e donte tenisin

“Më vjen shumë keq për të gjithë ata, por kur erdhëm këtu, ne e dinim që masat do të ishin të rrepta sepse e dinim që vendi po bën shumë mirë me pandeminë,” Nadal i tha Christiane Amanpour të martën. “Normalshtë normale të ankohesh […] por nga ana tjetër ju shihni se sa po vdesin nëpër botë. Ju e shihni se sa njerëz po humbin babanë e tyre, nënën e tyre, pa pasur mundësi të thonë lamtumirë. “It’sshtë një gjë e vërtetë, jo një gjë filozofike, kjo është jeta reale. Kjo është ajo që po ndodh në vendin tim. Njerëz të afërt me mua po vuajnë këtë situatë.”

Spanjolli i renditur në vendin e dytë ka qenë duke u stërvitur në flluskën e Adelaidës, e cila është më falëse sesa karantina e vështirë në Melburn, ku lojtarët nuk lejohen të largohen nga dhomat e tyre të hotelit.

Nadal dhe yjet e tjerë Novak Djokovic, Dominic Thiem, Naomi Osaka, Serena Williams dhe Simona Halep lejohen të lënë dhomat e tyre dhe të stërviten për pesë orë në ditë në Adelaide.

Ndërsa disa lojtarë të kufizuar në karantinë e vështirë në Melburn shprehën vlerësimin për numrin 1 të botës Djokovic që dorëzoi një listë sugjerimesh tek Tenis Australia në emër të tyre, disa banorë të Melburnit, duke përfshirë ata që shërbyen 111 ditë mbyllje të vështirë, nuk e vlerësuan publikun duke u mbërthyer nga disa lojtarë.

Express Tenisi

Njëzet herë kampioni i Grand Slam, Nadal i tha CNN “bota po vuan” dhe lojtarët duhet të përshtaten me këtë normal të ri.

“It’sshtë një situatë ndryshe nga zakonisht, është shumë më e trishtuar për të gjithë”, tha Nadal për CNN. “Por të paktën ne jemi këtu, do të kemi një shans për të luajtur këtu. Bota po vuan në përgjithësi, kështu që nuk mund të ankohemi.

“Ndjej që ne jemi njerëz të privilegjuar sot, që kemi shansin të vazhdojmë të bëjmë punët tona.”

Australian Open fillon në 8 shkurt. Nadal, i cili mposhti rivalin Roger Federer për të fituar titullin e tij të vetëm AO në 2009, po luan për kampionatin e tij të 21-të të madh që zgjat rekordin. Hsays nxitja për 21 është motivuese, por jo një mani.

“Unë bëra shumë më tepër nga ato që kam ëndërruar ndonjëherë në karrierën time të tenisit,” tha Nadal. “Do të ishte e mahnitshme për mua të fitoja edhe një. Por unë e di që nuk do të jetë çelësi për lumturinë time në të ardhmen. Nuk është një presion shtesë dhe nuk është një mani.

“Vazhdoj të vazhdoj, duke e bërë në mënyrën time. Nëse ndodh, fantastike, por nëse jo, unë jam më se i lumtur për gjithçka që më ka ndodhur.”

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu