Nr.2 në botë Rafael Nadal është zgjedhur nga lojtarët e tjerë si fitues i Çmimit Sportmanship Stefan Edberg në Çmimet ATP 2020. Spanjolli e merr këtë nder për të tretin vit radhazi dhe herën e katërt në përgjithësi (2010, 2018-2020) për lojën e tij të ndershme, profesionalizmin dhe integritetin brenda dhe jashtë fushës.

“Do të thotë shumë për mua ta kem këtë trofe edhe një herë, Çmimin Sportmanship Stefan Edberg. Unë do ta vendos këtë trofe ngjitur me të tjerët në një vend shumë të veçantë këtu, ”tha Nadal, duke folur nga Akademia Rafa Nadal nga muzeu i Movistar në Manacor.

“Faleminderit shumë të gjithë kolegëve të mi në Tour për mendimin se unë jam i duhuri për të marrë këtë çmim sportiviteti. Kur dikush më pyet se si dua të më mbajnë mend, unë gjithmonë përgjigjem: ‘Unë dua të kujtohem [as] një person i mirë më shumë se një lojtar i mirë tenisi. ‘ Kjo është arsyeja pse ky trofe do të thotë shumë ”.

Spanjolli ka fituar një çmim ATP në secilën prej kategorive të votuara nga lojtarët: I Porsaardhur (2003), Më i Përmirësuar (2005), Kthimi (2013) dhe Sportiviteti (2010, 2018-2019). Ai u emërua gjithashtu Arthur Ashe Humanitar i Vitit në 2011.

Nadal pretendoi një kurorë historike të 13-të Roland Garros në vitin 2020, duke e çuar Grand Slam në 20 tituj të mëdhenj. Ai gjithashtu fitoi Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC në Acapulco dhe ndihmoi për të udhëhequr Spanjën në finalen e Kupës ATP.

Rafael Nadal nderohet me Çmimin Sportmanship Stefan Edberg në Çmimet ATP 2020.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu