Nadal, Osaka, Mbreti i Nderuar si Kampionë të Çmimit Laureus

Tenisi ishte fituesi më i madh në Çmimet Botërore të Sporteve Laureus 2021.

Një treshe e kampionëve të Grand Slam-it që ndryshojnë lojën –Rafael Nadal, Naomi Osaka dhe Billie Jean King– u nderuan secili me çmime prestigjioze. Tenisi kapi dy çmimet kryesore me Nadal të nderuar si çmimin Laureus World Sportsman of the Year dhe Osaka duke fituar Laureus Sportive Botërore të Vitit nderime.

Ngjarja e Çmimeve Laureus u vu në skenë në një format të ri dixhital sesa si Ceremonia e saj e zakonshme e Çmimeve për shkak të pasigurisë së vazhdueshme mbi udhëtimet dhe kontaktet shoqërore. Në përputhje me fokusin e Laureus në Sportin për Mirë, Çmimet 2021 treguan historitë frymëzuese të njerëzve që punuan pa u lodhur për të luftuar pandeminë, dhe theksuan avokimin e sportistëve dhe grave sportive që kanë përdorur pozicionet e tyre të ndikimit për të bërë një ndikim të fuqishëm në çështje dhe konflikte që tejkalojnë sportin.

Në vitin 2020, Nadal përfshiu rivalin Novak Djokovic për në kampionatin e tij të 13-të në Hapjen Franceze, i cili e solli atë në nivelin e 20 Grand Slams në karrierë me Roger Federer.

34-vjeçari Nadal, i cili fitoi çmimin Breakthrough 2006, Award Sportsman 2011 dhe Award 2014 Returnback, tha se ky është jashtëzakonisht i veçantë.

“Unë dua të them faleminderit shumë nga thellësia e zemrës sime deri te Akademia Laureus,” tha Nadal. “Unë kam pasur disa konkurrentë të mahnitshëm: pjesa tjetër e sportistëve ndoshta e meritojnë trofeun njësoj si unë, por ky ishte vit për mua dhe nuk mund të jem më i lumtur.

“Fitimi i Open Francez dhe barazimi me Grand Slamin e 20-të të Roger Federer ka qenë një moment i paharrueshëm. Do të thotë shumë për të barazuar rivalin tim të madh, por në të njëjtën kohë, mikun tim të madh. Somethingshtë diçka shumë e veçantë pas gjithë historisë që kemi pasur së bashku brenda dhe jashtë gjykatës.

“Pandemia me të cilën po përballemi është diçka e pashembullt dhe unë dua të dërgoj një mesazh mbështetjeje për të gjitha familjet që kanë vuajtur ose humbur dikë.”

Naomi Osaka

Nr 2 i botës Osaka fitoi për herë të dytë US Open, duke marrë çmimin Sportistja Botërore e Vitit Laureus. Osaka bëri një deklaratë të fuqishme në Flushing Meadows në mbështetje të fushatës ‘Black Lives Matter’ duke veshur maska ​​të ndryshme fytyre në ndeshjet e saj, duke shfaqur emrat e Afrikano-Amerikanëve që vdiqën në vitet e fundit.

Osaka, fituese e çmimit Laureus Breakthrough në 2019, tha në 2020 ajo mësoi të përdorë zërin e saj për të mbështetur drejtësinë sociale.

“Kam parë kaq shumë modele të mia që e fitojnë këtë [Sportswoman] Çmimi, kështu që do të thotë patjetër shumë tani për ta mbajtur atë. Jam shumë i lumtur që e pranova; me të vërtetë do të thotë shumë për mua, “tha Osaka.” Lidhur me aktivizmin tim në gjykatë, mendoj se është e rëndësishme të përdor zërin tim, sepse për mua ndihem sikur shpesh përmbahem shumë dhe shqetësohem për atë që njerëzit mendojnë për mua , por ju e dini nëse keni një platformë është shumë e rëndësishme ta përdorni. Duke parë përpara shpresat e mia kryesore për të ardhmen do të ishte thjesht të kisha ndihmuar ose ndikuar sa më shumë njerëz që të mundja dhe, shpresoj të jem një person më i mirë. “

Mbreti

Salla e Famshme Billie Jean King, e cila fitoi 39 tituj Grand Slam dhe ka qenë një avokat i përjetshëm për barazinë gjinore dhe një pionier për barazinë dhe drejtësinë shoqërore, u nderua me Çmimin e Arritjes së Jetës Laureus.

I veshur me një xhaketë të kuqe dhe syze të kuqe që përputhen për të nderuar sezonin e argjilës së kuqe, King, një themelues i Shoqatës së Tenisit të Grave, World TeamTennis dhe Fondacioni i Sporteve të Grave, ka kaluar dekada si luftëtar i drejtësisë sociale dhe të drejtave civile.

Kredite fotografike: Laureus World Sports Awards

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu