Shtatë muaj më parë, Brandon Nakashima u ftua të kalonte një javë stërvitje me Novak Djokovic përpara US Open 2020. 19-vjeçari kishte bërë tituj në fillim të vitit si çerekfinalisti më i ri Delray Beach Open që nga Kei Nishikori në 2008.

Java e Nakashima me numrin 1 të Botës i dha vendasit në San Diego një kuptim se si lojtari i rangut më të lartë në FedEx ATP Rankings stërvitet dhe përgatitet për një nga ngjarjet më të mëdha në këtë sport. Kjo gjithashtu i dha atij shtimin e besimit që i duhej për të çuar ndeshjen e tij në lartësi të reja.

“Unë isha duke praktikuar me Djokovic një javë para se të fillonte US Open. Ishte shumë mirë të kaloja kohë me të në fushë ”, tha Nakashima. “Padyshim, ai është një person me të vërtetë i mirë dhe një lojtar i tillë tenisi i nivelit të lartë. Greatshtë shumë mirë të mësosh prej tij, të shohësh si i ndjek gjërat kur është në fushë praktike dhe sa profesionist është… Padyshim që më dha besim se mund të rri me lojtarin më të mirë në botë tani. Ishte padyshim një përvojë e shkëlqyer për mua. ”

Menjëherë pas bllokimit të tij të stërvitjes me 18 herë kampion Grand Slam, Nakashima fitoi fitoren e tij të parë Grand Slam në New York. Nr 145 i Botës që atëherë ka mbështetur atë arritje dhe kap dy titujt e parë të ATP Challenger Tour të karrierës së tij. Nakashima fitoi të dytën nga ato kurora në ngjarjen e tij më të fundit në Quimper, Francë.

“Ishin dy javë të shkëlqyera për mua. Në të vërtetë nuk ishim të sigurt nëse do të luaja apo jo për shkak të problemeve me kufizimet e udhëtimit. Ishte një udhëtim i gjatë për të arritur atje, por jam i kënaqur që e arritëm atje, ”tha Nakashima. “Në fund, doli vërtet mirë për mua. Ndihesha vërtet rehat atje dhe mendova se luaja një nivel vërtet të lartë të dyja javët. “

Nakashima do të marrë besim të shtuar në ngjarjet e tij të rradhës. Kampioni dy herë Challenger, i cili aktualisht po garon në barazimin kualifikues të Abierto Mexicano Telcel por HSBC, u rikuperua nga një ulje në tre ndeshje radhazi për të arritur në finale në Quimper, ku ai mundi Bernabe Zapata Miralles 6-3, 6- 4

“Padyshim që më jep shumë besim duke luajtur ato ndeshje në tre sete, veçanërisht duke ardhur nga një set i ulur. Kjo tregon se sa e fortë është loja ime mendore dhe sa mirë i zgjidh problemet atje, ”tha Nakashima. “Padyshim që më dha shumë besim gjatë gjithë turneut dhe e dija që nëse do të humbja setin e parë, gjithmonë do të kisha një shans të mirë të kthehesha dhe ta fitoja në setin e tretë. Padyshim që ndihmon për turnet e ardhshme ”.

Sezoni i Nakashima filloi me humbje në raundin e parë të ngjarjes kualifikuese Australian Open në Doha, por kjo humbje nuk çoi në zhgënjim. Nakashima dhe trajneri i tij ishin të dy të kënaqur me nivelin që ai solli në fushë gjatë humbjes së tij 6-2, 6-7 (4), 6-2. Humbja u zbut më tej nga suksesi i njeriut që e mundi atë ditë: gjysmëfinalisti eventual Australian Open Aslan Karatsev.

“Edhe trajneri im edhe unë menduam se ishte me të vërtetë tenis i nivelit të lartë nga të dy ne”, tha Nakashima. “Mbaj mend që trajneri im tha pasi humba atë ndeshje se ai do të kualifikohet dhe do të dalë mirë në barazimin kryesor. Të dy nuk e prisnim që ai të dilte në gjysmëfinale, por jam i sigurt se ai po luante me shumë besim. Padyshim që isha vërtet i lumtur për të, por ishte vërtet ndeshje e mirë për të dy ne. ”

Suksesi i Nakashima në Quimper mbylli dy javë të paharrueshme për #NextGenATP amerikanët në qytetin francez. Një javë më parë, Sebastian Korda gjithashtu fitoi titullin e tij të dytë Challenger në Quimper, pasi qyteti priti ngjarje Challenger. Korda (Nr. 4) dhe Nakashima (Nr. 7) janë të dy aktualisht në pozicionet e kualifikimit për Finalet e ATP-së të këtij viti në Milano.

“Unë e di se një tjetër amerikan, Sebastian Korda, është në garë,” tha Nakashima. “Ai ka pasur një fillim të shkëlqyeshëm të vitit, duke fituar [first Quimper title] dhe gjithashtu duke e bërë finale [in Delray Beach]. Ne me të vërtetë nuk po flisnim për kualifikimin në turne shumë, por padyshim që është në pjesën e pasme të mendjeve tona kur luajmë të gjitha këto ngjarje. ”

Brandon Nakashima dhe Sebastian Korda luajtën dy ngjarje dyshe si ekip në vitin 2020.

Brandon Nakashima dhe Sebastian Korda luajtën dy ngjarje dyshe si ekip vitin e kaluar.

Dyshja nuk janë vetëm në suksesin e tyre në 2021 Challenger. Tre amerikanë #NextGenATP tashmë kanë pretenduar trofe në nivelin Challenger këtë vit. Jenson Brooksby kohët e fundit u bë anëtari i tretë i grupit duke mbledhur titullin Potchefstroom. Nakashima është krenar që është pjesë e suksesit të kombit të tij këtë sezon, por ai është i etur të vazhdojë të vendosë synimet e tij për qëllime më të mëdha për të ardhmen.

“Padyshim që ndihet shumë mirë të jesh pjesë e saj [this American success]. Niceshtë bukur të shohësh amerikanët, veçanërisht ata më të vegjël, që bëjnë mirë në këto Challengers dhe përmirësojnë lojërat e tyre për të garuar në ngjarjet ATP Tour, ”tha Nakashima. “Unë mendoj se, për mua, ka akoma shumë në rritje për të bërë, shumë përmirësime për lojën time, por është mirë të shoh kolegët e mi amerikanë që bëjnë mirë. Shpresojmë që në të ardhmen të kemi disa beteja të mira me njëri-tjetrin. ”

Nakashima, Korda dhe Brooksby të gjithë do të përpiqen të bashkohen me një grup ekskluziv të amerikanëve për t’u kualifikuar në finalet e ATP të gjeneratës tjetër. Në tre edicionet hapëse të turneut nga 2017-2019, tre Amerikanë u kualifikuan për veprimtarinë 21 dhe më poshtë: Frances Tiafoe (2018-’19), Taylor Fritz (2018) dhe Jared Donaldson (2017).

“Do të thoshte shumë për mua të kualifikohesha për atë ngjarje,” tha Nakashima. “Obviousshtë padyshim një turne me të vërtetë i mbarë, siç e kam parë në të kaluarën. Të gjithë lojtarët më të mirë të rinj janë pjesë e tij, kështu që do të ishte një nder i vërtetë të kualifikohesha atje dhe të garoja me të gjithë ata djem të nivelit të lartë që janë rreth moshës sime. “

Si një tifoz, Nakashima ka shikuar edicionet e kaluara të finaleve të ATP-së në Next Gen. Mbrojtësi i djathtë 6’1 “shpreson të ketë shansin për të provuar formatin unik të shënimit të turneut dhe për të dhënë gjurmët e tij në turne këtë vit.

“Unë në të vërtetë e kam parë turneun dy vitet e fundit. Padyshim që pashë disa nga pikat kryesore të lojtarëve të kaluar. Duket si një ngjarje vërtet e mirë dhe e drejtuar mirë ”, tha Nakashima. “Formati është pak më ndryshe në krahasim me atë që jemi mësuar në ATP Tour, por mendoj se është një ide e mirë dhe mendoj se do të jetë mirë për mua të kualifikohem atje.”

Brandon Nakashima është një dy herë kampion i ATP Challenger Tour.

Kur Nakashima nuk është në fushë, ai e kthen vëmendjen te sportet e tjera. Banori i San Diegos është një lojtar golfi i etur dhe gjithashtu gëzon të mbështesë ekipet e tij lokale të futbollit dhe bejsbollit. Përkundër zhvendosjes së tyre nga San Diego në Los Angeles në 2017, Nakashima mbetet një mbështetës i zjarrtë i ekipit të tij lokal NFL: Ngarkuesit e Los Anxhelosit.

“Në ditët e pushimit, më pëlqen të luaj golf. Më pëlqen shumë të kaloj kohë me miqtë dhe është thjesht argëtuese dhe relaksuese për mua, ”tha Nakashima. “Gjatë turneve, unë zakonisht kaloj kohë duke parë shfaqje televizive dhe duke lexuar artikuj dhe libra që më pëlqejnë. Thjesht mundohem të jem një person i gjithanshëm.

“Më pëlqente gjithmonë të mbështes skuadrat e mia të qytetit në futboll dhe bejsboll. Unë ende bëj tani, edhe pse Ngarkuesit u transferuan në LA. Alwaysshtë gjithmonë bukur dhe argëtim të shkosh në lojëra dhe thjesht të argëtohesh atje. “

Kthehu në fushën e tenisit, qëllimi kryesor i Nakashima për këtë vit është që të vazhdojë të përmirësojë dhe zhvillojë lojën e tij. Nr. 145 botëror shpreson që këto përmirësime do ta ndihmojnë atë të kapë një titull ATP Tour dhe të konkurrojë në një nivel të lartë në tre ngjarjet e Grand Slam të mbetura në 2021. Nëse ai mund t’i arrijë ato objektiva, ai do të jetë një nga pretendentët kryesorë për të bërë një paraqitje debutuese në Milano.

“[I am trying to improve] pak nga gjithçka në lojën time. Shtimi i një larmie, zhvillimi i goditjeve të mia tokësore dhe shërbimi im për ta bërë atë më shumë një armë, ”tha Nakashima. “[I am] thjesht duke u përpjekur të jesh një lojtar i gjithanshëm që do të dalë mirë në të gjitha sipërfaqet gjatë gjithë vitit. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu