Revolucioni #NextGenATP ka zbritur në Quimper, Francë.

Një javë më parë, ishte 20-vjeçari Sebastian Korda duke ngritur trofeun e tij të dytë ATP Challenger Tour dhe të Dielën, shoku tjetër amerikan Brandon Nakashima rrëmbeu vetë qendër të vëmendjes. 19-vjeçari gjithashtu kapi kurorën e tij të dytë Challenger, duke dalë drejt fitores në Open Quimper Bretagne Occidentale 2.

Nakashima kishte nevojë për një orë e 18 minuta për të dërguar Bernabe Zapata Miralles të Spanjës, duke dominuar në finale 6-3, 6-4. Vendasit në Kaliforni u kthyen në një performancë efikase në fushat e forta të Parc des Expositions, duke kursyer pesë nga gjashtë pikat e pushimit për të përfunduar dyshen amerikane #NextGenATP në Quimper.

Nakashima bëhet amerikani më i ri për të fituar tituj të shumëfishtë të ATP Challenger Tour që nga Frances Tiafoe në 2016. Tiafoe ishte 18 vjeç kur ngriti trofeun e tij të dytë në fushat e forta të Stockton pesë vjet më parë.

“Ndihet shkëlqyeshëm”, tha Nakashima. “Padyshim që kanë kaluar dy javë të gjata, por mendova se i kam luajtur ndeshjet me të vërtetë mirë. Excitingshtë emocionuese të dal në krye. Victoryshtë fitorja ime e parë Challenger në Francë, por unë jam gjithmonë shumë i ngazëllyer për të ardhur këtu. Kam luajtur junior në Roland Garros për dy vjet dhe më pas u kualifikua në turneun për meshkuj vitin e kaluar. Më pëlqen gjithmonë të vij këtu dhe të luaj.

“Unë kam qenë duke bërë shumë palestër, veçanërisht gjatë sezonit të jashtëm. Kjo do të thotë, të përgatitem për këto momente ekzakte. Unë jam thjesht i lumtur që u pagua dhe unë isha në gjendje të luaja mirë për të gjitha këto ndeshje”.

Të dy Korda dhe Nakashima u bënë të punojnë për të gdhendur emrat e tyre në trofeun Quimper. Javën e kaluar, Korda shpëtoi një pikë ndeshjeje dhe u mblodh nga 1/5 poshtë në një barazim pushimi vendimtar në raundin e parë. Dhe këtë javë, Nakashima u detyrua të mblidhej nga një set dhe një deficit pushimi në ndeshjen e tij gjysmëfinale me Lukas Lacko. Duke zënë mbrapa 4-6, 1-3, adoleshenti ekspozoi pozicionin e tij të markës tregtare dhe vendosmërinë e çeliktë për të sulmuar dhe prishur ish-nr 44 të Botës.

Nakashima do të rritet në një karrierë të lartë Nr 135 në FedEx ATP Rankings të hënën, duke rritur 22 vende me fitoren e tij në Quimper. Gjithashtu kampion në Orlando në nëntor, ai tani është i kombinuar 14-3 që nga fillimi i këtij vrapimi për titullin e vajzës.

Adoleshenti, i cili bashkohet me Korda si pretendentë të menjëhershëm në ATP Race To Milan, do të kërkojë të vazhdojë vrullin javën e ardhshme në Cherbourg afër. Të dy amerikanët do të kërkojnë të shënojnë biletat e tyre në finalet e gjeneratës tjetër të ATP për herë të parë në 2021.

Amerikanët më të rinj për të fituar tituj të shumëfishtë sfidues (që nga viti 2010)

Lojtar Mosha Titulli i dytë
Taylor Fritz 17 vjet, 11 muaj 2015 Fairfield
Frances Tiafoe 18 vjet, 8 muaj 2016 Stockton
Brandon Nakashima 19 vjet, 6 muaj, 4 ditë 2021 Quimper
Michael Mmoh 19 vjet, 6 muaj, 26 ditë Lexington 2017
Stefan Kozlov 19 vjet, 8 muaj 2017 Las Vegas

Taberner Triumfon Në Antalia

Carlos Taberner mbizotëroi në baltën e Antalias të Dielën, duke mundur vendasin Jaume Munar me 6-4, 6-1 për titullin. Ishte kurora e dytë e Challenger e spanjollit 23-vjeçar, që kishte triumfuar më parë në Iasi, Rumani, vitin e kaluar.

Taberner mori hakmarrje ndaj Munar, pas një disfate të vendosur një javë më parë në të njëjtën vend. Këtë herë, ai nuk do të mohohej, duke fituar shqetësimin pas një ore e 45 minutash. Vendësi i Valencias parashikohet të rritet 15 vende në një numër të lartë në karrierë 129 në FedEx ATP Rankings të hënën.

Taberner


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu