Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Premte 11 Dhjetor 2020

Një nga vetëm pesë tenistë që fitojnë çmimin prestigjioz të Sportistit të Vitit të SI, Naomi Osaka bëri shenjën e saj duke bërë deklarata si në gjykatë ashtu edhe jashtë saj.

Express Tenisi

Ne nje intervista e fundit me Vogue Magazine, Covergirl e Janarit foli më shumë për marrjen e një qëndrimi për drejtësi sociale në vitin 2020, si dhe përfitimet që ajo fitoi nga largimi i kohës nga sporti këtë sezon.

“Si tenistë, ne jemi kaq shumë të përqendruar në atë që ndodh në fushë dhe ne mendojmë se jeta jonë përcaktohet disi nëse fitojmë një ndeshje apo jo,” tha ajo për Vogue. “Kjo nuk eshte e vertete. Mendoj se pandemia më dha mundësinë të shkoj në botën reale dhe të bëj gjëra që nuk do t’i kisha bërë pa të. “

Osaka identifikohet si japonez, i zi dhe haitian, por reziston duke u etiketuar.

“Unë mendoj se i hutoj njerëzit,” thotë ajo, “sepse disa njerëz më etiketojnë dhe ata presin që unë t’i përmbahem kësaj etikete. Meqenëse unë përfaqësoj Japoninë, disa njerëz thjesht presin që unë të jem i qetë dhe mbase flas vetëm për tema japoneze. Unë e konsideroj veten japoneze-haitian-amerikane. Unë gjithmonë jam rritur me pak më shumë trashëgimi dhe kulturë japoneze, por unë jam i Zi, dhe unë jetoj në Amerikë, dhe personalisht nuk mendoja se ishte shumë e tepruar kur fillova të flas për gjërat që ndodhnin këtu. Ka gjëra që po ndodhin këtu që më trembin vërtet. ”

Gjatë një viti kaotik, Osaka gjeti kohë për të marrë pjesë në protesta për vdekjen e George Floyd në Minneapolis si dhe drejtoi ditën e mbylljes së turneut në Western and Southern Open në New York City.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu