Naomi Osaka Shërben në Futboll

Naomi Osaka po shërben për mbështetjen për Guximin – dhe sportin e grave.

Kampioni i trefishtë Grand Slam ka nënshkruar si një bashkë-pronar i ekipit të futbollit për gra të Carolina North Courage.

Më shumë: Çifti rus ndalohet për gjithë jetën

Osaka njoftoi rolin e saj të ri në Instagram duke nënshkruar këto shkrepje duke bërë shaka “Unë ndoshta do të duhet të pastroj këto aftësi futbolli, huh”.

The Courage kapi kampionate back-to-back të NWSL në 2018 dhe 2019.

Superylli 23-vjeçar është investitori i parë në Courage që kur Steve Malik bleu dhe zhvendosi ekipin në Karolinën e Veriut në 2017.

Osaka, e cila kryesoi listën e Forbes në 2020 për sportistet më të paguara në botë, tha se ajo synon ta paguajë atë përpara duke mbështetur atletet e grave ashtu si gratë e tjera e mbështetën atë ndërsa shkallëzoi shkallët e tenisit.

“Gratë që kanë investuar në mua duke u rritur më bënë mua që jam sot dhe nuk mund të mendoj se ku do të ishte jeta ime pa to”, tha Osaka.

“Investimi im në Guximin e Karolinës së Veriut është përtej të qenit pronar i një ekipi, është një investim në gra të mahnitshme që janë modele dhe liderë në fushat e tyre dhe frymëzime për të gjitha sportistet e reja.

“Unë gjithashtu admiroj gjithçka që bën Guximi për shumëllojshmërinë dhe barazinë në komunitet, të cilën unë mezi pres ta mbështes dhe ta çoj përpara.”

Ndjekja e topit të verdhë kërcues në të gjithë botën nuk do t’i lërë numrit 3 të botës shumë kohë për t’u angazhuar në funksionet e përditshme të ekipit të saj të ri. Në vend të kësaj, Osaka parashikon rolin e saj me Guximin si “këshilltar strategjik”.

“Unë planifikoj të përfshihem si këshilltar strategjik për gjëra të tilla si rritja e markës, promovimi i sporteve të grave, inkurajimi i brezit të ardhshëm dhe trajtimi i çështjeve sociale,” tha Osaka.

Kampionia e US Open, e cila ka përdorur platformën e saj për të mbështetur të drejtat civile dhe barazinë sociale, tha se ajo ishte frymëzuar për të futur në futboll duke parë luftën e ekipit kombëtar të futbollit të grave për paga të barabarta me homologët e tyre meshkuj.

“Në mënyrë të pabesueshme, gratë sportive ende po luftojnë për pagë të barabartë,” shkroi Osaka në një kolonë për Telegrafin e Grave Sport. “Ndërsa Ekipi Kombëtar i Grave të SH.B.A.-së është më i suksesshëm se sa i burrave për çdo masë, ato ende fitojnë më pak.

“Në nëntor, ata ranë dakord për një zgjidhje me organin e tyre drejtues i cili siguron kushte të barabarta pune. Por lufta për një pagë të barabartë vazhdon.”

NWSL po tregohet e popullarizuar me yjet e WTA.

Verën e kaluar, Serena Williams, burri Alexis Ohanian, bashkëthemeluesi i Reddit dhe vajza e tyre, Olympia Ohanian të gjithë nënshkruan si investitorët që nisin klubin e ri të futbollit për femra me qendër në Los Anxhelos. Serena dhe familja u bashkuan me aktorët Natalie Portman, Jessica Chastain, Eva Longoria, America Ferrera dhe Jennifer Garner duke investuar në skuadrën e Los Angeles.

Foto e kreditit: Guximi i Karolinës së Veriut

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu