Navratilova: Potenciali i Pakufishëm i Coco Gauff

Nga Richard Pagliaro

Tavani i Coco Gauff është shumë i lartë, thotë ish-numri 1 i botës Martina Navratilova.

Salla e Famer Navratilova u pyet për të vlerësuar lojën e Gauff gjatë një thirrje konference me mediat për të promovuar Mbulimi i Miami Open i Tennis Channel. Për herë të parë në historinë e saj gati 18-vjeçare, Tennis Channel do të jetë shtëpia ekskluzive e Miami Open. Transmetimi i rrjetit do t’i çojë shikuesit nga topi i parë më 23 mars në pikën e kampionatit më 4 prill. Navratilova, një analist i vjetër i TC, do të transmetojë në vend në Miami.

Më shumë: Kyrgios Ofron Ndihmë për Shëndetin Mendor

Kampionia 18 herë e vetme në Grand Slam tha se 17-vjeçarja Gauff ka potencial të pakufizuar nëse mund të theksojë disa çështje teknike në shërbimin e saj dhe të bëjë paraprakisht dhe të imponojë aftësitë e saj në gjykatë.

“Teknikisht, ajo duhet të punojë në atë avantazh dhe ta bëjë atë pak më shpejt. Topi po rrokulliset pak shumë,” tha Navratilova. “Por ajo është një atlet fantastike. Ajo lëviz shkëlqyeshëm, ka një hundë për topin. Ajo ecën përpara me të vërtetë të mirë ashtu si bën krah për krah.

“Lojë tranzicioni, ajo mund të përmirësohet pak. Por në rrjetë asaj i pëlqen të jetë atje. Kështu që mezi po pres ta shoh. E di që ajo do të shërbejë dhe vullnetarisht këtu diku, ajo e ka fajin për të Loja e saj, nuk ka asnjë kufizim, fjalë për fjalë, kështu që unë pres që ta shoh të evoluojë dhe të përmirësohet “.

Dy vjet më parë, Gauff fitoi fitoren e saj të parë në karrierë WTA në Miami Open.

Në një përplasje të kartave të egra të talentuara të egra amerikane, Gauff u mblodh nga 2-4 poshtë në setin vendimtar për të kaluar Caty McNally, 3-6, 6-3, 6-4, në një hapës të Miami Open përpara një turme të mbushur me Gjykatën 5 që përfshiu kapitenin e Kupës së Fed të SHBA Kathy Rinaldi, Patrick Mouratoglou, trajnerin e Serena Williams, agjentin e Roger Federer, Tony Godsick dhe trajnerin veteran Sven Groeneveld, i cili më parë ishte trajner i Maria Sharapova.

“Unë ende nuk besoj se fitova”, tha një Gauff i qeshur më pas. “Kjo është një ëndërr, siç e kam ëndërruar këtë moment për vite me radhë, thjesht duke luajtur në Miami Open. Dhe unë kam ardhur në këtë turne që kur isha tetë apo nëntë vjeç.

“Të shikosh lojtarët këtu dhe të jesh në të njëjtin turne, të jesh në të njëjtën zonë me lojtarët që kam shikuar që kur kam lindur praktikisht, është kaq surreal për mua.”

Që nga fitorja e saj e parë në nivelin e Tour-it, Gauff ka arritur në raundin e 16 në Wimbledon 2019 dhe Australian Open 2020 ku rrëzoi Venus Williams dhe Naomi Osaka dhe shtyu kampionen eventuale Sofia Kenin në tre grupe.

Megjithëse loja e Gauff ka treguar disa dhimbje në rritje – hedhja e saj mund të humbë dhe shërbimi i dytë mund të dobësohet nga stresi dhe kundërshtarët mund të luajnë pak dhe gjerësisht në përpjekje për të zbutur përgjigje të shkurtra, të dobëta nga avantazhi i saj me kontroll perëndimor – ka shfaqur adoleshenti i lindur në Delray Beach grintë e madhe dhe një frymë për betejën duke postuar një rekord 7-2 në tre setër këtë sezon.

Express Tenisi

Legjendarja e dorës së majtë Navratilova thotë se intensiteti i zjarrtë konkurrues i Gauff e kujton atë pak nga vetja e saj në vitet e saj më të reja dhe vëren se energjia është si zjarri – nëse e kanalizoni me mençuri mund të ju ushqejë, por pa u kontrolluar mund t’ju konsumojë.

“Ajo është 17 vjeç, e dini? Ajo është thjesht një konkurrente e ashpër,” tha Navratilova për Gauff. “Shpresoj që ajo të mësojë ta kanalizojë atë emocion në mënyrë që të mos e lodhë veten. Unë e ndiej atë sepse dikur isha shumë emocionuese në fushë dhe mësova ta shfrytëzoj atë dhe ta kontrolloj dhe ta përdor në avantazhin tim.

“Sepse kur jeni i ri keni aq më shumë energji kështu që nuk duhet të shqetësoheni për ta kursyer atë. Por për një kohë të gjatë mendoj se ajo është aq në të që mbase ndonjëherë ngec pak. Problemi i bukur: shumë emocione ju gjithmonë mund ta kontrolloni atë. Kjo nuk do të thotë që po pengon, por unë ndjehem sikur ajo po përdor shumë energji që mund të kursejë për ndeshjen ndonjëherë “.

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu