Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E enjte 11 shkurt 2021

Feliciano Lopez po mendonte t’i jepte fund një prej vija më të mëdha në historinë e tenisit në janar. 39-vjeçari ka luajtur çdo barazim kryesor të Grand Slam që nga Roland Garros në 2002, por pas lindjes së djalit të tij në janar, ai konsideroi të përfundonte serinë e tij në 74.

Express Tenisi

Pas shqyrtimit të kujdesshëm, Lopez vendosi të udhëtonte në Australi. Pjesa tjetër, siç thonë ata është histori – dhe pastaj disa.

Jo vetëm që Lopez zgjati serinë e tij në 75 tërheqje radhazi të Grand Slam, por ai gjithashtu ka arritur në raundin e tretë, gjë që e bën atë lojtarin më të vjetër të ATP që zë vendin e tij në raundin e tretë në një major që nga Ken Rosewall i madh në 1978.

Edhe më mbresëlënëse ishte se si 39-vjeçari e bëri atë në Ditën 4. Ai u kthye nga dy grupe për të dashur deri në humbje Lorenzo Sonego, 5-7, 3-6, 6-3, 7-5, 6-4.

Comshtë rikthimi i gjashtë i karrierës së Lopez nga dy sete poshtë në Slam, dhe arritja do të thotë se ai bëhet njeriu më i moshuar që u mblodh nga dy sete poshtë në një Slam që nga viti 1974 (Ken Rosewall kryesoi Stan Smith në gjysmëfinalet e Wimbledon).

Pas ndeshjes Lopez u pyet se si fitorja u grumbullua me rikthimet e tij të tjera nga 0-2 poshtë në Slams.

Epo mbase pole position, nuk e di ”, tha ai. “Siç e dini, të fitosh një ndeshje në një përplasje për mua tani është shumë e veçantë. Nëse e bëj siç bëra sot, edhe më shumë. Imagjinoni se si kjo, sa e veçantë mund të jetë për mua të fitoj një ndeshje pas dy seteve 2-Dashuria kundër tij, ai është një lojtar i shkëlqyeshëm. Prandaj që unë të fitoj sot mendoj se është mbi çdo pritje, sinqerisht, duke ardhur këtu me një përgatitje shumë të shkurtër.

“Siç thashë një ditë më parë në konferencën për shtyp, unë u bëra baba kohët e fundit, nuk kam praktikuar shumë dhe përgatitja ime ishte karantina këtu. Kështu që të jesh në raundin e tretë tani është diçka shumë e veçantë për mua. Prandaj, jam shumë e lumtur sot ”.

Spanjolli 39-vjeçar do të përballet më pas me Andrey Rublev të Rusisë, pasardhësi i numrit 7. Taskshtë një detyrë e vështirë, por më e rëndësishmja, e fituar mirë.

Edhe nëse Lopez nuk mund ta tërheqë tronditësin, ai tashmë e bën pjesën e tij për të rishkruar librat e rekordeve, dhe për të na treguar të gjithë se mosha është thjesht një numër.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu