Ka histori Hirushje, dhe pastaj është Juan Manuel Cerundolo.

Kualifikuesi 19-vjeçar nga Argjentina përfundoi një javë ëndërr në Cordoba Open, duke shkuar nga që nuk kishte garuar kurrë në një ndeshje kryesore të barazimit ATP Tour në ngritjen e trofeut të tij të parë në tokën e shtëpisë. Ai vulosi fitoren me një fitore 6-0, 2-6, 6-2 ndaj fituesit të pestë Albert Ramos-Vinolas në finale dhe do të ngjitet në Nr. 181 në FedEx ATP Rankings të hënën.

ATPTour.com u kap me Cerundolo pas fitores së tij për të folur për javën e tij në Cordoba dhe rrugën që ai ka ndjekur në debutimin e tij të paharrueshëm në ATP.

Urime për një javë të pabesueshme. Çfarë do të thotë për ju të fitoni titullin tuaj të parë ATP Tour në debutimin tuaj dhe ta bëni atë në Argjentinë?

Sinqerisht nuk mund ta besoj. Ka qenë një përvojë e paharrueshme, këtë moment nuk do ta harroj kurrë. Jam jashtëzakonisht e lumtur dhe akoma më shumë sepse është në Argjentinë, në shtëpinë time me të gjithë miqtë dhe familjen time duke më brohoritur. Ishte një përvojë kaq unike. Nuk do ta harroj kurrë.

Para kësaj jave, ju kurrë më parë nuk do të kishit luajtur një ndeshje kryesore të ATP. Në cilën pikë të javës filluat të besonit se mund të fitonit titullin?
Sinqerisht kurrë nuk e kam menduar apo imagjinuar atë. Mendoj se ndodhi hap pas hapi, pak nga pak. Unë fitova ndeshjen time të parë në kualifikim, pastaj të dytën. Së pari objektivi im ishte të kaloja kualifikimet, pastaj doja të fitoja një raund. Pastaj fillova të mendoj për ndeshjen kundër [Miomir] Kecmanovic, pastaj e rraha. Thjesht po mendoja ndeshje pas ndeshje, asnjëherë në jetën time nuk e imagjinoja se mund ta fitoja turneun. Ndoshta ky ishte çelësi, sepse nuk ndjeva kurrë ankth.

Nga loja në shortin kryesor me vëllain tuaj më të madh Francisco Cerundolo, te fitimi i titullit tuaj të parë – cili moment bie më shumë në sy nga kjo javë?

Ne të dy duke luajtur së bashku këtu ishte thjesht e pabesueshme. Dhe tani po shoh postimet që ai po bën për mua [on social media] dhe ajo që mendon, më bën kaq të lumtur. Ai ka qenë një pikë e madhe referimi për mua dhe është shumë mirë që ne mund t’i ndajmë këto përvoja sepse mund ta përdorim atë për të ndihmuar njëri-tjetrin.

Babai juaj Alejandro Cerundolo është një emër i madh në tenisin argjentinas, vëllai juaj gjithashtu luan. Sa rol ka familja në karrierën tuaj dhe si është të ndani me ta këto momente në Kordoba?

Familja është kaq thelbësore. Pa një familje për t’ju mbështetur dhe ndihmuar, ose miq për t’ju mbështetur dhe ndihmuar, është pothuajse e pamundur ta bësh të gjithë vetëm. Soshtë kaq e rëndësishme, ata gjithmonë më kanë mbështetur dhe brohoritur nga stendat për mua që kur isha i vogël. Këto janë gjërat që nuk mund të shpjegohen në të vërtetë, por unë vetëm i falënderoj ata që kanë qenë gjithmonë të pranishëm në jetën time dhe në karrierën time të tenisit.

Ju keni hyrë në këtë turne në nr. 335 në FedEx ATP Rankings dhe do të largoheni këtu i renditur nr. 181. Si e ndryshon trajektoren e karrierës tuaj një rezultat si ky? A keni filluar të shikoni përpara?

Sinqerisht, unë kam qenë duke menduar për atë pak. Unë do të jem në gjendje të garoj në shortet kryesore të [ATP Challenger Tour] turnetë dhe mbase luajnë kualifikime në ATP turne dhe Grand Slams, e cila është ajo që më bën më të lumtur.

Para kësaj, as që po mendoja se çfarë renditje do të më duhej apo sa pikë, sepse numri nuk ishte as afër. Unë madje nuk po shikoja Top 100-in. Sa herë që mendoja për renditjen time [goals], Unë po synoja Top 200 sepse isha shumë larg. Tani, thjesht duhet të vazhdoj të luaj dhe ta shfrytëzoj sa më shumë.

Juan Manuel Cerundolo

Në fushë, adhuruesit e tenisit po njohin avantazhin dhe kundërpërkimin tuaj të majtë. Si do ta përshkruanit veten brenda dhe jashtë fushës?
Në fushë unë jam padyshim një kundër-goditës me mbrojtje më mbrojtëse. Më pëlqen të përdor ritmin e kundërshtarit kundër tyre, dhe kur mund të sulmoj me avion e përdor atë për të diktuar pikët.

Jashtë gjykatës, mendoj se jam një djalë i qetë. Unë kam qëndrimin dhe personalitetin tim, mund të jem pak i vetmuar. Gjërat e mia të preferuara janë luajtja e Playstation dhe shikimi i Netflix, unë nuk jam djali më ‘social’. Por është gjithmonë mirë të relaksoheni me miqtë tuaj dhe të bëni një pushim nga tenisi, sepse nuk është mirë të jesh gjithmonë vetë.

Kush ishin idhujt tuaj të futbollit apo tenisit duke u rritur? Cilët janë lojtarët tuaj të preferuar për të ndjekur tani?

Sinqerisht e dua futbollin, dhe madje edhe më shumë sepse luaj FIFA në Playstation. Definitelyshtë padyshim një ves për mua! Sa i përket idhujve, Lionel Messi dhe Neymar janë dy lojtarët aktualë që më pëlqejnë më shumë. Dhe gjithashtu Cristiano Ronaldo, mentaliteti i tij dhe sa kampion është ai thjesht më çmend.

Ky është një moment historik në karrierën tuaj. Si do ta festoni këtë fitore?

Të gjithë miqtë e mi janë këtu tani, kështu që unë thjesht dua të dal për darkë me ta … Por nga ana tjetër, duhet të sigurohem që të rikuperoj fizikisht sepse duhet të luaj përsëri të martën [in Buenos Aires]. Kështu që është festuar, pastaj shërohem.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu