Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E shtunë 17 Prill 2021

Casper Ruud thotë se një humbje ndaj 17-vjeçarit Carlos Alcaraz e përulë atë dhe vuri tryezën për një tjetër vrapim të fortë në Monte-Carlo Rolex Masters këtë javë.

Express Tenisi

“Duke ardhur në këtë javë, unë luajta mjaft mirë në Marbella, por humba ndaj një lojtari të ri të mirë,” tha ai. “Kam një rrahje të ashpër atje. Ai po luante shumë mirë. Më befasoi paksa sa mirë po luante Alcaraz në Marbella. Ai më tregoi se djemtë e rinj po vijnë. Ndjeva se ishte koha që unë të hapja edhe pak. ”

17-vjeçari arriti në gjysmëfinalen e tij të parë ATP në Marbella, dhe ai po merr vendin e tij në barazimin e javës së ardhshme Barcelona Open, ku do të përballet Frances Tiafoe në aksionin e raundit të parë. Spanjolli ka vetëm 13 ndeshje ATP nën rripin e tij, por ai tashmë po bën një përshtypje të madhe.

Ruud, i cili mundi Diego Schwartzman, Pablo Carreno Busta dhe kampion në mbrojtje Fabio Fognini për të arritur gjysmëfinalen e tij të dytë radhazi Masters 1000 në argjilë, thotë se ai është i sigurt në besim, edhe pasi i ra të shtunën Andrey Rublev, 6-3, 7-5.

“Kam luajtur mirë këtu në Monte-Carlo, gjë që më dha besim,” tha ai. “Fatkeqësisht nuk do të isha sot. Ka qenë një javë e mirë. Kam luajtur ndeshje të mira dhe kam mposhtur lojtarë të mirë. It’sshtë një fillim shumë i mirë i sezonit të fushës prej balte për mua. ”

22-vjeçari, i renditur në 27 këtë javë, thotë se mezi pret të vazhdojë trendin rritës gjatë pjesës së mbetur të sezonit të argjilës.

“Mendoj se kisha disa fitore të mira këtu. Tri raundet e mëparshme kundër Schwartzman, Carreno Busta dhe Fognini, unë luajta mirë. Isha në gjendje të mundja lojtarë shumë të mirë, veçanërisht në një fushë balte, e cila mendoj se është sipërfaqja e tyre më e mirë.

“Unë e konsideroj veten një lojtar të fushës balte vetë,” tha ai. “Po marr me vete shumë besim për turnetë e ardhshëm. Unë me të vërtetë po pres me padurim ngjarjet e radhës Masters 1000 në Madrid dhe Romë, ku do të përpiqem të bëj më të mirën time që të përpiqem të mbrohem nga viti i kaluar. Kam kujtime të mira nga Roma. Dhe mezi pres të luaj Madridin. Do të jetë hera ime e parë që luaj ngjarjen kryesore të tërhequr atje. Po, po vijnë disa javë të këndshme. Ka qenë një fillim shumë i mirë i sezonit evropian të fushës së argjilës për mua. Unë jam gati për turnetë e ardhshëm. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu