Nadal: Nëse e ndalojmë sportin, njerëzit do të vuajnë

Rafael Nadal është një vend pas Novak Djokovic në renditjen e ATP – dhe jo plotësisht në sinkron me numrin 1 të botës kur bëhet fjalë për rrugën përpara të ATP Tour.

Pas fitores së tij në çerekfinale të Australian Open Aleksandër Zverev, Gjokoviç tha se montimi i lëndimeve të burrave nxjerr në pah një rrezik të madh: lojtarët janë më të prekshëm ndaj dhimbjeve, vuajtjeve dhe dëmtimeve pasi kanë shërbyer karantinat 14-ditore.

Gjokoviq: Shumica e lojtarëve nuk do të luajnë nëse karantinat vazhdojnë

Nr. 1 i Botës Djokovic pohon që tenisi duhet të konsiderojë krijimin e një flluske në stilin NBA për të luajtur turne të shumta dhe për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit sepse “shumica e lojtarëve thjesht nuk duan të vazhdojnë me sezonin nëse do të duhet të karantinojmë më shumë të turneve. ”

Zverev me garën e gjashtë ra dakord me Gjokoviç duke pohuar “nuk mund të kemi një qark udhëtimi tani” duke pasur parasysh numrin në rritje të lëndimeve.

Njëzet herë kampioni i Grand Slam, Nadal thotë se Gjokoviç ka të drejtë që qarku global i tenisit paraqet kompleksitete që plotësojnë rregullore të ndryshme qeveritare. Sidoqoftë, Nadal nuk favorizon ndalimin e ngutshëm të lojës.

Nadal thotë se ATP ka dy zgjedhje të qarta: ndalo turneun ose vazhdo të luash. Kampioni 13 herë i Roland Garros favorizon vazhdimin e turneut sepse siguron punë dhe “nëse e ndalojmë përsëri sportin tonë, shumë njerëz do të vuajnë”.

“Ka dy mundësi. Dy opsione është ndalimi i turneut ose vazhdimi ”, tha Nadal për mediat në Melburn pas humbjes së tij në pesë sete ndaj Stefanos Tsitsipas. “Ndjenja ime personale është e vështirë për lojtarët, natyrisht, duhet të bëjnë flluska në çdo rast të vetëm, duke fluturuar vetëm plus dy, shumë lojtarë kanë familje dhe ata nuk mund të kenë familjen me vete, kështu që kjo e bën turneun tonë ndoshta më të ashpër se kurre, jo?

“Por nga ana tjetër, nëse e ndalojmë turneun, pse dhe si dhe kur do të jemi në gjendje të kthehemi, dhe shumë punë do të pësojnë shumë. Dua të them, jo ​​vetëm lojtarët. Shumë njerëz jetojnë nga sporti ynë, apo jo? Nëse e ndalojmë përsëri sportin tonë, shumë njerëz do të vuajnë, jo? “

Express Tenisi

Kampioni dy herë olimpik i medaljes së artë sugjeron që ATP të konsiderojë zgjatjen e periudhës kohore për renditjen për t’u dhënë lojtarëve mundësinë e lojës ose jo.

“Ndoshta duhet të gjejmë një mënyrë për të mbrojtur lojtarët me renditjen, për t’i detyruar ata të vazhdojnë të luajnë, po, 100%, sepse situata është shumë e vështirë për shumë lojtarë në varësi të vendeve,” tha Nadal. “Por kaq. Ne duhet të gjejmë zgjidhje dhe duhet t’i përshtatemi kësaj kohe shumë të vështirë me të cilën po përballemi. Jo vetëm ne; botë.

“Ne jemi këtu për të gjetur zgjidhje. Unë dua të them, dhe ne duhet të jemi mirënjohës ndaj jetës që ne mund të vazhdojmë të bëjmë atë që po bëjmë.”

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu