Kjo nuk ishte një javë tipike në ATP Challenger Tour për Sebastian Baez, pasi 20-vjeçari garoi në fushat prej balte të Santiago, Kili. Dhe ndërsa ai ngriti trofeun në Club Manquehue të Dielën, fitorja e tij u bë edhe më e jashtëzakonshme.

Baez përfundoi një vrapim mahnitës në tokën kiliane me titullin në Challenger Santiago, duke shtuar një kurorë të dytë radhazi për të hapur fushatën e tij në 2021. Gjithashtu kampion në Concepcion një muaj më parë, ai do të zgjasë rekordin e tij të përsosur në qark këtë vit në 10-0 me një tjetër triumf të Dielën. Ylli që lulëzon #NextGenATP nuk lëshoi ​​një set gjatë gjithë javës.

Me lojën e tij në fushë dhe fjalët e tij prekëse gjatë një ceremonie trofesh emocionale, ishte një haraç i përshtatshëm përreth. Në janar, ish trajneri dhe mentori i Baez, Jorge ‘Chino’ Gerosi, vdiq në moshën 63 vjeç. Një trajner i njohur në të gjithë rajonin, Baez u stërvit me Gerosi në GEBA (Club Gimnasia y Esgrima de Buenos Aires), ku ata zhvilluan një lidhje e fortë dhe do të mbetej shumë afër me kalimin e viteve. Gerosi më vonë do të transferohej në Santiago, ku jetoi deri në vdekjen e tij, duke stërvitur një të ri lokal në të njëjtin klub ku Baez triumfoi të Dielën. Në një kthesë ironike të fatit, gjithçka doli në rrethin e plotë për Argjentinasin #NextGenATP.

“Ky trofe dhe ky haraç i madh i kushtohet Chino-s, i cili po na shikon nga lart,” tha Baez gjatë ceremonisë së trofeve. “Këto janë dy titujt e mi të parë dhe të dy erdhën në Kili, ku ai ishte trajner deri në momentet e tij të fundit. Chino, shpresoj që të jeni të lumtur dhe të jeni krenar për këtë lojtar nga GEBA, i cili është një vend i mahnitshëm ku unë isha me fat të stërvitesh me ty dhe të luash tenis në klub më shumë se dy vjet më parë. Kudo që të jesh, unë vetëm shpresoj që të jesh i lumtur dhe të vazhdoj të të bëj krenar “.

Që nga vitet 1980, Gerosi ishte trajner i shumë të rinjve argjentinas gjatë kohës së tij në GEBA në Buenos Aires. Klubi është një nga objektet më të famshme të tenisit në rajon dhe legjenda e Gerosi u rrit gjatë kohës së tij atje. Ai do të vazhdojë të trajnerë talentet eventuale Top 10 Gaston Gaudio, Guillermo Canas, Nicolas Massu dhe Mariano Puerta gjithashtu.

Në atë që u bë haraçi i përsosur për Gerosi, drejtori i turneut në Santiago Benjamín Benzaquén, një mik i ngushtë i trajnerit të njohur, kishte gdhendur trofeun për nder të tij. Ndërsa një Baez emocionues ngriti copën e argjendit mbi kokën e tij dhe shkoi te mikrofoni për t’iu drejtuar turmës, momenti mori një rëndësi të shtuar.

“Ky titull është shumë i rëndësishëm për karrierën time dhe gjithashtu sepse ky është vendi i fundit që Chino Gerosi vizitoi,” shtoi Baez. “Unë e dua atë dhe po kështu edhe ekipi im dhe të gjithë njerëzit nga GEBA dhe Argjentina gjithashtu. Shpresoj se ai ishte i lumtur për këtë javë dhe gjithë këtë punë të vështirë.”

Baez, i cili mposhti Marcelo Tomas Barrios Vera 6-3, 7-6 (4) në kampionatin e së Dielës, është lojtari i parë që pretendon tituj të shumtë Challenger në 2021. Ai është gjithashtu Argjentinasi më i ri që ngrit trofeun e tij të dytë që prej një 19-vjeçari -Federico Delbonis i vjetër gati 11 vjet më parë (Romë 2010).

Baez është një pjesë integrale e një kontigjenti të fortë të lojtarëve argjentinas në zhvillim. Së bashku me yllin tjetër #NextGenATP dhe kampionin e fundit të Cordoba Open, Juan Manuel Cerundolo dhe vëllain e tij, finalistin e Argjentinës së Hapur Francisco Cerundolo, treshja po rriten në FedEx ATP Rankings në 2021. Kurora e njëpasnjëshme e Challenger e Baez e bën atë të ulur në një Nr. 216 të hënën. Përveç kësaj, vendasja nga Buenos Aires u bashkua me Cerundolo në Top 7 të ATP Race To Milan, pasi të dy lojtarët kërkojnë të shënojnë biletën e tyre për në Finalet e ATP të Gjeneralit në Nëntor.

Turneu ATP Challenger Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu