Ishte një nga historitë më të mëdha të Hirushes të të gjitha kohërave. I ulur jashtë Top 300 të Renditjeve të ATP të FedEx dhe duke mos garuar më parë kurrë në ATP Tour, Argjentinasi Juan Manuel Cerundolo kapi titullin në Cordoba Open në Shkurt. 19-vjeçari nuk kishte arritur asnjëherë në një finale të ATP Challenger Tour kur ai u hodh në kurorën e tij të nivelit të parë të turneut në tokën e shtëpisë.

Këtë javë, Cerundolo shtoi një copë tjetër argjendi në trofeun e tij me rritje të shpejtë – e para në nivelin Challenger. Ylli i rritjes #NextGenATP mbizotëroi në baltën e Romës për të përfunduar dyfishin e titullit ATP Tour-ATP Challenger.

Cerundolo, i cili parashikohet të rritet në një karrierë të lartë Nr. 152 në FedEx ATP Rankings, është lojtari i parë që fiton në të dy turnet në të njëjtin sezon që nga viti 2019. Përveç kësaj, fitorja e tij e bën atë kampionin më të ri Argjentinas në Qark Challenger në 12 vjet, kur Federico Delbonis fitoi në Manerbio, Itali, në 2009.

2021 Lista e Adoleshentëve

Lojtar Mosha
Turneu i Fituar
Dominic Stricker 18 vjet, 7 muaj Lugano, SUI
Juan Manuel Cerundolo
19 vjet, 5 muaj Roma II, ITA
Brandon Nakashima 19 vjet, 6 muaj Quimper II, FRA
Carlos Gimeno Valero 19 vjet, 8 muaj Gran Canaria II, ESP

Nuk ishte e gjitha lundrimi i qetë për Cerundolo në Romë. Pasi nuk hodhi një set për të arritur gjysmëfinalet, vendësi në Buenos Aires u detyrua të mblidhej nga një set dhe të prishej kundër shpresës së shtëpisë Alessandro Giannessi të Shtunën. Dhe të Dielën, ai do të testohej nga një tjetër Italian, 18-vjeçari Flavio Cobolli. Duke garuar vetëm në barazimin e tij të katërt kryesor Challenger, Cobolli e shtyu Cerundolo në një set vendimtar, ku ai luftoi dy herë nga prishja.

Argjentinasi përfundimisht do të kalonte vijën e finishit 6-2, 3-6, 6-3 pas një ore e 44 minutash. Ndeshja finale ishte vetëm e gjashta midis adoleshentëve në ATP Challenger Tour që nga viti 2007.

Me fitoren, Cerundolo shkon deri në të pestin në ATP Race To Milan, ndërsa vazhdon kërkimin e tij për një paraqitje debutuese në finalet e ATP Next Gen.

Cerundolo foli për ATPTour.com pas titullit të tij të parë Challenger …

Juan Manuel, ju falenderon fitimin e titullit tuaj të parë Challenger. A mund t’i përshkruani emocionet tuaja? Si ndihet?

Jam shume e lumtur Nuk mund ta përshkruaj tani. Amazingshtë e mahnitshme të fitoj Challenger tim të parë. Po kaloj një vit të shkëlqyeshëm, duke fituar titullin tim të parë ATP dhe tani Challenger tim të parë. Thjesht nuk mund ta besoj. Inspshtë frymëzuese me siguri. Jam i motivuar të punoj edhe më shumë.

Të fitosh në këtë nivel nuk është kurrë e lehtë. Ishe nervoz sot?

Po, sigurisht, ishte finalen time të parë Challenger. Unë me të vërtetë doja të fitoja, por e dija që Flavio po kalonte një javë të mrekullueshme. Ishte një javë e shkëlqyer edhe për mua, kështu që isha nervoz por kisha shumë besim për të fituar.

Dje ishe poshtë një seti dhe pushimi. Nga vjen forca juaj mendore? A e habitni veten në ato momente?

Epo, dje ishte një ndeshje shumë e vështirë. Unë me të vërtetë nuk e di nga buron forca ime mendore. Thjesht mundohem ta marr hap pas hapi dhe pikë për pikë. Unë jam kaq i durueshëm dhe nuk nxitoj, prandaj mendoj se ky është çelësi i këtyre ndeshjeve.

Pas një jave të madhe në ATP Tour, nuk është e lehtë të kthehesh te Challengers. Përshkruani atë tranzicion për ju, pas Kordobës.

Cordoba ishte një javë e mrekullueshme. Unë nuk jam mësuar të luaj ATP, por gjithashtu nuk kam luajtur shumë sfidues. Kjo është gjithçka e re për mua, por unë ndiej se po bëj një punë të mirë dhe shpresoj të luaj edhe më shumë ATP në të ardhmen. Kjo do të më japë një renditje më të mirë dhe do të bëjë një ndryshim të madh.

Cerundolo
Kredia e fotografisë: Delfina Novillo

Kur shikoni prapa në Kordoba, cili është mësimi më i madh që keni mësuar nga ajo javë?

Gjëja më e madhe që mësova ishte të vazhdoja të punoja shumë për t’u rikthyer në atë nivel. Dhe duke besuar në ekipin tim. Duhet të punoj akoma kështu çdo ditë, sepse një turne nuk bën karrierë.

Ju jeni kampioni më i ri nga Argjentina që nga viti 2009. Si i menaxhoni presionin dhe pritjet?

Nuk është e lehtë, por mendoj se më pëlqen. Goodshtë mirë të ndihesh sikur njerëzit të besojnë dhe të kenë besim te ti. Motivshtë motivuese dhe frymëzuese dhe më pëlqen.

Më shumë 2021 #NextGenATP Fituesit për herë të parë: Baez | Brooksby | Gimeno Valero | Stricker

Ju dhe vëllai juaj Francisco të dy fituat tituj Challenger në vitin e kaluar. Si e mbështesni njëri-tjetrin? Përshkruani ndikimin e tij mbi ju.

Ai është vëllai im i madh dhe është e mahnitshme që ne mund të ndajmë turneun së bashku. Kemi momente të shkëlqyera dhe ai më mbështet dhe më ndihmon me të gjitha këto gjëra që nuk i di akoma. Unë kurrë nuk kam luajtur këto ndeshje të mëdha më parë dhe ai i bëri, kështu që është bukur ta kesh atë. Unë mund të mësoj shumë prej tij dhe ne mbështesim njëri-tjetrin në ndeshje. Të dy duam të fitojmë.

Një tjetër lojtar nga Argjentina, Sebastian Baez, po kalon gjithashtu një vit të shkëlqyeshëm. A e motivoni dhe frymëzoni njëri-tjetrin?

Po, sigurisht, Sebastian është një mik shumë i mirë në turne. Unë flas shumë me të dhe ndajmë disa momente të mira së bashku. Ne flasim shumë gjatë vitit dhe e shtyjmë njëri-tjetrin të bëjmë edhe më mirë. Ne stërvitemi së bashku edhe në shtëpi. Unë dua që ai të fitojë gjithashtu sepse ai është miku im. Ashtë një lidhje e mirë.


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu