Tomas Machac tashmë është duke kapur titujt kryesorë në Republikën e tij Çeke dhe nuk do të vonojë shumë kur 20-vjeçari tërheq vëmendjen globale. Ylli në rritje #NextGenATP fitoi titullin e tij të dytë ATP Challenger Tour të Dielën, duke ngritur trofeun në Nur-Sultan, Kazakistan.

Machac u mblodh nga një set poshtë për të mposhtur Sebastian Ofner me 4-6, 6-4, 6-4 në Forte Challenger 125 finalen. Atij i duheshin dy orë dhe 22 minuta për fitoren, duke kursyer 11 nga 13 pikët e pushimit për të kapërcyer austriakun. Çekia u përkul në një numër të lartë në karrierë 137 në FedEx ATP Rankings dhe bëri një hap tjetër drejt një paraqitje debutuese në finalet e ATP Next Gen ATP, duke u ngjitur në të pestin në garën ATP në Milano.

“Unë luftova për çdo top dhe luajta tenisin tim më të mirë,” tha Machac. “Unë dua të falënderoj të gjithë ata që më ndihmuan për të arritur këtu, trajnerët e mi dhe ekipin tim. Pa ata, unë nuk do të fitoja dy Challengers. Ofner luajti mirë dhe ishte agresiv me shërbimin dhe avantazhin e tij. Unë fitova luftën sot.

“Seti i parë është gjithmonë i vështirë në finale. Nuk ka të bëjë me tenisin, por me mentalitetin. Ai po shërbente shumë mirë në fillim. Unë vetëm luftova dhe vazhdova të luftoj deri në fund. Ky turne është i shkëlqyeshëm dhe unë do të jem gjithmonë të lumtur që do të kthehem “.

Ishte një javë mbresëlënëse për Machac, duke mërzitur kampionen e Nur-Sultan I, Mackenzie McDonald dhe pasardhësin e parë Soonwoo Kwon, përkatësisht në raundin e dytë dhe çerekfinalet. Ai pranoi vetëm tetë ndeshje në ato dy ndeshje së bashku. Një çift i fitoreve në tre sete ndaj Prajnesh Gunneswaran dhe Ofner do të ndiqnin për Çekun, i cili pretendoi kurorën e tij të dytë Challenger (Koblenz 2020) dhe të parin e vitit.

Machac, i cili ishte ulur jashtë Top 250 të Renditjeve të FedEx ATP një vit më parë, po mbyllet në një debutim në Top 100 falë një fillimi të fortë në 2021. Në janar, 20-vjeçari u kualifikua në Australian Open e tij të parë pa duke rënë në shërbim, duke u përballur me vetëm dy pikë pushimi në tre ndeshje. Dhe ai do të fitonte ndeshjen e tij të parë Grand Slam në barazimin kryesor, duke mposhtur Mario Vilella Martinez në katër grupe.

Kjo erdhi pasi shtrëngoi kyçin e këmbës në ditën e parë të karantinës së vështirë në Melburn. Ajo nuk u shërua plotësisht gjatë periudhës dy javore dhe ai nuk ishte në gjendje të stërvitej siç duhet, edhe pasi doli nga hoteli. Përkundër kësaj, ai do të arrinte në raundin e dytë në Melbourne Park dhe shtyu numrin 10 të Botës Matteo Berrettini në katër grupe.

Machac

Tani, Machac është në një numër të lartë në karrierë 137 në FedEx ATP Rankings me fitoren e tij në Nur-Sultan. Stërvitur nga dy herë kampioni i dyfishtë i Roland Garros Daniel Vacek, 20-vjeçari është një nga gjashtë fituesit e #NextGenATP tashmë në 2021.

“Gjatë karantinës në vitin 2020 nuk luaja shumë sepse isha i dëmtuar, por pas pushimit të COVID-it vazhdoja të përmirësohesha çdo javë. Marsin e kaluar, kur fitova titullin tim të parë, u rendita diçka si 350. Një vit më vonë, Jam rreth 130. E di që renditja është thjesht një numër, por gjëja më e rëndësishme është të përmirësohem me tenisin tim dhe rezultatet do të vijnë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu