Isshtë një nga risitë e jetës në ATP Challenger Tour. Gjithnjë e më shumë ish-lojtarë kanë bërë kalimin në një rol tjetër, duke hyrë në zyrë si drejtor i turneut.

Nga 10 më të mirët Arnaud Clement (Aix-en-Provence) dhe Andres Gomez (Guayaquil), te Luis Horna (Lima), Rik De Voest (Vancouver) dhe Nicolas Escude (Brest), kampionët e kaluar po kthehen. Karriera e secilit prej lojtarëve filloi në qarkun Challenger. Tani, ata po kthehen në rrënjët e tyre.

Këtë javë, David Marrero është i fundit që hyn në grindje. Spanjolli ka filluar një karrierë të re si drejtor i turneut në qytetin e tij të lindjes, Las Palmas de Gran Canaria. Ajo shënon rikthimin e ATP Challenger Tour në Ishujt Kanarie për herë të parë që nga viti 2009.

“Deri më tani, nuk isha i vetëdijshëm për përgjegjësinë që vjen me drejtimin e një turneu,” tha Marrero. “Sjellja e tenisit në qytetin tim të Gran Canaria më jep një krenari të madhe. Unë jam shumë i lumtur që kam pranuar ofertën për ta bërë këtë, sepse në të ardhmen do të doja të vazhdoja të isha i lidhur me botën e tenisit si drejtor, si një trainer ose si organizator. Tenisi është pasioni im dhe jeta ime. “

Gran Canaria

Marrero, i cili u ngjit në Nr. 5 në FedEx ATP Double Rankings, është një nga dy ish-yjet më të mirë që kanë kaluar në një rol kryesor në ATP Challenger Tour, së bashku me Polonishten Mariusz Fyrstenberg. Ish-dyshet Nr. 6 Fyrstenberg është drejtori i turneut në Sopot, Poloni.

Marrero ka shijuar një karrierë të dekoruar në qarkun dyshe të ATP Tour, duke ngritur gjithsej 14 trofe, duke përfshirë Nitto ATP Finale 2013 (me Fernando Verdasco) dhe ngjarjen 2015 ATP Masters 1000 në Romë (me Pablo Cuevas). Vendësi i Gran Canaria gjithashtu bëri pesë paraqitje në çerekfinalen e Grand Slam.

Përkundër gjithë suksesit të tij, Marrero beson se kontributet e tij në tenis në qytetin e tij të lindjes janë pjesa më e dobishme e karrierës së tij të tenisit.

“Unë isha në shtëpi duke bërë trajnimin tim parasezonal dhe më erdhi një telefonatë nga [tournament organizer] Marcello Marchesini për të më pyetur në lidhje me mundësinë e bërjes së ATP Challengers në Gran Canaria, “shtoi Marrero.” Moti dhe situata COVID-19 e bënë atë një vend të dëshirueshëm. Padyshim, i thashë se ishte një ide fantastike. U emocionova edhe më shumë kur ai më sugjeroi që unë të isha drejtori ”.

Musetti
Ylli i #NextGenATP Lorenzo Musetti është fara e parë në Gran Canaria Challenger 1. Foto: Marta Magni Images.

Turnetë mbrapa ‘Challenger 80’ po mbahen në El Cortijo Club de Campo në qytetin e Las Palmas. Një nga objektet më të njohura sportive në rajon, përfshin 4600 metra katrorë fusha tenisi dhe padel, një kurs golfi, një pishinë me madhësi olimpike, zonë për kalërim, sallë pritjeje dhe zyra.

“Unë e di se çfarë kërkojnë lojtarët në një vend të mirë Challenger. Gjithmonë më ka pëlqyer të kem hapësira të hapura, dhe në këtë kuptim klubi ynë është spektakolar. Ne kemi shumë zona të bollshme për t’u çlodhur, një restorant me pamje të mahnitshme dhe një ngrohje të pabesueshme zonë

“Funksioni im kryesor është të komunikoj me lojtarët dhe të ofroj shërbimin më të mirë brenda ambienteve tona dhe një hotel të mirë që është komod për ta në flluskë. Mbi të gjitha, qëllimi im është të përpiqem t’i bëj lojtarët të lumtur gjatë këtyre dy javëve.”

Gran Canaria Challenger 1 paraqet Lorenzo Musetti si pasardhësin e tij të parë, ndërsa ylli tjetër i #NextGenATP Carlos Alcaraz do të kryesojë në Gran Canaria Challenger 2.


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu