Sezoni i ri, e njëjta histori për Arthur Rinderknech.

Një vit më parë, francezi hapi fushatën e tij në vitin 2020 me një copë argjendi të mbështjellë në krahët e tij. Këtë javë, Rinderknech filloi sezonin e tij 2021 ATP Challenger Tour në mënyrë të ngjashme.

25-vjeçari nuk humbi kohë për të gjetur formulën fituese në Stamboll, duke hequr shtatë fitore në tetë ditë si një kualifikues për të ngritur trofeun. Me metropolin turk të mbuluar nga bora, Rinderknech ndezi nxehtësinë në fushat e forta të Klubit Sportiv TED. Ai mblodhi bashkatdhetarin Benjamin Bonzi në kampionatin e së Dielës, duke marrë titullin 4-6, 7-6 (1), 7-6 (3) në dy orë e 17 minuta.

“Ndihet mirë të fitosh Challenger-in e parë të vitit dhe madje edhe më shumë kur është një turne me 125 nivele,” tha Rinderknech. “Unë jam i lumtur për mënyrën si i trajtova gjërat këtë javë dhe kalova nëpër shtatë ndeshje në tetë ditë.”

Triumfi i Rinderknech e zhvendos atë 43 pikë në një karrierë të lartë Nr 135 në FedEx ATP Rankings. Një ish-koleg i kolegjit në Universitetin A&M të Teksasit, ai tejkaloi yllin e #NextGenATP Brandon Nakashima, para se të kapërcente një Marc-Andrea Huesler në formë në çerekfinale dhe të mposhtte garuesin e shtatë Jozef Kovalik për një vend në ndeshjen e titullit.

“Unë mendoj se çelësi ishte të shkoje dita-ditës dhe ta merrje ndeshje pas ndeshje, pasi ishte një javë e gjatë,” shtoi Rinderknech. “Duke u kujdesur për trupin tim dhe duke u siguruar që do të qëndroja i freskët, edhe mendërisht. Doja të luaja dyshe me partnerin tim Manuel Guinard, por ne nuk u futëm dhe kjo do të ishte shumë. Ne do të luajmë së bashku në Quimper. “

Parisieni po mbart një vrull serioz nga një fushatë e ndërprerjes 2020. Një nga zbulimet në qarkun Challenger vitin e kaluar, Rinderknech ngriti gati 200 vende në një pozicion të fundvitit brenda Top 200. Jo vetëm që ai hapi sezonin e tij me një titull në tokën e shtëpisë në Rennes, por ai e ndoqi atë me një të dytë kurorë në Calgary, Kanada, vetëm disa javë më vonë. Dhe në shtator, ai u shpërblye për përpjekjet e tij me një karton të egër kryesor në Roland Garros, duke bërë debutimin e tij në Grand Slam në vendlindjen e tij.

Rinderknech, i cili përfundoi vitin 2020 në vendin e katërt në listën e fituesve të Challenger me një rekord 22-12, është kualifikuesi i parë që ngre një trofe që kur Carlos Alcaraz arriti arritjen në gusht. Përveç kësaj, 25-vjeçari është kampioni më i ri francez në gati dy vjet.

Javën tjetër, Rinderknech do të kthehet në shtëpi për Open Quimper Bretagne Occidentale. Ai hapet kundër një kualifikuesi, me garuesin e parë dhe ish-numrin 10 të Botës Lucas Pouille gjithashtu në çerekun e tij në ngjarjen Challenger 100. Rinderknech është një nga nëntë lojtarët në Top 150 që paraqitet në Quimper.

Turneu ATP Challenger Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu