Rafael Nadal arriti në Australian Open pa ndonjë praktikë ndeshjeje në 2021, pasi kaloi detyrat e lojës në ATP Cup për shkak të ngurtësisë në shpinë. Por kjo nuk e ka ndaluar spanjollin të bëjë një fillim të fortë të ofertës së tij për një kurorë rekord të 21 Grand Slam.

Kampioni i vitit 2009 përfundoi një ëndërr javën e parë në Melbourne Park të Shtunën, pasi ai mundi Cameron Norrie 7-5, 6-2, 7-5 për të kërkuar fitoren e tij të tretë në sete të drejta në po aq raunde. Nadal fitoi 79 përqind të pikëve të kthimit të shërbimit të dytë (22/28) për të kaluar Britanikun në dy orë dhe 14 minuta dhe për të kaluar në Raundin e 16 në Melburn për herë të 14-të.

”[These are] ndeshjet e mia të para në shumë kohë, “tha Nadal, në një intervistë në gjykatë. “Unë tashmë kam pasur tre ndeshje që shpresoj të më ndihmojnë për atë që po vjen. Shpresoj të jem gati për të hënën. ”

Nadal iu dorëzua provës së tij më të madhe të javës nga Norrie në Rod Laver Arena, por ai u ngrit në sfidë për t’u rikuperuar nga një prishje në setin e parë dhe të fitonte fitoren e tij të 68-të në kampionatin kryesor të vitit (68-14) . 34-vjeçari është katër fitore larg nga ngritja e një titulli rekord të 21 Grand Slam dhe të bëhet njeriu i parë në Open Era (që nga 1968) që fiton secilin nga katër titujt kryesorë në shumë raste.

“Të gjitha ndeshjet janë të vështira dhe [Norrie] erdhi ketu [after] duke fituar disa ndeshje shumë të mira ”, tha Nadal. “Unë nuk i shndërrova mundësitë që kisha në fillim të secilit set, kështu që atëherë situata u bë pak më e vështirë. Kam pasur shumë shanse me disa 0/30 [leads] dhe thyej pikat që unë nuk i konvertova. [When] ju luani kundër lojtarëve më të mirë në botë, është normale që do të vuani pak ”.

Norrie mbajti thellësi të qëndrueshme në goditjet e tij në tokë dhe sulmoi dorën e pasme të Nadal për të kërkuar pushimin e parë të natës në Rod Laver Arena. Sidoqoftë, përgjigja e Nadal ishte prerazi. Spanjolli fitoi tetë nga nëntë pikët e ardhshme, pasi ai rrafshoi goditjet e tij në tokë dhe dominoi qendrën e fushës për ta detyruar kundërshtarin e tij në pozicione të pakëndshme. Nadal vazhdoi të lëvizë Norrie përtej vijës fillestare ndërsa seti përparonte dhe ai ra vetëm një pikë nga 5-5 për të kapur hapësinën e hapjes.

Nadal zvogëloi gabimin e tij të gabuar në setet e dyta dhe të treta dhe gjeti ritmin e tij për të veshur Norrie nga pjesa e pasme e fushës. Siç bëri në setin e parë, Nadal theu 6-5 në setin e tretë për të fituar vendin e tij në javën e dytë në Melburn.

Norrie barazoi garën e tij më të mirë Grand Slam duke arritur në raundin e tretë këtë javë. 25-vjeçari, i cili gjithashtu arriti në raundin e tretë në US Open të vitit të kaluar, mundi kampionin e Murray River Open Daniel Evans dhe Roman Safiullin në katër grupe për të rezervuar takimin e tij të parë ATP Head2Head kundër Nadal.

Nadal do të përballet me Fabio Fognini për një vend në çerekfinale. Fognini kishte nevojë për pak më pak se dy orë për të mposhtur Australianin Nr.1 ​​Alex de Minaur me 6-4, 6-3, 6-4 në Margaret Court Arena.

Fabio Fognini do të përballet me Rafael Nadal për një vend në çerekfinalet e Australian Open.

Fitorja e Fognini erdhi vetëm dy ditë pasi ai u detyrua të ruajë pikën e ndeshjes në një ndërprerje epike të Pestë të Ndeshjes kundër fshatarit Salvatore Caruso. Me fitoren e tij të drejtpërdrejtë kundër De Minaur, Fognini është i barabartë me rekordin e Andreas Seppi për pjesën më të madhe të Raundit të 16-të në Melbourne Park nga një italian (4).

Fognini ka bërë një fillim mbresëlënës të fushatës së tij në 2021, pasi përfundoi vitin 2020 me një fitore nga pesë ndeshje pas operacionit artroskopik në të dy kyçet e këmbës majin e kaluar. 33-vjeçari ishte një pjesë integrale e kandidimit të Italisë për në finalen e Kupës ATP të javës së kaluar (l. Drejt Rusisë).

Fognini ka bërë historinë italiane me fitoren e tij ndaj De Minaur. Ylli i lindur në Sanremo dhe shoku i tij i skuadrës në Kupën ATP, Matteo Berrettini, janë vetëm dyshja e dytë italiane në Open Era që arrin në Raundin e 16 në Melburn. Fognini gjithashtu arriti arritjen së bashku me Seppi në 2018.

Nadal do të hyjë në ndeshjen e tij të 17-të ATP Head2Head kundër Fognini me një rekord 12-4. Fognini do të përpiqet të fitojë fitoren e tij të dytë Grand Slam kundër Nadal, pas kthimit të tij të paharrueshëm nga dy sete kundër 13-herë kampionit të Roland Garros në US Open 2015.

“Ne kemi luajtur shumë herë [and Fognini] më rrahin dy herë ”, tha Nadal. “Ai erdhi këtu pas një dëmtimi, kështu që do të jetë i uritur për të luajtur mirë. [It was] një fitore shumë mbresëlënëse sot kundër De Minaur. Pashë [it was] në grupe të drejtpërdrejta, kështu që ai do të hyjë në ndeshje me shumë besim. Unë kam nevojë për të mbajtur përmirësimin. Ju nuk prisni një raund të lehtë në Raundin e 16. Do të jetë i vështirë. Unë duhet të jem gati për të dhe shpresoj se kjo mund të ndodhë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu