Vetëm më shumë se një vit më parë, Nick Kyrgios eci në Rod Laver Arena për ndeshjen e tij të raundit të katërt Australian Open kundër Rafael Nadal i veshur me një fanellë të Kobe Bryant, me lot në sy pak para se të fillonte përplasja. Aussie po i jepte nderim legjendës së NBA, i cili sapo kishte ndërruar jetë në një përplasje tragjike helikopteri.

Të Mërkurën, pas fitores së tij në raundin e dytë në Murray River Open kundër Harry Bourchier, Kyrgios foli për mënyrën se si ai vazhdon të paguajë haraç për ikonën e Los Angeles Lakers. Disa muaj pas Australian Open të vitit të kaluar, Kyrgios bëri një tatuazh të madh në krahun e tij të djathtë për të përkujtuar trashëgiminë e Bryant.

“Kur shikoj poshtë padyshim që ajo më sjell kujtime sesi do të kishte konkurruar, si do të kujtohej,” tha Kyrgios. “Padyshim që ndjehem sikur të jem në gjykatë, ndihem sikur kam qenë rreth këtij Touri për ca kohë tani. Ndihem sikur nuk do të zemërohem më shumë si dikur. Thjesht ndjehem sikur e di se çfarë stili tenisi duhet të luaj për të fituar ndeshje tani “.

Në 6/6 në setin e dytë të barazimit ndaj Bourchier, Kyrgios ishte viktimë e fatit të keq kur kthimi i shokut të tij Aussie u hodh mbi kasetë për një fitues, duke i dhënë Bourchier pikën e duhur. Por, pasardhësi i 13-të qëndroi i qetë dhe fitoi në grupe të drejta.

“Padyshim që unë [get] i irrituar, por mund të kisha [gotten] i zemëruar sot kur mori shiritin neto për të sjellë pikën e caktuar, “tha Kyrgios.” Unë vetëm qëndroj i kompozuar dhe kështu është mënyra. “

Midis vdekjes së Bryant dhe pandemisë COVID-19, Kyrgios gjithnjë e më shumë i ka vënë gjërat në perspektivë brenda dhe jashtë fushës. Ky është turneu i parë i 25-vjeçarit që nga Acapulco shkurtin e kaluar.

“Marrëdhënia ime me tenisin mund të ndryshojë në një minutë, por unë mendoj se jam larg saj, nuk po zemërohem aq shumë, ndjehem”, tha Kyrgios. “Por nuk e di, padyshim që është ngulitur shumë perspektivë tek të gjithë, por unë ndjehem sikur e kam pasur atë gjatë gjithë karrierës sime gjithsesi. Unë me të vërtetë nuk kam vepruar sikur tenisi të jetë fundi i fundit për mua.

“Thjesht e marr nga dita në ditë. Unë nuk vendos asnjë qëllim. Nuk dua të them se do të luaj tenis për më shumë ose më pak. Unë thjesht dua ta marr atë ditë për ditë, të shfaqem çdo ditë, të provoj dhe të luaj një tenis të mirë, të përpiqem dhe të jem pozitiv, të përpiqem dhe të jem një model më i mirë sesa isha vitin e kaluar. Kjo eshte.”

Kirgios
Kredi Foto: Tenis Australi
Vitin e kaluar, Kyrgios garoi për Australinë në ATP Cup si lojtar numër 2 i vendit të tij për një. Ndërsa ai nuk e bëri listën këtë vit, kapiteni Australian Lleyton Hewitt foli për Kyrgios para ngjarjes së këtij viti me 12 vende.


“Unë mendoj se si një e tërë ai ka një pushim pak nga sporti, ku është pozicionuar, për trupin dhe mendjen e tij, unë mendoj se është një gjë e mirë. Meqenëse ai nuk ka luajtur një ndeshje për kaq shumë kohë, megjithatë, nuk do të jetë e lehtë për të vetëm të dalë dhe ta ndezë atë, ”tha Hewitt. “Unë mendoj se është e përsosur për të që të shpresojë të kalojë disa raunde në një nga turnet ATP që ai po luan këtë javë. Por nga një e tërë, ai duket se po e godet topin mirë, i pastër, ai mbështetet në shërbimin e tij dhe po shërben shumë për momentin. ”

Kyrgios do të luajë garën e katërt Borna Coric për një vend në çerekfinalet e Murray River Open.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu