Zverev: Niveli më i Lartë Tani Se Vrapimi i Hapur nga SHBA

Nga Richard Pagliaro

Aleksandër Zverev pohon se motivimi i tij për të fituar një vajzë është më i fortë – dhe niveli i tij i lojës është më i lartësesa ishte kur ai hyri brenda dy pikave të kapjes së titullit 2020 US Open.

Zverev jashtëligjshëm Stefanos Tsitsipas 6-4, 7-6 në finalen e Acapulco për të mbledhur titullin e tij të 14-të në karrierë të Shtunën.

Më shumë: Del Potro do t’i nënshtrohet Kirurgjisë së Gjurit

Duke reflektuar në humbjen e tij agonizuese të pesë seteve ndaj Dominic Thiem në finalen e US Open, ku ai shërbeu për titullin në 5-3 në setin përfundimtar dhe u bllokua në 6-të në vetëm në setin e parë finale në vetëm historinë finale të meshkujve US Open për të rënë shkurt, Zverev tha se disfata ia ka thelluar dëshirën.

“Kjo humbje më bëri edhe më të uritur. Unë isha dy pikë larg fitimit të titullit tim të parë të Grand Slam në US Open, por nuk e bëra në fund të ditës,” i tha Zverev mediave në Miami Open para -presues i turneut. “Duhet t’i shikosh ato gjëra. Në një farë mënyre këtë vit ndjehem sikur jam më e motivuar se kurrë për të bërë mirë.

“Po përpiqem të përmirësoj çdo aspekt të vetëm të lojës për t’i dhënë vetes shansin më të mirë që mund të kem. Ndihem sikur po ndërtoj drejt kësaj. Ndihem sikur po bëj hapat e duhur drejt kësaj. Ne do të shikoni si shkon pjesa tjetër e vitit “.

Express Tenisi

Gjermani i renditur i shtatë e shtyu numrin 1 të botës Novak Djokovic në katër grupe të vështira përpara se të përkulej në çerekfinalet e Australian Open muajin e kaluar dhe beson se niveli i tij në Melburn ishte më i lartë sesa performanca që ai dha në New York.

“Në fakt mendoj se në të vërtetë po luaja më mirë në Australi gjithashtu,” tha Zverev. “Sapo humba ndaj Novak në një ndeshje të vështirë, e cila padyshim që ai është një kampion i shkëlqyeshëm, kështu që kjo mund të ndodhë.

“Unë padyshim që mund të shoh një përmirësim. Shpresoj se mund ta vazhdoj akoma këtë përmirësim sepse ka ende shumë gjëra në lojën time për të cilat dua të bëhem më mirë.”

Cili major përfaqëson qëllimin më të mirë të Sveritit të Zverev?

“Unë do të doja t’i fitoja të gjithë,” tha Zverev. “Unë dua të them, shansi im më i mirë do të ishte një nga gjykatat e forta ose gjykata prej balte, apo jo? Unë mendoj se French Open ose US Open këtë vit është disi më realiste se Wimbledon për mua ndoshta në një farë mënyre sesa rehat ndjehem në sipërfaqet mbase.

“Cilin do të doja të fitoja më shumë? Ky do të ishte ndoshta Wimbledon, po. Alsoshtë gjithashtu sa rehat ndiheni. Dua të them, mezi pres javët e ardhshme. Nuk po përpiqem të mendoj për Grand Slams tani për tani sepse Grand Slams janë disi akoma në të ardhmen e afërt, por ato janë ende pak larg “.

Kredi për fotografi: Hapni Facebook në SHBA

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu