Kyrgios: Novak është LeBron-i ynë dhe duhet të jetë i përgjegjshëm

Nick Kyrgios ka një mesazh të thjeshtë për Novak Gjokoviç: Ne jemi të gjithë të përgjegjshëm për veprimet tona.

Aussie i hapur i cili kohët e fundit e quajti Nr. 1 të botës “një mjet” pasi Djokovic paraqiti sugjerime në Tenis Australia në emër të lojtarëve të mbyllur në karantinën e Melburnit, i tha CNN Djokovic është tenisi LeBron James dhe duhet të mbahet në një standard të lartë.

Nadal: Disa kanë nevojë të bëjnë publike gjithçka që bëjnë

Kyrgios, i cili shpërtheu kampionin e 17-të Grand Slam dhe disa nga lojtarët e tjerë të tij në Adria Tour të udhëhequr nga Djokovic për të qëndruar pa maska, duke festuar në një klub nate në Beograd dhe duke injoruar kryesisht protokollet e sigurisë COVID-19, tha se ai është një nga të paktët pro i gatshëm të thërrasë kampionin tetë herë Australian Open kur ai kalon vijën.

“(Djokovic është) një nga drejtuesit tanë të sportit tonë. Ai është teknikisht LeBron James ynë në mënyrën që duhet të jetë një shembull për të gjithë tenistët, ”tha Kyrgios për CNN. “Kur ai po bënte disa nga gjërat që po bënte gjatë pandemisë globale, thjesht nuk ishte koha e duhur.

“E di që të gjithë bëjnë gabime, disa prej nesh largohen nga binarët ndonjëherë, dhe mendoj se duhet t’i kërkojmë llogari njëri-tjetrit. “Ne jemi kolegë në fund të ditës; ne garojmë kundër njëri-tjetrit, luajmë në të njëjtin sport. “Askush tjetër nuk po e mbante përgjegjës atë (Gjokoviç).”

Express Tenisi

Djokovic, i cili është në karantinë në flluskën e Adelaidës me shokët e tij të super yjeve, botoi një Letër të Hapur javën e kaluar në përgjigje të kritikave që ai mori pasi foli në emër të atyre lojtarëve në karantinën e Melburnit.

“Synimet e mia të mira për shokët e mi konkurrentë në Melburn janë keqkuptuar si egoist, të vështirë dhe mosmirënjohës,” tha Djokovic në një deklaratë. “Kjo nuk mund të jetë larg së vërtetës.

“Unë me të vërtetë kujdesem për shokët e mi të lojtarëve dhe gjithashtu e kuptoj shumë mirë se si drejtohet bota dhe kush bëhet më i madh dhe më i mirë dhe pse … Jo çdo veprim merret me vlerën e tij nominale dhe në kohë kur shoh pasojat e gjërave, Unë prirem ta pyes veten nëse duhet të rri duarkryq dhe të shijoj përfitimet e mia në vend që t’i kushtoj vëmendje luftës së njerëzve të tjerë. “


Kyrgios, i cili nuk ka luajtur një ndeshje të nivelit Tour që kur u tërhoq nga hapja e tij e Acapulco shkurtin e kaluar, nuk u rendit aq lart sa të siguronte një vend në skuadrën e Kupës ATP të Australisë.

Kyrgis i renditur në vendin e 47 po planifikon të luajë në ATP 250 në Melburn për të akorduar për Australian Open, i vendosur për të filluar në 8 Shkurt. Kyrgios i tha CNN të shtënat e tij publike në Djokovic janë përpjekje për të ndihmuar serbin “ta tërheqë atë prapa”.

“Të gjithë e humbin rrugën pak, por mendoj se ai thjesht duhet ta tërheqë atë,” tha Kyrgios për CNN. “Unë nuk jam duke bërë asnjë nga këto gjëra për vëmendjen e mediave: Këto janë morali me të cilin jam rritur dhe thjesht po përpiqesha të bëja pjesën time.”

Kredia e fotografisë: Mark Peterson / Corleve

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu