Osaka On Winning Touch

Nga Richard Pagliaro

Një fytyrë e njohur e veshur me një buzëqeshje tërheqëse frymëzuar E Naomi Osakës rritet në titullin e saj të dytë Australian Open.

Nëse keni shikuar ecjen para-ndeshjes së Osaka-s përmes tunelit të kampionëve të AO-së gjatë rrugës për në Rod Laver Arena, e keni parë atë duke prekur posterin super të madh të vetes së saj më të re pa shkelur hapin e madh.

Më shumë: Osaka mund Brady për Crown Grand Slam Crown

Pas fitores së saj 6-4, 6-3 ndaj Jennifer Brady në finalen e AO, Osaka tha se prekja e imazhit të vetes së saj më të re ishte njëkohësisht ritual bestytni – dhe mënyra e saj për të tërhequr pushtetin nga e kaluara e saj.

“Unë do të thoja që padyshim është një sharm i mirë,” tha Osaka pasi shënoi fitoren e saj të 21-të radhazi. “Kur eci nëpër tunel dhe shoh emrin tim në tabelë, thjesht ndihem i frymëzuar, si, dua të kem një tjetër, e dini, një vit tjetër i shtuar kësaj bordi.

“Unë mendoj se thjesht duke e prekur atë, kjo më lejon të ndjehem sikur marr më shumë pushtet. Ndoshta është pak më shumë një bestytni, gjithashtu.”

Kampioni i katër herë Grand Slam tani është në distancë prekëse të barazimit të pesë herë kampionëve të mëdhenj Martina Hingis dhe Maria Sharapova në listën e Grand Slam të të gjitha kohërave.

Hall of Famer Mats Wilander parashikon që Osaka 23-vjeçar është i aftë të fitojë 10 ose më shumë tituj Grand Slam.

Osaka thotë se ajo është e kënaqur nga besimi i një kampione tjetër Slam, por jo e dashuruar për të luajtur lojën e numrave.

“Tani për tani, unë po përpiqem të shkoj për pesë. Ju e dini, pas pesë do të mendoja për ndarjen e dhjetë, pra mbase shtatë ose tetë,” tha Osaka. “Më pëlqen të marr gjëra jo të mëdha. Për mua, më pëlqen të jetoj në këtë moment. E dini, është një nder që ai e tha këtë, sigurisht. Por unë nuk dua të peshoj me presion dhe pritje .

“Unë e di që njerëzit me të cilët unë po luaj kundër janë lojtarët më të mirë në botë, dhe, e dini, nëse vjen koha ime për të fituar një tjetër Grand Slam, ajo do të vijë.

“Por tani për tani unë mund të kontrolloj vetëm atë që mund të kontrolloj, dhe kjo është duke punuar shumë dhe duke i dhënë vetes mundësi.”

Express Tenisi

I pyetur për qëllimin e saj përfundimtar, Osaka thotë se ajo po synon që fuqia të mbetet për të prekur jetët.

“Unë, ndjehem sikur gjëja më e madhe që dua të arrij është – kjo do të tingëllojë me të vërtetë e çuditshme, por shpresoj të luaj aq kohë sa të luaj një vajzë që tha se unë dikur isha lojtari i saj i preferuar ose diçka tjetër,” tha Osaka . “Për mua, unë mendoj se kjo është gjëja më e ftohtë që mund të më ndodhë ndonjëherë. Unë mendoj se kam ato ndjenja të, ju e dini, duke parë lojtarët e mi të preferuar. Për fat të keq nuk arrita të luaja Li Na, por, po, unë thjesht mendoni se kështu lëviz sporti përpara “.

Kredi për fotografi: Australian Open Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu