Ai është vetëm 25 vjeç, por Nick Kyrgios thotë se tashmë ndihet si një agjent i artë.

“Unë ndjehem i vjetër”, u besua Kyrgios pas përjashtimit të tij me 6-4, 6-4, 6-4 të kualifikuesit Portugez Frederico Ferreira Silva në hapjen e tij të Parkut të Melburnit. “Ky sport më ka stresuar. Ndihem si një shpirt i vjetër ”.

Aussie enigmatike dukej mjaft rinor kundër Ferreira Silva të hënën. Pavarësisht se luajti vetëm nëntë ndeshje në vitin 2020, duke u larguar nga Roland Garros dhe US Open mes pandemisë COVID-19, Kyrgios shkundi një ndryshk për të goditur 14 ace dhe për të fituar 84 përqind të pikëve të tij të shërbimit të parë (46/55) . Gjatë rrugës, ai mbajti shërbimin me kohë prej 46 dhe 52 sekondash. Sidoqoftë, Kyrgios thotë se përpjekja nuk erdhi pa disa acarime të sezonit të hershëm. Sigurisht, ai do të kishte fituar një çift ndeshjesh në epërsinë Murray River Open, por ky ishte një nivel krejt tjetër.

“Unë nuk kam qenë nervoz kështu për një ndeshje tenisi për një kohë të gjatë,” tha Kyrgios, Nr 47 në FedEx ATP Rankings. “Duke mos garuar për një kohë në një Grand Grand Slam, po dyshoja paksa në besimin tim.

“Unë jam jashtëzakonisht me fat që jam edhe në pozicionin tim,” tha Kyrgios, i cili arriti një Nr. 13 në karrierën e tij në FedEx ATP Rankings në Tetor 2016. “Unë jam duke marrë çdo ditë si një bekim për momentin. Jam i shendetshem Unë kam miq të shkëlqyeshëm, familje të shkëlqyeshme, një të dashur të mrekullueshme në shtëpi. Jam i bekuar. Tani jam njeri i mençur ”.

Kyrgios, i cili do të përballet me ardhësin e ndërlikuar të 29-të, Ugo Humbert të Francës, është një nga katër burrat australianë që ua prisnin punën në Ditën 3 në Melburn. Karta e egër Alex Bolt takon farin e 18-të Grigor Dimitrov; James Duckworth merr pasardhësin e 20-të Felix Auger-Aliassime; dhe kualifikuesi Bernard Tomic shkon kundër pasardhësit të 20-të Denis Shapovalov, i cili po vjen një triumf mbresëlënës 3-6, 6-3, 6-2, 4-6, 6-4 ndaj titlistit të Great Ocean Road Open Jannik Sinner.

“Ai është një nga lojtarët më të përmirësuar në Tour,” tha Kyrgios i 22-vjeçarit Humbert, i cili vitin e kaluar pretendoi dy titujt e tij të parë ATP në Auckland dhe Antwerp. “Ai e ka gjetur formën e tij. Ai është një lojtar i mirë. Unë e luaja atë në Akapulco. Unë nuk isha afër 100 përqind [Kyrgios retired with a wrist injury], por unë mund të ndiej që ai ishte një i ri dhe i ardhshëm. Për t’u bërë farë në një Slam, ju keni për të bërë një vit mjaft të mirë së bashku. “

Si dikush që e do skenën e madhe, Kyrgios ka nxitje shtesë për të fituar të Mërkurën. Fitorja do të vendoste një përballje të mundshme në kohën e parë me garën e tretë dhe finalistin e vitit 2020 Dominic Thiem në raundin e tretë.

Gjokoviq

Kampioni dy herë mbrojtës Djokovic do të jetë tërheqja e markës në Rod Laver Arena të Mërkurën. Serbi, duke kërkuar një trofe të nëntë Australian Open të shtrirjes rekord, është gati për një ndeshje për herë të parë me Amerikanen e renditur në vendin e 64 Frances Tiafoe. Nëse forma e tij në fitoren e tij në raundin e parë, 6-3, 6-1, 6-2 Jeremy Chardy është ndonjë tregues, titisti kryesor 17 herë po gjen zonën e tij.

I pyetur nëse është e mundur për të thirrur atë ndeshje të nivelit në, ndeshje jashtë, Djokovic e krahasoi atë me “kujtesën e muskujve”.

“Unë mendoj se çdo herë që përjeton diçka, ajo është atje,” shpjegoi ai. “Varet nga ju nëse jeni në gjendje ta nxirrni atë përsëri nga kutia në takimin tjetër. Por çdo ditë sjell diçka të re, dhe nuk është gjithmonë e mundur të ndihesh i rreshtuar, në zonë çdo ndeshje të vetme. ”

Pasardhësi i tretë Thiem do të marrë gjykatën të Mërkurën. Kampioni i 2020 US Open do të takohet me dorën e majtë të rangut të 70-të Dominik Koepfer të Gjermanisë. Alexander Zverev, i pari në vendin e gjashtë, i hodhi mëngët për një fitore 6-7 (10), 7-6 (5), 6-3, 6-2 ndaj yllit kolegial të njëhershëm Marcos Giron në raundin e parë, vendosja e skenës për një përplasje të Ditës 3 me një tjetër ish të dalluar të UCLA, kualifikuesin Maxime Cressy.

Do të ndihet si kohë e vjetër kur fara e 27-të, Taylor Fritz, përballet me armikun e vogël për një kohë të vogël, Reilly Opelka. Fritz mburret me një avantazh 3-1 ATP Head2Head në takimet e nivelit të turneut midis amerikanëve, duke përfshirë një fitore 7-6 (5), 6-1, në raundin e parë vitin e kaluar në Antwerp.

Diku tjetër, është fara e tetë Diego Schwartzman vs humbësi me fat Alexandre Muller; Pasardhësi nr. 14 Milos Raonic vs Corentin Moutet; Kampioni i vitit 2014 Stan Wawrinka kundër Hungarisë Marton Fucsovics; dhe Jiri Vesely vs fara e 15-të Pablo Carreno Busta.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu