Daniil Medvedev sapo i kishte dhënë dorën e fundit drejtimit dominues të Rusisë në titullin e Kupës 2021 ATP, pasi kishte mundur Matteo Berrettini të Italisë, 6-4, 6-2. Me shokët e tij të skuadrës që ulërinin në fushë, 24-vjeçari Moskovit mori një hark dhe fshiu dorën nëpër trupin e tij në një gjest gati-Boroquian.

Pastaj erdhi buzëqeshja në të gjithë Vollgën.

Ashtu siç u bën shpesh kundërshtarëve të tij, Medvedev na kishte lënë me mend. Nga ka ardhur në botë? Rezulton se ai e ka huazuar atë nga ish sulmuesi i Bayern Munchen, Mario Gomez, makina e njëhershme e shënimit të Bundesligës, i cili herë pas here aplikonte ca dhunti në festimet e tij pas golit.

Medvedev më vonë na ndriçoi: “Ai ishte lojtari im i preferuar në atë kohë. Më pëlqeu shumë, prandaj u përpoqa ta kopjoja. Nuk mendoj se bëra mirë, por ishte qesharake. ”

Shoku i tij i skuadrës Andrey Rublev ishte i pari që përqafoi Medvedev, gjysmën tjetër të një dyshe dinamike që u kombinua për një rekord të pastër të beqarëve 8-0 gjatë përballjes pesë-ditore, me 12 vende.

Në të vërtetë, nuk kishte shumë kohë për të festuar. Australian Open do të niste të nesërmen dhe, siç do të kishte fat, të dy lojtarët kishin zbarkuar në të njëjtën çerek të shortit. Ata janë përballur me njëri-tjetrin që nga ditët e tyre si të rinj të pahijshëm. Tani, pasi të bashkohen për të përfaqësuar vendin e tyre, ata mund të jenë përsëri në anët e kundërta të rrjetës së shpejti.

“Nëse niveli do të jetë i njëjtë, këta njerëz do të shohin njëri-tjetrin në çerekfinale,” pohoi lojtari-kapiten i Rusisë ATP Cup, Evgeny Donskoy.

Daniil Medvedev

Në Ditën 4 në Melbourne Park, kandidati i katërt Medvedev do të kërkojë të zgjasë serinë e tij të fitoreve në 15 ndeshje kur të përballet me Spanjën Roberto Carballes Baena në raundin e dytë. Do të ishte një dhuratë ideale për ditëlindjen për rusin, i cili do të mbushë 25 vjeç të enjten. Ndërkohë, pasardhësi i shtatë Rublev, i cili fitoi më shumë tituj të nivelit të turneut se çdo lojtar tjetër në vitin 2020, do të takojë Thiago Monteiro të Brazilit. A do të bëjnë këto dy yje, siç sugjeroi Donskoy, një hap tjetër drejt një çerek finale gjithë-ruse?

“Unë dëshiroj”, tha Rublev.

“Nëse ndodh, është e përsosur,” tha Medvedev

Dy rusë të tjerë do të jenë në veprim të enjten: pasardhësi i No. 19 Karen Khachanov kundër Lituanisë Ricardas Berankis i Lituanisë dhe kualifikuesi Roman Safiullin kundër Britanisë së Madhe Cameron Norrie.

Berettini me farë të nëntë dhe pasardhës i 16-të Fabio Fognini, i cili bashkoi për të udhëhequr Italinë në finalen e Kupës ATP, do të jetë gjithashtu në veprim në Ditën 4. Berrettini do të marrë çekun e #NextGenATP Tomas Machac, dhe Fognini do të përballet me një sfidë nga bashkatdhetari Salvatore Caruso.

Tifozët e tenisit mbajtën frymën kur Rafael Nadal mori gjykatën të martën kundër serbit Laslo Djere. Spanjolli, duke ndjekur një titull rekord të 21-të në një të madh, kishte përjetuar ngushtësi në pjesën e poshtme të shpinës, gjë që e kishte mbajtur atë të mos përfaqësonte vendin e tij në ATP Cup. Por kishte një psherëtimë kolektive lehtësimi kur Nadal dërgoi paketimin serb në mënyrë të rregullt, 6-3, 6-4, 6-1. Megjithëse u detyrua të ndryshonte lëvizjen e tij të shërbimit, ai bëri gjithçka që duhej të bënte për të përparuar në sete të drejta. Tjetra për 34-vjeçarin në Ditën 4 është kualifikuesi amerikan Michael Mmoh.

“Shpina ime nuk është perfekte,” tha Nadal, i cili është në raundin e dytë të Australian Open për herë të 15-të. “Çdo ditë që kaloj, ka më shumë mundësi që të bëhet më mirë. Gjithmonë ka një shans për t’u përmirësuar. Kjo është arsyeja pse unë jam këtu, duke luftuar për tu bërë më mirë, për t’i dhënë vetes një shans “.

Atmosfera është e sigurt se do të jetë e gjallë për ndeshjen e raundit të dytë midis farit të pestë Stefanos Tsitsipas dhe kartës së egër të Aussie Thanasi Kokkinakis, i cili është në raundin e dytë të Australian Open për herë të parë në gjashtë vjet. I dëmtuar dhe i rënë në Nr. 267 në FedEx ATP Rankings, Kokkinakis po shijon mundësinë për të garuar përsëri në Grand Slam në shtëpinë e tij.

“Do të jetë emocionuese,” tha Kokkinakis i ndeshjes me kundërshtarin e tij të ardhshëm, i cili është në raundin e dytë këtu për të tretin vit radhazi. “Ai është një lojtar fenomenal, një nga favoritët për këtë turne. Do të jetë kënaqësi. Thjesht mezi pres të dal atje. Unë shpresoj se ka një turmë të mirë që do të trazohet, do të ketë disa tifozë grekë, tifozë të Aussie. Shpresojmë, është shumë e lirë. “

Gjithashtu në orarin e Ditës 4 janë: fara e 22-të Borna Coric vs Mackenzie McDonald; Feliciano Lopez vs pasardhësi i 31-të Lorenzo Sonego; Pasardhësi i 24-të Casper Ruud vs Tommy Paul; dhe Pablo Cuevas kundër farës së 21-të Alex de Minaur nga Australia.

“Ai është një kundërshtar shumë i fortë, shumë solid”, tha De Minaur nga Cuevas, nr 72 në FedEx ATP Rankings. “Ai do të më bëjë të luaj shumë topa. Shtë një tjetër ndeshje e vështirë. Do të më duhet të përpiqem të përqendrohem në anën time të gjykatës dhe të përpiqem të ekzekutoj. Në fund të ditës, kjo është ajo për të cilën ne kemi qenë duke punuar – duke u përpjekur të kontrollojmë të kontrollueshëm “.

Këtë herë vitin e kaluar, De Minaur ishte në Spanjë, anash nga një lot në bark. Asnjëherë nuk është e lehtë të bësh një Grand Slam, por dhemb edhe më shumë kur është i vetmi që mbahet në atdheun tënd.

“Unë duhej të fikja mediat sociale. Ishte shkatërruese. Ishte një kohë e vështirë, ”tha De Minaur, i cili do të mbush 22 vjeç javën e ardhshme. “Të gjithë shokët e mi këtu gjatë verës duke bërë atë që bëjnë më mirë – nuk doja asnjë pjesë të saj.”

Në paraqitjen e tij më të fundit në Australian Open, në 2019, ai regjistroi performancën e tij më të mirë në turne duke arritur në raundin e tretë (l. Ndaj Nadal). A mund të përputhet ai (ose më mirë) me atë rezultat në 2021?Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu